Najnovší výskum v Oxforde nenašiel žiadne spojenie medzi hraním hier a agresiou

Najnovší výskum v Oxforde nenašiel žiadne spojenie medzi hraním hier a agresiou

Aj tak však niektorí budú tvrdiť opak.

Na svete existuje niekoľko večných tém. Napríklad Xbox vs. Playstation, AMD vs. Nvidia, Intel vs. AMD atď. Jednou z týchto večných tém je aj to, či hranie násilných videohier spôsobuje u hráčov sklony k agresivite. Niektoré štúdie tvrdia, že nejaká korelácia tam je a napríklad americký štát Pensylvánia dokonca plánuje zaviesť 10% daň na násilné hry.

Najnovšiu štúdiu vykonali na Oxfordskej univerzite. Tentokrát však ide o hĺbkovú štúdiu, ktorá nie len že skúmala potencionálne riziká pri hraní násilných hier, ale dokonca sa snažila odpovedať aj na otázky, ktoré vyplynuli z predchádzajúcich štúdií. Podľa výskumníkov je táto štúdia prelomová, pretože si dávali veľký pozor na ľudí, ktorí sa podieľali na výskume, aby eliminovali všetky potencionálne predsudky.

Výsledkom toho všetkého je štúdia, ktorá bola vykonaná na vzorke 2000 mladých Britov vo veku 14 alebo 15 rokov. A podľa výskumníkov neexistuje žiadne priame spojenie medzi hraním násilných hier a narastajúcou agresivitou. Štúdia tvrdí, že hranie hier môže vyprovokovať niektoré pocity hnevu alebo nahnevané reakcie, no z dlhodobého hľadiska to žiadne zmeny v správaní účastníkov výskumu neprinieslo. Takže ak sa bojíte, že z vaších detí, ktoré sa hrajú Fortnite sa stanú masový vrahovia, tak môžete spávať pokojne. 

Celú štúdiu si môžete prečítať tu.

Zdroj: Royal Society Publishing

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk