Obľúbený web EmuParadise končí so svojím pôvodným zámerom

Obľúbený web EmuParadise končí so svojím pôvodným zámerom

Všetko dobré má bohužiaľ svoj koniec.

EmuParadise, jeden z najobľúbenejších webov poskytujúcich staré hry na stiahnutie a zahranie si, mení svoj formát a to z dôsledku súčasných právnických ťahov spoločností vlastniacich práva na dané hry (momentálne najviac proti tomu bojuje hlavne Nintendo). Tvorcovia vo svojom dlhom príspevku majúcom názov "EmuParadise is Changing" vysvetľujú dôvody.

Počas dlhej 18 ročnej existencie čelili podobným snahám už mnohokrát, no dnes je risk v pokračovaní udržiavania stránky natoľko veľký, že s tým už jednoducho musia prestať. Tvorcovia sami seba označujú za hráčov milujúcich retro hry, ktorí týmto webom chceli sprístupniť celé množstvo titulov pre ostatných retro hráčov z celého sveta. To bol pôvodný zámer webu, no ten sa definitívne mení.

Pod tlakom spomínaných skutočností menia zameranie webu na web, ktorý už hry poskytovať nebude. Všetko ostatné ale zostáva nedotknuté. Komunita, emulátory, diskusie, fóra, to všetko bude zachované, no hry, ten najväčší ťahák webu, tie si už z EmuParadise sťahovať nebudeme môcť.

Takúto možnosť už čoskoro hráči mať nebudú

Byť milovníkom retra je vec jedna, no poskytovať hry nelegálne je vec druhá. Na všetky právnické úkony spojené s ochranou duševného vlastníctva majú samotné spoločnosti samozrejme výhradné právo a snáď sa nenájde nik, kto by proti tomu mohol niečo povedať. Z právnického hľadiska je celá záležitosť ľahko pochopiteľná, no z ľudského už ani tak nie. Týmto úkonom idú spoločnosti proti vlastným fanúšikom, ktorí nemajú inú možnosť, ako dané hry hrať (obzvlášť, pokiaľ ide o 8 a 16 bitové hry). V prípade Nintenda síce existuje vec zvaná Virtual Console, no zoznam hier je tam dosť úzky a nedostatočný. A v tom tkvie celý problém.

Hráči si nesťahujú staré hry preto, aby tým okradli spoločnosti, ale preto, lebo inak si ich zahrať nedokážu. Možno by sa spoločnosti mohli inšpirovať Segou, ktorá neváhala a svoje staré pecky vydala na Steame, PS4 a XONE. A nejde pri tom o malý zoznam. Kolekcia SEGA Mega Drive and Genesis Classics obsahuje približne 70 hier predávajúcich sa v drvivej väčšine za 99 centov, pričom len niektoré majú cenovku 4,49 eur. A to v ňom nájdete také pecky ako sériu Golden Axe, Phantasy Star, Streets of Rage, či Sonic. Osobne si myslím, že práve toto je ten najlepší spôsob ako legálne sprístupniť veľkej mase retro hráčov tie najväčšie pecky ich detstva.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk