Kopec noviniek s novou aktualizáciou Zoner Photo Studio X

Kopec noviniek s novou aktualizáciou Zoner Photo Studio X

Český fotografický program Zoner Photo Studio X vychádza v prvej obsiahlejšej aktualizácii po vydaní. Editor rozšíruje prácu s vrstvami a maskami a dopĺňa prepracované známe funkcie v oveľa lepšej kondícii, modul Vyvolať pridáva kruhový prechodový filter a pokročilé odstránenie šumu.

Jednoduchšia práca s vrstvami a maskami

Živé náhľady vrstiev a masiek v miniatúrach spríjemňujú prácu a orientáciu medzi jednotlivými vrstvami. Máte tak okamžitý prehľad, v ktorej vrstve sa čo nachádza. Textové vrstvy sú navyše automaticky pomenované podľa použitého textu. Prácu s maskou zjednoduší zobrazenie masky v niekoľkých režimoch priamo nad fotografiou a prepojenie masiek a výberov. Samotnú masku potom rýchlejšie upravíte vďaka jednoduchšiemu prístupu k bielemu a čiernemu štetcu.

Chytré funkcie v Editore

Do Editora pribudli vylepšené nástroje pre doostrenie a rozmazanie. Chytré doostrenie doostrí iba tie časti fotky, ktoré to skutočne potrebujú. Nevzniknú tak výrazné kontúry alebo nežiadaný haló efekt. Chytré rozmazanie naopak vyhladí povrch objektu bez rozmazania jeho hrán. Tie zostanú ostré a chytré rozmazanie sa tak stane nepostrádateľným pomocníkom napríklad pre rýchlu retuš pokožky alebo vyhladenie šumu. Podobne ako ďalšie nástroje, aj tieto samozrejme pracujú lokálne v kombinácii s výbermi.

Do retušovacích nástrojov v Editore pribudli nástroje pre zosvetlenie a stmavenie časti obrazu (v angličtine používaný pojem dodge and burn). Tieto nástroje, často využívané pri retušiach portrétov, umožnia zvýrazniť alebo potlačiť ľubovoľný prvok vo fotke.

Kruhový filter a pokročilá redukcia šumu v module Vyvolať

Prechodový filter v module Vyvolať získal nového brata, ktorým je Kruhový filter - môžete ho využiť nielen pre obľúbený efekt vinetácie, nad ktorým máte väčšiu kontrolu a viac možností nastavenia ako predtým, ale aj pre ďalšie lokálne úpravy expozície v nedeštruktívnom module Vyvolať.

Pokročilá redukcia šumu sa dostala aj do modulu Vyvolať. Môžete tak nedeštruktívne a už pri vyvolávaní raw snímok redukovať šum chytrejšie, napríklad len v určitých farbách alebo svetlosti obrazu.

Vylepšené Pohľadnice v module Vytvoriť

Obľúbená funkcia tvorby fyzických pohľadníc sa presunula do modulu Vytvoriť a dospela. Po novom ponúka viac rozloženia koláží, ktoré navyše môžete intuitívne meniť ťahaním myšou. Podobne ako pri tvorbe ďalších fotopredmetov vás program automaticky upozorní na prípadné nízke rozlíšenie použitých snímok.

Návrat tvarov a ďalších nástrojov v lepšej kondícii

Do ZPS X sa vrátili nástroje Vložiť čiaru a Vložiť tvar s výrazným zlepšením - práca s nimi prebieha vo vrstvách. Všetky čiary, tvary a šípky tak môžete kedykoľvek presunúť, prefarbiť alebo zmeniť ich veľkosť. Pre ďalšiu kreatívnu prácu môžete využiť Efekty vrstiev, Deformačnú mriežku a Voľnú deformáciu.

Cena licencie

Zoner Photo Studio X obstaráte v podobe predplatenej ročnej licencie za 47,88 €, teda iba 3,99 € za mesiac požívania. Majitelia predchádzajúcich verzií sa môžu tešiť na výhodnejšie ceny predplatného - konkrétnu výšku zistia po prihlásení na stránkach www.zoner.sk/objednavka.
Rozšírenie na obľúbenú rodinnú licenciu je dostupné za 17,88 € ročne, vychádza teda na 1,49 € za každý mesiac.

Zdroj: Zoner

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk