Windows od 1 po 10: Čerstvý Windows 10 ponúkol aj návrat ponuky Štart

Windows od 1 po 10: Čerstvý Windows 10 ponúkol aj návrat ponuky Štart

 

Najmladšia verzia „Okien“ prišla len nedávno, a to 29. júla 2015. Desiatka je Microsoftom tiež označovaná ako prelomová, a to hneď z niekoľkých dôvodov. 

Zjednocuje napríklad všetky zariadenia (Xbox, stolové počítače, notebooky, tablety, smartfóny a ďalšie), vracia naspať jednotu používateľského rozhrania spojením ModernUI a Windows Aero.

Windows pokračoval vo svojej tradícii označovať systém číslom, avšak preskočil číslo 9. Podľa slov Microsoftu chceli systém pomenovať Windows One, čo však nebolo možné. Navyše vynechaním čísla 9 chceli zdôrazniť skok, ktorý systém predstavuje. Špekulácie však hovoria, že tento krok nasledoval preto, lebo názov Windows 9 sa používa v programovaní pre súhrnne označenie systémov Windows 95 a Windows 98.

Windows 10 priniesol niekoľko noviniek, ako aj návrat plnohodnotnej ponuky Štart, ktorá mnohým používateľom chýbala. Nejde o klasický Štart, ako sme poznali vo Windows 7. Ide o spojenie klasiky a ModernUI z Windows 8. Novinkou je multitasking v ktorom bola pridaná aj možnosť vytvoriť virtuálne plochy. Zmeny sa dočkalo aj notifikačné centrum, ktoré zobrazuje všetky upozornenia. Touto verziou sme aj prišli o „obľúbený“ prehliadač Internet Explorer, ktorý bol nahradený novým Microsoft Edge. Aj pre distribúciu prišli zmeny, Microsoft sa rozhodol poskytovať okrem inštalačných DVD aj USB, keďže mnohé moderné ultrabooky nedisponujú optickou mechanikou.

Za zmienku tiež stojí, že pre všetkých používateľov Windows 7 a Windows 8.1 Microsoft ponúkol počas jedného roku od vydania Windows 10 aktualizáciu na najnovší systém úplne zadarmo.

Nás miniseriál o Windows však nekončí, čakajú nás ešte špeciály napríklad o mobilných verziách Windows, verziách pre servery alebo nikdy nevydané verzie.

Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk