GOG oslavuje 10. výročie existencie. Gratulujeme!

GOG oslavuje 10. výročie existencie. Gratulujeme!

 

10 rokov ústretovosti voči zákazníkom

GOG, jedna z najobľúbenejších digitálnych distribúcií dneška, oslavuje nádherné okrúhle 10. výročie od založenia. Od skromných pomerov v nevetranej malej kancelárii až po moderné vzdušné priestory. Od marketingu postaveného na klamstvách až po jedného z najväčších hráčov na trhu. Od názvu Good Old Games k jednoduchému GOG. To všetko zosobňuje históriu poľského zázraku.

Kedysi to bola distribúcia zameraná na vzkriesenie starých dobrých klasík označovaná názvom Good Old Games. Časy sa ale menia a zmenilo sa aj zameranie distribúcie. Pomaly začali medzi hry ako Deus Ex, Baldur's Gate, či Gabriel Knight prenikať aj nové hry ako Zaklínač 2 a taktiež moderné indie tituly. Z tohto dôvodu názov spoločnosti už nebol dostatočne vhodný, preto sa ustálil na súčasnom GOG. Tak ako sa vtedajší Good Old Games zameriaval na staré hry, dnešný GOG presadzuje predovšetkým indie, no pritom nezabúda na svoje korene a stále sa snaží prinášať klasiky. Veď tých, ktoré musia byť vydané, sú ešte desiatky.

Pôvodné logo Good Old Games

GOG to od začiatku, hlavne pri konkurencii Steamu, nemal vôbec ľahké. Aj keď sa spoločnosť dostávala do povedomia, stále to bola len záležitosť undergroundu a herných labužníkov klasík, no to nestačilo, aby sa Good Old Games dostalo medzi širšie publikum. Preto sa tvorcovia rozhodli zinscenovať zatvorenie distribúcie z dôvodu ich odmietavej DRM politiky a o Good Old Games sa zrazu začalo písať všade. Išlo samozrejme len o marketingový trik, no ten našťastie zabral a Good Old Games začalo rásť. Mimochodom, GOG na túto vymyslenú kauzu dnes nie sú vôbec hrdí.

Nasledoval príklon k novším hrám a vybraným indie titulom, spomínané premenovanie na GOG, či spolupráca s novými spoločnosťami ako Atari, Square Enix alebo Hasbro. Vzhľadom na to, že katalóg sa stále rozširoval a pribúdali aj rôzne funkcie, tvorcovia pristúpili k vytvoreniu klienta GOG Galaxy, ktorý by všetky súčasti držal pokope a hráči si ľahšie mohli manažovať svoje sťahovania, knižnice hier a celkovo sledovať situáciu na GOG. Klient Galaxy sa na začiatku nedočkal veľkých sláv, nakoľko to predovšetkým starí fanúšikovia distribúcie brali ako podraz a príklon k DRM, no je nutné povedať, že GOG už len na webovom klientovi a jednoduchej utilitke na sťahovanie hier z ich serverov ďalej existovať nemohol.

Klient GOG Galaxy posunul distribúciu do 21. storočia

Časom sa ale ukázal posun vpred s GOG Galaxy ako správny krok a dnes sa teší veľkej obľube. GOG sa stal intuitívnejším, pohodlnejším, krajším a rýchlejším a manažovanie knižníc so stovkami kúpených hier sa stalo záležitosťou pár sekúnd. Distribúcia dnes dokonca ponúka aj možnosť vrátenia peňazí pri problémoch s pustením či bežaním hier. GOG sa s Galaxy posunul do prítomnosti a zaradil medzi najväčších hráčov na trhu, kde sa nielen dokázal dodnes udržať, ale v súčasnosti sa stal jednou z najobľúbenejších platforiem u hráčov vôbec. GOG je od svojho vzniku známy svojou ústretovosťou voči zákazníkom, rýchlym riešením problémov a férovosťou.

GOG toho veľa dokázal a určite toho aj ešte veľa dokáže. Som zvedavý, kam sa táto distribúcia pohne a či na ňu vyjdu exkluzívne aj ďalšie hry od CD Projektu. Momentálne nás čaká singleplayerové kartové RPG Thronebreaker: The Witcher Tales, ktoré sa objaví len tu. Zároveň hráči stále čakajú na staré klenoty, ktoré tu chýbajú. Vymenujem napríklad Wheel of Time, Blade Runner, Heavy Metal F.A.K.K. 2, či série Black & White, No One Lives Forever alebo MechWarrior.

Všetko najlepšie GOG!

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk