Synology NAS – skvelý spoločník nielen pre hráčov

Synology NAS – skvelý spoločník nielen pre hráčov

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie: „Hráčov najlepší spoločník”? Najskôr zrejme výkonná grafická karta v nadupanom stoji, pohodlné periférie či obrovský monitor s rýchlou obnovovacou frekvenciou. Do povedomia hráčov však stále viac preniká produkt, respektíve riešenie, ktoré sa doteraz vzťahovalo skôr na firemnú sféru a profesionálne využitie. Reč je, samozrejme, o NAS – Network Attached Storage zariadeniach, a v tomto článku sa pozrieme, prečo je pre uvedomelého hráča stále zaujímavejšie vlastniť schopné NAS a ako takéto zariadenia dokážu zjednodušiť alebo zlepšiť život.

Odhliadnuc od špecifických NAS modelov, ktoré sú voľne v predaji alebo sme ich už mali možnosť v redakcii osobne otestovať, je pár známejších značiek, ktoré ponúkajú plnohodnotné riešenia. Samozrejme, existujú aj spôsoby, vďaka ktorým sa dostanete k základnej NAS funkcionalite za „pár drobných“, no takéto riešenie nemusí byť zaujímavé po stránke rozšírenej funkcionality alebo sa nemusí vyplatiť z dlhodobého hľadiska. Preto bol tento článok inšpirovaný asi najznámejšou značkou v segmente inteligentných úložísk Synology a ich zariadeniami s operačným systémom DSM – Disk Station Manager.

Na moderného hráča nečíhajú v tomto svete už len bežné problémy, s ktorými sa môžu stretávať obyčajní kancelárski pracovníci či ľudia, ktorí len browsujú po internete a sem-tam si pozrú vtipné video s mačkami v hlavnej úlohe. Strata dát z počítača, zmiznutie uložených pozícií v obľúbenej hre či obavy o bezpečnosť dôležitých či súkromných súborov sú len niektoré z vecí, ktoré opatrným hráčom nedávajú spať.

Priznajme si, hráči môžu byť často omnoho technicky zdatnejší ako bežní používatelia, no na druhej strane, oveľa častejšie navštevujú pofidérne stránky či využívajú počítač aj na náročnejšie úlohy ako len Solitaire a písanie vo Worde. Z tohto dôvodu sú počítače hráčov vystavené väčšiemu riziku a ochrana dát je o to dôležitejšia.

Čo teda Synology, presnejšie DSM, hráčom ponúka? Samozrejmosťou sú základné funkcie, vďaka ktorým sa na Synology NAS-ká dajú ukladať súbory prístupné všetkým autorizovaným počítačom na lokálnej sieti, prehľadné menu a jednoduché možnosti nastavovania či schopnosť jednoducho zvyšovať kapacitu celého úložiska.

Po stránke rozšírených možností má každé Synology NAS schopnosť fungovať ako súkromný cloud so súbormi v bezpečí domova, no prístupnými z každého konca sveta, v ktorom je dostupný internet. Používatelia sa teda už ďalej nemusia báť limitovanej kapacity cloudových riešení, ktoré sú poskytované zadarmo, ani drzosti spoločností, ktoré rady strkajú nos do dát, ktoré si na takéto cloudy používatelia ukladajú. Pokiaľ si na svoje NAS uloží hráč svoje hry (a tým myslím nielen uložené pozície, ale napríklad aj inštalačné súbory), nemusí sa obávať, že sa nebude mať čo hrať, hoci by nemal v zahraničí prístup ku vlastnému počítaču či notebooku. Rovnako skvelá je aj možnosť nahrávania všetkých súborov na svoje NAS aj mimo domácej siete, takže pokiaľ náhodou patríte medzi youtuberov alebo vás len baví natáčať videá a fotiť na rôznych akciách, nemusíte sa už báť straty všetkých dát, ak by vám nebodaj boli foťák či kamera odcudzené. Stačí ich raz za čas nahrať na svoje NAS a ak už aj o foťák či kameru prídete svojím alebo cudzím zavinením, stratí sa len malá časť drahocenných spomienok.

Ten, kto by až tak veľmi neveril prenášaniu súkromných súborov prostredníctvom internetu, sa môže spoľahnúť na bezpečnosť, ktorú Synology prináša so svojím VPN systémom. VPN v skratke znamená Virtual Private Network a vďaka tejto technológii je možné posielať dáta oveľa bezpečnejšie, byť na internete viac-menej (podľa použitého softvéru, štandardov a postupu) anonymný a dáta posielať v šifrovanej forme.

Ďalšou skvelou vychytávkou, ktorú určite ocenia používatelia obľubujúci nielen hry, ale aj iné formy médií, ako napríklad film či hudbu, je možnosť streamovať svoje obľúbené pesničky či najnovšie akčné hity nielen na svoj počítač, ale vďaka aplikáciám určeným pre operačné systémy Android, iOS a Windows Phone aj na mobilné zariadenia či smart zariadenia (do ktorých patrí množstvo novších televízorov). Vďaka tomu už napríklad nebude potrebný druhý počítač či špecializované zariadenie v obývačke pri televízore, aby bolo možné urobiť si príjemný večer. Synology DSM navyše dokáže automaticky vyhľadať a stiahnuť obrázky patriace k filmom, albumom či pesničkám a takisto aj titulky či texty piesní, čím ďalej zjednodušuje bežné používanie.

V neposlednom rade je naozaj dôležité spomenúť prepracovaný a pritom na používanie jednoduchý systém zálohovania. Kto už o dáta prišiel, bude vedieť, aké je to nepríjemné a kto ešte náhodou dáta nikdy nestratil, toho to len s najväčšou pravdepodobnosťou čaká. Pohyblivé časti HDD diskov sa kazia a aj SSD disky majú stále viac nepriateľov, takže držať svoje súbory „up-to-date” v bezpečnom prostredí je naozaj dôležité. So Synology Hyper Backup je potenciálne riziko úplnej straty dát oveľa nižšie a nezáleží na tom, či ide o stolový počítač, notebook alebo mobilné zariadenie. Majitelia si môžu zálohovanie nastaviť presne podľa svojich predstáv, či už pôjde o denné zálohovanie všetkých zariadení alebo iné časové rozpätie vybraných zložiek a súborov. Prepracovaný systém monitorovania diskov a hardvéru sa zaručí o dlhodobé bezproblémové fungovanie a jednoduché možnosti RAIDu viacerých diskov iba pridávajú ďalšiu úroveň ochrany. Navyše, všetky nastavenia sú naozaj používateľsky prívetivé a pokiaľ by aj majiteľ Synology NAS-ka tápal v tme, spoločnosť má množstvo spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť alebo poslúžiť ako drahocenná rada.

NAS-ko v modernej dobe teda nie je iba o ukladaní dát, keďže by malo ponúkať rad ďalších funkcií. Synology a operačný systém DSM sa neustále drží na špičke pokroku a ponúka naozaj bohatú funkcionalitu nielen firemným či bežným zákazníkom, ale aj hráčom, ktorí môžu od takéhoto zariadenia vyžadovať niečo iné. Samozrejme, svoje dáta si môžete zálohovať aj na iných platformách či inými spôsobmi, no DSM ponúka bez diskusie ten najlepší pomer ceny a funkcionality od overenej značky, aký je momentálne dostupný.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk