• Hlavná stránka
  • Ostatné
  • Novinky
  • Šéf Activisionu vedel o nechutnostiach, ktoré sa v spoločnosti dejú a kryl vinníkov. Akcionári tak žiadajú jeho odchod
Šéf Activisionu vedel o nechutnostiach, ktoré sa v spoločnosti dejú a kryl vinníkov. Akcionári tak žiadajú jeho odchod

Šéf Activisionu vedel o nechutnostiach, ktoré sa v spoločnosti dejú a kryl vinníkov. Akcionári tak žiadajú jeho odchod

 

Blíži sa Kotickov koniec?

Dianie vo vydavateľstve Activision Blizzard naberá na obrátkach. Situácia nie je ideálna už niekoľko mesiacov. Žaloba zo strany štátu Kalifornia zanechala hlboké rany a množstvo odchodov vrátane šéfa Blizzardu J. Allen Bracka. Nič z toho sa však nedotklo šéfa najväčšieho – Bobbyho Koticka.

No už aj pod ním sa pomaly trasie stolička. Magazín The Wall Street Journal totiž prišiel s rozsiahlou reportážou podľa ktorej Kotick veľmi dobre vedel, čo sa v jeho vydavateľstve deje a dokonca aktívne kryl ľudí na vysokých pozíciách, ktorí sa previnili sexuálnym obťažovaním ženských kolegýň. WSJ informuje, že Kotick sa aj napriek vedomosti o týchto udalostiach rozhodol neinformovať akcionárov spoločnosti, čo je veľký problém.

Kotick priamo kryl spolu-šéfa štúdia Treyarch Dana Buntinga, ktorý bol v roku 2017 obvinený zo sexuálneho obťažovania kolegyne. A aj keď HR oddelenie navrhovalo jeho prepustenie, tak Kotick osobne zasiahol, aby ho v pozícií podržal. Bunting v reakcii na zverejnenie článku WSJ oznámil odchod zo štúdia Treyarch.

Navyše, podľa zdrojov WSJ nie je ani samotný Kotick čistý. Podľa sťažností totiž obťažoval niekoľko kolegýň a dokonca v roku 2006 zanechal kolegyni hlasovú správu v ktorej tvrdil, že ju nechá zabiť. Hovorkyňa Activision však reagovala: „Pán Kotick sa rýchlo ospravedlnil za incident pred 16 rokmi a za to, že nechal nevhodnú hlasovú správu a hlboko ľutuje zveličovanie a tón hlasu v nahrávke do dnešného dňa.“

Zamestnanci viacerých štúdií pod vydavateľstvom Activision Blizzard oznámili protestnú akciu a podľa dostupných informácií sa na nich zúčastnili stovky z nich. Žiadajú rezignáciu Koticka, no správna rada zatiaľ Koticka podržala. Argumentujú, že nemožno použiť ani politiku „nulovej tolerancie,“ pretože voči Kotickovi nemajú žiadne dôkazy. Na interných stretnutiach vedenie štúdií argumentovalo rovnakými slovami, že Kotick si chce znovu získať stratenú dôveru, čo prakticky znamená, že o svoju pozíciu nechce prísť. Už aj medzi akcionármi sa však objavujú hlasy, ktoré hovoria o jeho odchode, no tie sú primárne medzi menšími akcionármi, ktorí nemajú taký vplyv na diane v spoločnosti. 

Cena akcií Activision Blizzard však začína v kombinácii so slabými komerčnými výsledkami Call of Duty Vanguard prudko padať a za posledných 6 mesiacov klesla cena akcií vydavateľstva z 99$ za akciu na 64$ za akciu.

Ďalšou „čerešničkou na torte“ je kauza okolo Jen Oneal. Tá sa stala jednou zo šéfok Blizzardu v auguste, no pred niekoľkými dňami oznámila svoj nečakaný odchod. A aj tu má WSJ odpoveď. Podľa ich zdrojov a mailu od Oneal ku ktorému sa redakcia dostala bola Oneal na svojej pozícii diskriminovaná a marginalizovaná. Napriek tomu, že bola na rovnakej pozícii ako jej mužský kolega Mike Ybarra, tak dostávala nižší plat, čo je mimochodom v štáte Kalifornia nelegálne. Kotick jej bol ochotný zvýšiť plat na úroveň Ybarru až vtedy, keď rezignovala na svoju pozíciu.

Tlak na zmeny v Activision Blizzard už navyše prichádza aj zvonku. Šéf Sony Interactive Entertainment Jim Ryan totiž poslal mail zamestnancom v ktorom napísal, že článok WSJ bol „skľučujúci a bol ohromený“ a že „Activision neurobil dostatok na to, aby adresoval hlboko zakorenenú diskrimináciu a obťažovanie.“

„Spojili sme sa s Activisionom okamžite po zverejnení článku, aby sme vyjadrili naše obavy a aby sme sa spýtali, ako plánujú adresovať skutočnosti, ktoré v článku zazneli. Neveríme, že ich tvrdenia boli vhodnou reakciou na situáciu.“

A ak sa pýtate, čo má šéf SIE s Activisionom, tak PlayStation má už dlhé roky marketingovú spoluprácu so sériou Call of Duty, s Crash Bandicoot hrami a teda negatívne PR okolo Activision Blizzard sa môže dotknúť aj Sony, čo Ryan pochopiteľne nechce.

Je teda otázne, či Ryan toto zemetrasenie prežije.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk