TP-Link prináša nový mesh systém a WiFi prístupový bod

TP-Link prináša nový mesh systém a WiFi prístupový bod

TP-Link prichádza na trh s novinkami v podobe Wi-Fi Mesh systému Deco X20 a nového bezdrôtového Wi-Fi prístupového bodu TP-Link TL-WA1201.

Deco X20

Už základná sada ponúka skvelé parametre

Základná sada Wi-Fi Mesh systému TP-Link Deco X20 obsahuje dve jednotky, avšak v predaji je aj verzia s tromi jednotkami. Lacnejšie z oboch riešení dokáže pokryť efektívnym signálom bezdrôtového internetu plochu až 370 metrov štvorcových, zatiaľ čo tri kusy opakovačov už pokryjú až 540 metrov. Bežná domácnosť si tak úplne vystačí so základnou sadou a rodinné domčeky alebo domáce kancelárie už môžu zvažovať sadu vyššiu. Vďaka spomínanej podpore Wi-Fi 6 navyše dosahuje maximálnu rýchlosť prenosu dát v rámci bezdrôtovej siete do 1 800 Mb/s, z toho vo frekvenčnom pásme 5 GHz do 1 201 Mb/s a v pásme 2,4 GHz do 574 Mb/s. To bohato spĺňa požiadavky aj náročnejších on-line aplikácií vrátane streamovania HD videa alebo hier cez internet. Vďaka modulácii OFDM a technológii MU-MIMO dochádza u mesh systému Deco X20 k štvornásobnému navýšeniu kapacity a súčasnému prenosu k viacerým zariadeniam (naraz k sieti pripojíte až 150 koncových zariadení).

Plynulé pokrytie domácnosti

Ako je tomu u mesh systémov od TP-Linku už zvykom, je výsledkom inštalácia sady Deco X20 plynulé pokrytie celej domácnosti silnejším signálom, a to vrátane tzv. mŕtvych zón, ktoré sú v tomto nastavení oproti tradičnejším riešením prakticky eliminované. Veľmi nízka latencia potom zvyšuje hrateľnosť on-line hier aj použiteľnosť videochatov. Koncové zariadenia sa navyše pri pohybe v rámci pokrývaného priestoru automaticky a v reálnom čase pripoja k extenderu s najvyššou úrovňou signálu, a to, bez toho aby ste si vôbec niečo všimli. Dokonca aj SSID, teda názov siete, je u všetkých opakovačov zhodný.

Bezpečnosť je dnes základ

Výrobca samozrejme myslel aj na bezpečnosť a integroval tak do mesh systému balík bezpečnostných funkcií TP-Link HomeCare, vyvinutý v spolupráci s bezpečnostnou firmou Trend Micro. Súčasťou komplexnej ochrany je ako antivírus, tak prioritizácia jednotlivých zariadení vďaka funkcii QoS (Quality of Service) alebo sofistikovaná rodičovská kontrola s možnosťou obmedzenia času tráveného deťmi na internete z jednotlivých zariadení, prípadne blokovanie jednotlivých (typov) webov a on-line aktivít pre samostatné užívateľské profily.

Kľúčové vlastnosti Mesh systému TP-Link Deco X20:

 • Vysoká rýchlosť a nízka latencia: Dokonca i pri tých dátovo najnáročnejších on line aktivitách nebudete strácať nervy. Celkom 1 800 Mb/s v dvoch frekvenčných pásmach postačí i pre viac súbežne pripojených zariadení.
 • Wi-Fi 6: Najnovší štandard bezdrôtového pripojenia pre ešte stabilnejší on-line zážitok.
 • Jednotná sieť: Zjednotená sieť zaistí plynulejšie pripojenie k internetu
  odkiaľkoľvek z pokrývaného priestoru.
 • Dôraz na bezpečnosť: Rozšírené funkcie rodičovskej kontroly vám dodajú pokoj na duši.
 • Jednoduché nastavenie: Spolupráca s mobilnou aplikáciou Deco pre Android a iOS.
 • Ovládanie hlasom: Podpora hlasovej asistentky Alexa od Amazonu.

TL-WA1201

Dvojica pásiem s bleskovou rýchlosťou

Prístupový bod TL-WA1201 podporuje dve pásma (AC1200) a tiež štandard Wi-Fi 802.11ac (Wave 2) pre pripojenie s maximálnou rýchlosťou do 1 200 Mb/s, čo predstavuje trojnásobok kapacity predchádzajúceho štandardu 802.11n. Vďaka ďalšej podporovanej technológii s názvom MU-MIMO je možné pripojiť k prístupovému bodu väčšie množstvo koncových zariadení súčasne bez viditeľnej odozvy alebo preťaženej siete. To znamená, že je novinka vhodná nielen pre domácnosti, ale tiež pre kancelárie, obchodné alebo hotelové priestory. Pre rozšírenie existujúcej siete pritom nie je potrebné nijako zasahovať do už hotových a prípadne i nedostatočných rozvodov elektriny – podpora technológie PoE (Power-over-Ethernet) znamená, že elektrické napájanie je riešené prostredníctvom ethernetových káblov. Vďaka tomu tak máte možnosť nasadiť toto riešenie kdekoľvek pomocou iba jedného káblu.

Navýšené pokrytie Wi-Fi siete

S prístupovým bodom TL-WA1201 sa môžete tešiť aj na navýšené pokrytie vytúženého priestoru bezdrôtovou Wi-Fi sieťou vďaka štvorici externých antén podporujúcich technológiu Beamforming, teda modelovanie lúča. Spoľahlivá Wi-Fi sieť je tak šírená do všetkých kútov vašej domácnosti či kancelárie.

Kaptívny portál ako ďalší priestor pre marketing

Ak sa rozhodnete využiť prístupový bod TL-WA1201 v obchodných priestoroch, potom iste oceníte aj kaptívny marketingový portál, ktorý "zachytí" všetkých hostí vášho obchodu, reštaurácie alebo kaviarne, prípadne návštevníkov vašej firmy, a súčasne s tým dokáže pomôcť zvýšiť povedomie o značke alebo sprostredkovať poskytovanie marketingových správ.

Flexibilné použitie vďaka viacerým prevádzkovým režimom

Vďaka štyrom rôznym režimom použitia je prístupový bod TP-Link TL-WA1201 značne flexibilný. Samozrejmosťou je predvolený režim prístupového bodu, ktorý z existujúcej káblovej siete vytvorí sieť bezdrôtovú. Ďalej tu máme Multi-SSID režim, schopný vytvoriť v každom pásme až štyri samostatné SSID a VLAN; Extender Mode (režim opakovača) pre rozšírenie dosahu existujúcej Wi-Fi siete; a Client Mode (klientský režim), kedy AP funguje ako "bezdrôtový adaptér" pre pripojenie káblových koncových zariadení k Wi-Fi sieti. Wi-Fi sieť je s hosťami možné navyše rýchlo a bezpečne súčasne používať pomocou QR kódu, samotné nastavenie AP je možné v rámci niekoľkých minút prostredníctvom intuitívneho webového rozhrania. Bezpečné a rýchle bezdrôtové pripojenie umožňuje aj integrované tlačidlo WPS.

Kľúčové vlastnosti TL-WA1201:

 • Dvojpásmové Wi-Fi AC1200 – rýchlosť do 867 Mb/s vo frekvenčnom pásme 5 GHz a 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz
 • Vysoká flexibilita nasadenia – podpora pasívneho PoE (Power-over-Ethernet) pre simultánny prenos dát a elektrickej energie jediným káblom.
 • Viac režimov – podpora režimov Access Point, Range Extender, Multi-SSID a Client podľa vašich aktuálnych požiadaviek
 • MU-MIMO – súbežný prenos dát do viacerých koncových zariadení s dvojnásobným výkonom
 • Zvýšené pokrytie – štvorica externých antén disponuje podporou Beamformingu a tým rozširuje a koncentruje signály Wi-Fi
 • Kaptívny portál – už navrhnutá stránka portálu „zachytáva“ hostí a zvyšuje úroveň bezpečnosti a podporuje marketing firmy.
Zdroj: TP-Link

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk