Apple zasadil Epic Games vážnu ranu: Vojna medzi spoločnosťami pokračuje druhým dejstvom

Apple zasadil Epic Games vážnu ranu: Vojna medzi spoločnosťami pokračuje druhým dejstvom

 

Zdá sa, že gigant nemieni ustúpiť.

Úvodná roztržka prepukla vo veľký konflikt. Reč je o udalosti z minulého týždňa, kedy sa Epic Games, tvorca hry Fortnite pustil do boja proti monopolnému postaveniu spoločností Apple a Google a to tým, že vo Fortnite obišli povinný 30% odvod z mikrotransakcií, za čo im Google a Apple stiahli Fortnite zo svojich obchodov. A Epic tak používa hnev hráčov na boj. Viac však už v predchádzajúcom článku.

Situácia sa nám však už posunula a zdá sa, že Apple je viac ako pripravený ísť do vojny so spoločnosťou Epic Games. A teraz použil ako rukojemníkov vývojárov. Apple sa totiž vyhráža, že zablokuje prístup k Unreal Engine vývojárskym nástrojom na platformách iOS a MacOS, čo by efektívne znemožnilo vývoj všetkých hier (a softvéru) postavených na tomto engine pre tieto platformy. Vývojári by tak prišli o značnú časť príjmov (v prípade, ak majú svoju hru postavenú na tomto engine) a Epic tak logicky príde o značný podiel. Nepochybne ide o prejav moci zo strany spoločnosti Apple, ktorá dokazuje, že sa asi požiadavkám Epic Games nepodvolí.

Epic nazval tento krok „odvetným krokom spoločnosti Apple, ktorý bude mať vplyv na vývojárov aj mimo videohier.“ Apple potvrdil, že Epic porušil licenčnú zmluvu pre vývojové programy, keď vyvinul systém, ktorý obchádza App Store platobný systém a dal Epicu čas do 28. augusta, aby situáciu napravil. Epic reagoval tým, že požiadal súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorý by zablokoval tento krok spoločnosti Apple.

Odplata Apple je existenčnou hrozbou pre Unreal Engine. Prevádzkovatelia operačného systému ako Apple dávajú vývojárom k dispozícii softvérové a vývojárske nástroje k dispozícii buď zdarma alebo za malý poplatok, aby mohli vývojári pripravovať softvér pre ich operačný systém. Apple chce znemožniť Epic Games prístup k tomuto materiálu. Bez tohto prístupu Epic nemôže vyvíjať ďalšie verzie Unreal Enginu pre iOS a macOS. Vývojári, ktorí chcú vyvíjať svoje aplikácie pre iOS a macOS budú musieť vymeniť Unreal Engine za iný engine. Tento krok tak presahuje videohry; bude mať vplyv na vývojárov, ktorí používajú Unreal Engine v mnohých oblastiach. To bude mať veľký vplyv na použiteľnosť Unreal Enginu a na dôveru vývojárov v tento engine, ktorá nemôže byť napravená ani finančné odškodnená.“

Tak ako si teda Epic spravil rukojemníkov z hráčov, tak si Apple spravil rukojemníkov z vývojárov softvéru na macOS a iOS. Určite dúfajú, že tí zatlačia na Epic Games, aby cúvol a navrátil status quo, ktoré existovalo predtým, ako sa ho Epic pokúsil minulý týždeň narušiť. Určite to však znamená, že Apple sa nemieni podvoliť a podnikne všetky kroky, aby ostal jeho monopol nenarušený.

Zdroj: Polygon

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk