„Závislosť na videohrách“ bude od roku 2022 oficiálne v zozname psychických chorôb

„Závislosť na videohrách“ bude od roku 2022 oficiálne v zozname psychických chorôb

 

Rozhodla o tom Svetová Zdravotnícka Organizácia.

Na poslednom zasadnutí Svetovej Zdravotníckej Organizácie sa definitívne hlasovalo o tom, či závislosť na videohrách a poruchy spôsobené hraním budú klasifikované ako choroby. Návrh na ich zaradenie bol už predbežne schválený, no na to, aby bola určitá diagnóza definitívne zaradená do zoznamu chorôb, musí prejsť hlasovaním. A to bolo jednohlasné.

Od 1. januára 2022 budú teda závislosť a videohrách a všetky poruchy, ktoré s hraním videohier súvisia, považované za choroby a takto znie ich definícia:

  • Pacient ktorý má narušenú vlastnú kontrolu nad hraním hier (frekvencia, intenzita, trvanie, včasné ukončenie, kontext)
  • Pacient, ktorý určuje hraniu vyššie priority, ktoré mu narúšajú každodenný život a jeho povinnosti
  • Pacient, ktorý pokračuje v takomto správaní napriek negatívnym vplyvom. Táto štruktúra správania je totiž dostatočne závažná na to, aby viedla k poškodeniu osobných, rodinných, sociálnych, vzdelávacích, pracovných a ďalších dôležitých oblastiach fungovania

Čiže, ak by sme to mali zhrnúť: Poruchami spojenými s hraním hier trpí každý človek, ktorého závislosť od videohier negatívne vpláva na jeho život. Taktiež to znamená, že ľudia, ktorí budú trpieť touto diagnózou budú mať jednoduchší prístup k liečeniu.

Táto zmena prešla aj napriek tomu, že organizácie ESRB a ESA tvrdo protestovali voči zaradeniu takejto charakteristiky do medzinárodného zoznamu chorôb. Zdá sa, že štúdie, ktoré často prirovnávajú závislosť od videohier k závislosti od drog priniesli dostatočné dôkazy na vyvodenie takéhoto záveru.

Zdroj: WHO

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk