Irak zvažuje ban na násilné videohry: „Ohrozujú spoločnosť a morálku“

Irak zvažuje ban na násilné videohry: „Ohrozujú spoločnosť a morálku“

 

Ďalší zo série zásahov proti hrám.

V poslednej dobe sa hry dostávajú pod drobnohľad politikov, ktorí často tvrdia, že majú negatívny vplyv na zdravý fyzický a psychický vývoj. Môžeme povedať, že čím viac do „mainstreamu“ sa videohry derú, tým väčšej kritike čelia. V posledných mesiacoch sme počuli o „dani za násilné videohry“ v USA, alebo zákazu konkrétnych hier v určitých krajinách (PUBG v Indii) a to aj napriek tomu, že výskumy nedokážu nájsť spojitosť medzi agresiou u detí a násilnými hrami.

Ďalšou krajinou, ktorá sa plánuje pridať ku krajinám s prísnymi pravidlami je Irak. Člen tamojšieho parlamentu totiž predkladá návrh zákona, ktorý by zakázal násilné videohry v tejto krajine: „Výbor pre kultúru, informatizáciu, turizmus a archeológiu vidí veľké nebezpečenstvo, ktorý prináša fenomén videohier. Tie spôsobujú násilie medzi deťmi, mladými chlapcami a dievčatami,“ povedal predkladateľ návrhu Sami’a Ghulab. 

Bez toho, aby svoje tvrdenia nejakým spôsobom podložil, Ghulab tvrdí, že hranie hier „vplýva na všetky po sociálnej a psychologickej stránke a aj po stránke vzdelania.“

Jedným z dôvodov na túto reakciu môže byť ak udalosť, ktorá sa stala v Iraku v novembri. Iracký chlapec totiž s brokovnicou zabil svojho kamaráta, keď sa „hrali roleplay hry PUBG a ten sa skončil zle.“ Navyše Fortnite čelí neustálej kritiky zo strany rodičov, ktorí si nevedia rady so svojimi deťmi, pretože tú hru neustále hrajú.

Proti hrám sa navyše stavajú aj náboženskí lídri krajiny a vzhľadom na silno zakorenený Islam v tejto krajine, majú ich slová veľký vplyv. Už dlho totiž upozorňovali na „navýkovosť a intelektuálnu zbytočnosť hrania hier. Zdá sa teda, že pre hráčov v tejto krajine nastanú temné časy. 

Zdroj: GamesIndustry

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk