Vyšetrovanie potvrdilo to, čo všetci vedia: G2A predáva kradnuté kľúče

Vyšetrovanie potvrdilo to, čo všetci vedia: G2A predáva kradnuté kľúče

 

A teraz musí platiť.

Predajca herných kľúčov G2A je už dlhodobo pod paľbou kritiky herných vývojárov a vydavateľov. Operuje totiž v šedej zóne – takmer žiadny herný vydavateľ s ním nechce mať nič spoločné a jedným z dôvodov je, že umožňuje predaj kradnutých herných kľúčov.

To funguje nasledovne. Na ukradnutú kreditnú kartu sa vo veľkom nakúpia herné kľúče a keď majiteľ tejto karty dozvie o tejto transakcii, tak ju odvolá (chargeback). To znamená, že človek, ktorý na ukradnutú kreditnú kartu nakúpil kľúče ich môže predať, no nakoľko majiteľ karty odvolal transakciu, tak herný vývojár nemá ani kľúče a ani peniaze.

G2A sa však dlhodobo tvári ako dôveryhodný partner a dokonca vyprodukoval takúto vtipnú infografiku, odkiaľ pochádzajú kľúče z ich služby.

Nakoľko však kritika neutíchala, tak v minulom roku napísali predstavitelia blogový príspevok s názvom „Keeping Our Promise“ v ktorom sa zareagovali verejnou výzvou: Ak herný vývojár potvrdí, že kľúče jeho hry, ktoré sa predávali v G2A boli kradnuté, tak G2A danému vývojárovi vyplatí 10-násobok ušlého zisku.

A minimálne jedno herné štúdio sa tejto výzvy chytilo. Tvorcovia hry Factorio, české štúdio Wube Software si dali tú námahu a za pomoci audítorských spoločností Deloitte a Ernst & Young spustili vyšetrovanie kľúčov ich hry, ktoré sa predávali na G2A.

A výsledky neprekvapia asi nikoho, kto má všetkých päť pohromade. Wube Software zistili, že z 321 ukradnutých kľúčov, ktoré boli za pomoci metódy chargebacku „ukradnuté“ z databázy herného štúdia bolo až 198 predaných za pomoci služby G2A. Čistá strata štúdia sa teda vyšplhala na 3960$ a spoločnosť G2A preto dlhuje štúdiu sumu vo výške 39 600$.

Je však totálnou iróniou, že týmto sa vlastne potvrdilo, že všetky tvrdenia o G2A boli pravdivé, no spoločnosť to použila na pozitívne PR, keď skonštatovala, že aspoň dodržiava svoj sľub. Dokonca zo seba spravili martýrov situácie, lebo sú to oni, kto museli zaplatiť túto vysokú čiastku...

...no možno by bolo riešením nepredávať kradnuté kľúče.

Zdroj: Kotaku

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk