Ochrana Saturnu prelomená po dvadsiatich rokoch

Ochrana Saturnu prelomená po dvadsiatich rokoch

 

Určite mnohí z vás poznajú hernú konzolu Sega Saturn. Táto 32-bitová herná konzola sa po boku prvého PlayStationu uchádzala o priazeň hráčov po celom svete. Zatiaľ čo prvý PlayStation zaznamenal raketový štart, pre Saturn to bol neúspech. No vďaka chlapíkovi menom James Laird-Wah sa k slovu konzola opäť prihlásila.

A aký je dôvod? James po 20 rokoch prelomil DRM ochranu Saturnu! Znie to šialene, no samotná ochrana konzoly, ktorá bola postavená na hardvérovej DRM technológii čakala na svoje prelomenie dve desaťročia. Meno James Laird-Wah však vo svete reverzného inžinierstva na poly herných konzol nie je žiadna neznáma.

James stojí totiž za vývojom populárneho Drag ‘n Derp kartridžu pre handheld GameBoy. Ten umožňoval nahrať cez USB do svojej pamäte ľubovoľnú ROM-ku a vy ste tak získali jedinečnú možnosť zahrať si akúkoľvek GameBoay hru na jednom kartridži.

Pre Jamesa bolo prelomenie ochrany výzvou. Saturn totiž využíval k ochrane technológiu hardvérového DRM. Na svojich diskoch si Sega nechala lisovať aj ochranný prvok nazvaný wobble. Ten na kompaktoch predstavoval na okraji akúsi vlnku.

James musel prísť na to, akým spôsobom táto technológia pracuje a následne musel napísať softvér a vytvoriť emuláciu CD mechaniky s podporou USB. Práce na prelomení ochrany začali už v roku 2013 a dnes si jej výsledok môžete pozrieť vo vyčerpávajúcom videu.

Zdroj: Kotaku

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk