Súdny verdikt Apple vs. Epic: Epic prišiel o stovky miliónov dolárov a Apple potencionálne o miliardy

Súdny verdikt Apple vs. Epic: Epic prišiel o stovky miliónov dolárov a Apple potencionálne o miliardy

 

Obaja svojím spôsobom vyhrali a aj prehrali.

Dlhoočakávaný verdikt v súdnom spore medzi spoločnosťami Apple a Epic bol vyrieknutý a pravdepodobne ani jedna zo zúčastnených strán nebude spokojná. Ak by sme to však mali preložiť do reči peňazí, tak nespokojnejšia bude asi spoločnosť Apple.

Sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogers sa totiž priklonila na stranu Epicu iba v jednom bode z desiatich. No ide o ten najkľúčovejší z pohľadu peňazí. Apple totiž podľa sudkyne musí dovoliť vývojárom vo svojom operačnom systéme iOS obísť ich platobný systém a tým pádom musí dovoliť vývojárom pridávať do svojich hier a aplikácií externé linky alebo „tlačidlá“ na vlastné platobné systémy kvôli čomu príde Apple o svoj podiel z každej transakcie vykonanej v iOS.

Podľa Rogers je totiž tento prístup Applu v rozpore s California’s Unfair Competition Law. Apple tak môže týmto rozhodnutím prísť o miliardy dolárov z povinných poplatkoch v App Store.

V ostatných bodoch sa však sudkyňa priklonila na stranu jabĺčkovej spoločnosti. Podľa nej totiž Epic porušil kontrakt s App Store, keď umožnil nakupovať V-Bucks priamo. Kvôli tomu musí Epic zaplatiť pokutu vo výške 12 miliónov dolárov, plus 30% zo všetkých peňazí, ktoré boli týmto spôsobom získané po októbri 2020. Podľa sudkyne taktiež má Apple právo na udržanie svojich zákazníkov vo svojom ekosystéme a správanie sa spoločnosti teda podľa nej nie je monopolné.

Tim Sweeney, šéf Epic Games s rozhodnutím súdu v Kalifornii zjavne spokojný nie je, čo dal najavo cez sociálnu sieť Twitter.

V reakcii na rozhodnutie súdu však akcie spoločnosti Apple zažili prudký prepad.

Celý konflikt vznikol v auguste minulého roka, kedy Apple odstránil z App Store hru Fortnite po tom, čo do nej Epic Games pridal alternatívnu metódu platby, ktorá obchádzala povinný 30% odvod pre Apple. Epic na toto konanie Applu reagoval žalobou za zneužívanie monopolného postavenia vo viacerých krajinách sveta. Podobne sa Epic súdi aj so spoločnosťou Google.

Zdroj: TheVerge

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk