Ďalšia štúdia potvrdzuje: Hranie násilných hier nespôsobuje agresivitu

Ďalšia štúdia potvrdzuje: Hranie násilných hier nespôsobuje agresivitu

 

Večná téma pokračuje.

Prednedávnom sme vás informovali o tom, že americký štát Pensylvánia zvažuje zavedenie tzv. dane z hriechu. Prostredníctvom nej by všetky násilné hry určené pre ľudí 17+ boli zdanené ďalšou 10% daňou, ktorej výťažok by smeroval do štátnej pokladničky. To by pravdepodobne znamenalo zdraženie hier v tejto oblasti.

Celé je to dôsledkom nekonečných hádok medzi ľuďmi, ktorí tvrdia, že hranie násilných hier spôsobuje agresívne správanie a medzi tými, ktorí tvrdia, že v tejto oblasti žiadna korelácia neexistuje. Tá druhá skupina však získava ďalší bod.

Štúdia publikovaná v magazíne Royal Societ Open Science totiž nenašla žiadne spojenie medzi hraním násilných hier a agresivitou správania. Túto štúdiu vypracovali Andrew Przybylski a Netta Weinstein, ktorí ju vykonali na vzorke viac ako 1000 britských tínedžerov vo veku 14 alebo 15 rokov. Prostredníctvom systému na hodnotenie hier PEGI vybrali hry, ktoré sú považované za násilné. Následne skúmali súvislosť medzi hraním týchto hier a zvyšujúcimi sa tendenciami agresívneho správania.

Zo štúdie vyplynulo, že 49% dievčat a 68% chlapcov v testovacej skupine hralo za posledný mesiac jednu alebo viac násilných hier po dobu dvoch hodín denne. Čas strávený hraním týchto hier však neurčoval to, ako agresívny počas tohto obdobia boli.

Autori štúdie tvrdia, že sa samozrejme môže stať, že niekto, kto hrá hry môže byť tým, ktorý šikanuje ostatných, a taktiež budú túto problematiku ďalej skúmať, no zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by hranie násilných hier priamo spôsobovalo, alebo prispievalo k násilnému správaniu.

Zdroj: Digest.bps.org.uk

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk