10-ročná štúdia nenašla žiadne spojenie medzi hraním násilných hier a agresívnym správaním

10-ročná štúdia nenašla žiadne spojenie medzi hraním násilných hier a agresívnym správaním

 

Deťom však hranie GTA nedovoľte...

Násilné hry vyvolávajú agresívne správanie. Asi som prestal rátať, koľkokrát som počul tento argument, ktorý sa snaží rodičom vysvetliť, že ich deti by sa nemali hrávať...najlepšie žiadne hry. Táto téma je teda častým predmetom rôznych štúdií a od 90-tych rokov, kedy si konzoly získali veľkú popularitu aj u nás sme sa v tomto ohľade veľmi posunuli.

A jedna zo štúdií bola ukončená nedávno a naozaj nešlo o „narýchlo zbúchanú“ štúdiu, pretože za jej výsledkami sa čakalo 10 rokov. Túto štúdiu zverejnil žurnál Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking. Autori tejto štúdie sledovali dlhodobý vplyv násilných hier na správanie vybranej vzorky respondentov. A našťastie, táto štúdia nenašla žiadne priame spojenie medzi deťmi, ktoré hrali násilné videohry a zvýšenými predpokladmi na agresívne správanie v dospelosti.

Tejto štúdie sa zúčastnilo 500 respondentov s priemerným vekom 14 rokov na začiatku tejto štúdie, pričom medzi hrami, ktoré títo ľudia hrávali sa nachádzala aj séria Grand Theft Auto. Tento počet respondentov bol rozdelený medzi deti, ktoré sa bežne hrávali násilné videohry (4%), tie ktoré sa hrali násilné videohry občas, no postupne frekvenciu zvyšovali (23%) a tie, ktoré nehrali násilné videohry takmer vôbec, no tiež frekvenciu zvyšovali (73%).

Na meranie výsledkov boli určené dotazníky na analýzu úrovne agresie. Výskumníkom sa však nepodarilo nájsť žiadne spojenie medzi násilnými hrami a agresívnym správaním. Výskumníci však prezradili, že mnoho herných návykov hráčov súviselo s pocitmi úzkosti.

Celú štúdiu si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Zdroj: LiebertPub

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk