Sexistické prostredie a nútené klauzuly v zmluvách: Viac ako 150 zamestnancov Riot Games protestovalo

Sexistické prostredie a nútené klauzuly v zmluvách: Viac ako 150 zamestnancov Riot Games protestovalo

 

Včera sa písala história.

Zamestnancom štúdia Riot Games došla trpezlivosť a včera sa tak udialo niečo, o čom v herných štúdiách neexistuje zmienka. Viac ako 150 zamestnancov včera uskutočnilo „Riot walkout,“ ktorý je prvým organizovaným protestom v hernom štúdiu vo videohernej histórii.

Nejde však o chvíľkové problémy, ale o udalosti, ktoré sa v štúdiu dejú už niekoľko rokov. Zamestnanci sa sťažujú na sexistické prostredie plné oplzlých vtipov, sexuálnych narážok a úchylností v kombinácii s postojom vedenia k nedávnej žalobe zo strany bývalých zamestnancov. Vedenie im totiž prostredníctvom klauzuly v pracovnej zmluve zakázalo riešiť žaloby voči zamestnávateľovi súdnou cestou a takéto žaloby tak musia ísť cez nezávislého rozhodcu. Vedenie štúdia síce od tejto klauzuly ustúpilo, ale len pri nových zamestnancoch.

„Žiadame, aby bolo nútené používanie nezávislého rozhodcu ukončené pre všetkých zamestnancov a aj pracovníkov na kontrakt,“ prezradila pracovníčka štúdia Jocelyn Monahan. Taktiež prezradila, že žiadať o bezpečné pracovné prostredie ju nerobí „entiteld.“

„Sme to, čo robí Riot Riotom. Chcem aby sme cítili solidaritu a spojenie jeden s druhým. Chcem, aby bolo naše hlasy počuť a aby ich bolo počuť spôsobom na ktorom bude záležať.“ Viacerí zamestnanci, ktorí sa tohto protestu zúčastnili priznali, že sa báli toho, že sa nikto ďalší nepridá. Nakoniec sa však pripojila veľká časť štúdia, pričom mnoho ďalších vývojárov z iných štúdií im vyjadrilo podporu cez sociálne siete hashtagom #riotwalkout.

Zástupcovia štúdia prezradili, že rešpektujú právo zamestnancov protestovať a zdôraznili, že voči protestujúcim zamestnancom nepodniknú žiadnu pomstu.

Vývojári, ktorí sa protestu zúčastnili oznámili, že dávajú vedeniu čas do 16. mája, aby splnil ich podmienky. Keď sa tak nestane, bude nasledovať ďalší krok: „Máme plány, a máme dátumy, kedy sa pustíme do ďalších krokov, no podrobnosti zatiaľ neprezradím,“ povedal spisovateľ Riotu, Indu Reddy.

Zdroj: Kotaku

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk