Veľká Británia rozhodla: FIFA balíčky a lootboxy nie sú gambling

Veľká Británia rozhodla: FIFA balíčky a lootboxy nie sú gambling

Aspoň teda zatiaľ nie.

Mnohí rodičia a taktiež aj ľudia, ktorých zaujíma herný biznis a taktiež aj herní vydavatelia sledovali včera s napätím rozhodnutie Gamblingovej komisie vo Veľkej Británii, či sa krajina rozhodne klasifikovať herné lootboxy ako gambling. Takáto klasifikácia by znamenala veľké problémy pre vydavateľov, ktorých príjmy sú často od lootboxov závislé.

A Electronic Arts, Activision a ďalší, ktorí vyznávajú takéto praktiky si zatiaľ môžu pokojne vydýchnuť. Gamblingová komisia totiž rozhodla, že lootboxy nie sú gamblingom. Svoje tvrdenie odôvodňujú tak, že predmety v lootboxoch nemajú žiadnu „finančnú hodnotu,“ pretože sa nedajú vyniesť z hry a predať v reálnom svete.

Neobstál ani argument, že tieto predmety alebo herná mena sa často predávajú na „šedom trhu,“ no podľa šéfa komisie Brada Enrighta tieto trhy nekontrolujú vydavatelia a preto nemôžu byť pri posudzovaní brané do úvahy. Podľa jeho tvrdení dokonca herní vydavatelia vedú často boj proti takýmto trhom.

Šéf komisie pre Kultúru, médiá a šport, Neil McCarthur však priznal, že existuje veľmi veľké znepokojenie, že deťom je umožnené predávať takéto predmety v produktoch, ktoré sú vekovo ohraničené a deťom dostupné. Zároveň však povedal, že súčasná legislatíva neumožňuje zaradenie lootboxov do kategórie gamblingu. „Existujú mnohé prípady, kedy to vyzerá a správa sa ako gambling, no legislatíva vám povie, že to nie...,“ povedal McCarthur.

Enright odkázal, že je na vydavateľoch, aby sa starali o to, aby neexistovali možnosti, ako „vyniesť“ virtuálne predmety z hry a predať ich za reálne peniaze. Skritizoval hlavne Valve za to, že umožňuje užívateľom stávkovať o herné skiny za reálne peniaze.

EA si teda môže vydýchnuť a ďalej prevádzkovať Ultimate Team v sérii FIFA v krajine, kde je futbal doslova náboženstvom. Veľká Británia sa tak nepridala k Belgicku a Holandsku, ktoré ešte počas minulého roka zakázali predaj lootboxov v hrách za reálne peniaze. 

Zdroj: BBC

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk