ASUS predstavil na veľtrhu CES 2023 nové inovácie, notebooky a ďalšie produkty

ASUS predstavil na veľtrhu CES 2023 nové inovácie, notebooky a ďalšie produkty

Nové portfólio nanovo definuje hranice výkonu, prináša 3D displeje bez okuliarov a pridáva prémiovú odolnosť, pretože trvalo udržateľné riešenia sú na vzostupe.

Využitie technológií na vytváranie trvalých, spoľahlivých a udržateľných inovácií

ASUS predstavil prvý uhlíkovo neutrálny notebook na svete pred viac ako desiatimi rokmi. Nasledovali revolučné notebooky radu ASUS Bamboo a nedávno, v roku 2022, prvý uhlíkovo neutrálny firemný notebook. ASUS pokračuje v inovovaní a teraz predstavil niektoré z trvalo udržateľných opatrení s cieľom priniesť úžasné inovácie, ktoré vytvárajú všadeprítomný, inteligentný a radostný život pre každého.

Viac ako 90 % spotrebiteľských notebookov značky ASUS bude v roku 2023 spĺňať normy EPEAT a ENERGY STAR 8.0. ASUS zabezpečuje dlhší životný cyklus produktov tým, že ich od základu vytvára s ohľadom na udržateľnosť a zameriava sa na ich kvalitu, funkcionalitu, odolnosť a budúcu rozšíriteľnosť. Pri výrobe a balení produktov využíva udržateľné materiály, pričom od roku 2017 aktívne obstaral a použil 1 500 ton recyklovaného plastu PCR a v roku 2022 viac ako 20 000 ton recyklovaného papiera. ASUS takisto neustále presadzuje recyklovateľnosť a za posledné roky recykloval viac ako 40 000 ton elektronického odpadu.

Snaha o trvalú udržateľnosť spoločnosti ASUS sa tým nekončí. Vytváraním trvácnejších produktov je možné znížiť množstvo odpadu a predĺžiť ich životnosť, ako aj zabezpečiť neuveriteľné zážitky pre používateľov. To je dôvod, prečo budú všetky nové spotrebiteľské notebooky značky ASUS na rok 2023 podrobené najprísnejším testom odolnosti v rámci svojho segmentu na trhu – mimoriadne náročnému testovaniu podľa amerických vojenských štandardov MIL-STD 810H, ktoré je založené na 12 testovacích metódach a 26 testovacích postupoch – s cieľom poskytnúť dlhodobú hodnotu, spoľahlivosť a odolnosť.

ASUS tiež spolupracuje so spoločnosťou Ishizuka Glass na výrobe antimikrobiálnej úpravy, pričom na vybraných produktoch využíva jej látku IONPURE. ASUS ako prvý výrobca notebookov predstavil povrchovú úpravu s kladne nabitými iónmi striebra, ASUS Antimicrobial Guard Plus, ktorá dokáže zabrániť šíreniu 99 % vírusov a baktérií – vrátane COVID-19 – v priebehu 24 hodín. Táto technológia je špeciálne testovaná na vírusoch, ako je chrípka typu A (H3N2) a H1N1, a riadi sa testovacími protokolmi ISO 21702 a ISO 22196 pre hygienickejší používateľský zážitok.

Neuveriteľne vzrušujúci softvér a hardvér pre tvorcov obsahu

ASUS predstavil portfólio nových a zlepšených softvérových a hardvérových inovácií pre tvorcov obsahu. Nové notebooky ProArt Studiobook, Zenbook Pro a Vivobook Pro sú vybavené najnovšími grafickými kartami GeForce RTX 40. Tie využívajú technológie NVIDIA Studio pre tvorcov obsahu a ponúkajú RTX optimalizáciu pre viac ako 110 aplikácií, ovládače NVIDIA Studio Drivers pre najlepšiu stabilitu a výkon v kreatívnych aplikáciách a exkluzívne nástroje s využitím umelej inteligencie: Omniverse, Canvas a Broadcast.

ASUS tiež predstavil prvú 3D OLED technológiu v notebooku na svete, ktorá nevyžaduje okuliare, ASUS Spatial Vision. Technológia využíva lentikulárne šošovky a pokročilé sledovanie očí, vďaka čomu dokáže vytvoriť odlišné obrazy pre každé oko, čím vzniká autostereoskopický 3D obraz. Používatelia sa môžu podľa potreby prepínať medzi 2D a 3D zobrazením. Nová technológia má potenciál zmeniť pracovné postupy tvorcov obsahu, pretože im umožní vidieť detaily 3D objektov a efekty priamo na obrazovke bez nutnosti prezerať fyzické prototypy. Ušetrí sa tým čas aj peniaze a zároveň sa zefektívnia pracovné postupy.

Displeje s 3D OLED technológiou ponúkajú kontrast 1 000 000 : 1, odozvu 0,2 ms a 120 Hz obnovovaciu frekvenciu na dosiahnutie plynulých vizuálov. Takisto majú veľký potenciál v segmente rýchlo rastúcich aplikácií metaverza. Exkluzívne aplikácie, ktoré využívajú 3D OLED technológiu, sú dostupné v aplikácii ASUS Spatial Vision Hub, ktorá umožňuje používateľom sledovať 3D videá a filmy, hrať 3D hry a užiť si vizualizáciu 3D modelov alebo tvorbu obsahu. ASUS Spatial Vision takisto ponúka vývojárske nástroje založené na simulovanej realite (SR, Simulated Reality) od firmy Dimenco s podpornými materiálmi a usmerneniami pre vývojárov.

ASUS oznámil aj aplikáciu ProArt Creator Hub 2.0, ktorá je navrhnutá, aby umožnila tvorcom obsahu pri realizácii svojich nápadov naplno využiť ich výkonný ASUS hardvér a softvér. Nová verzia ponúka vynovené a moderné používateľské rozhranie a exkluzívnu novú funkciu Color Control, ktorá kombinuje všetky farebné nástroje pre tvorcov obsahu. ProArt Creator Hub 2.0 disponuje zlepšenými nástrojmi ASUS Dial a ASUS Control Panel, ktoré umožňujú nové nastavenia v aplikáciách od Adobe a v ďalších aplikáciách so zameraním na produktivitu, zábavu a tvorbu obsahu vrátane Microsoft 365, Spotify, YouTube a obľúbených webových prehliadačov. ProArt Creator Hub 2.0 bude dostupný pre všetky modely radu Studiobook, Zenbook a Vivobook s funkciami ASUS Dial, ASUS DialPad alebo ASUS ScreenPad Plus. K dispozícii bude aj pre myši radu ProArt a všetky dotykové monitory ASUS.

ASUS sa spojil so spoločnosťou Pantone, poprednou autoritou v oblasti farieb, aby umožnil tvorcom obsahu využiť databázu zdrojov Pantone, ako sú Pantone knižnice, údaje o farebnom priestore a ďalšie dáta. Všetky tieto funkcie budú dostupné vo všetkých ASUS notebookoch pre tvorcov obsahu prostredníctvom aplikácie ProArt Creator Hub 2.0.

ASUS ProArt Studiobook 16 3D OLED (H7604): Mobilná pracovná stanica pre tvorcov obsahu s 3D OLED

ASUS ProArt Studiobook 16 3D OLED (H7604) je prvá mobilná pracovná stanica pre tvorcov obsahu s technológiou 3D OLED na svete. Má povrchovú úpravu Mineral Black a stupňovitý dizajn, vďaka ktorému sa podarilo zúžiť rámiky okolo obrazovky a vytvoriť priestor pre zadné výduchy. Dizajn takisto umožňuje otvorenie displeja pod uhlom až 180°.

3,2K 120 Hz 3D OLED displej umožňuje prezeranie 3D fotiek, videí a hranie hier bez nutnosti použiť okuliare. Tvorba 3D obsahu je rýchlejšia a intuitívnejšia aj vďaka technológii ASUS Spatial Vision, ktorá umožňuje v reálnom čase premeniť 2D obsah na 3D jednoduchým stlačením prepínača. OLED panel ponúka vysoký maximálny jas, detailné zobrazenie vizuálov, živé podanie farieb a technológiu adaptívneho stmievania pre maximalizáciu životnosti displeja.

Tvoriť a dizajnovať bez obmedzení umožňuje procesor 13. generácie Intel Core i9-13980HX, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 40, až 64 GB rozšíriteľnej operačnej pamäte a ultrarýchle úložisko. 16-palcový displej má certifikovanú presnosť zobrazenia farieb a poskytuje bezkonkurenčné vizuály. Veľký haptický touchpad s podporou stylusu a intuitívny ASUS Dial poskytujú špičkovú presnosť a kontrolu nad aplikáciami. K dispozícii je tiež bezproblémové pripojenie k príslušenstvu prostredníctvom dvoch Thunderbolt 4 portov s prenosovými rýchlosťami až do 40 Gbps.

Medzi ďalšie výhody patrí pokročilé chladenie ASUS IceCool Pro, vďaka ktorému má ProArt Studiobook 16 3D OLED prevahu z hľadiska výkonu a tichej prevádzky. Pre používateľov, ktorí preferujú tradičný displej, je k dispozícii konfigurácia s 2D OLED dotykovým displejom. Rodina notebookov ProArt Studiobook 16 OLED sa v druhom kvartáli roka 2023 rozšíri o model s profesionálnou kartou NVIDIA RTX.

ASUS Vivobook Pro 16X 3D OLED (K6604): Užite si svet v 3D

ASUS Vivobook Pro 16X 3D OLED (K6604) je inovatívny 16-palcový notebook pre tvorcov obsahu s technológiou ASUS Spatial Vision a 3D OLED 3,2K 120 Hz displejom. Je konfigurovateľný s operačnou pamäťou až do 64 GB DDR5 4800 MHz (dual SO-DIMM) a s až 2 TB PCIe 4.0 x4 SSD úložiskom. Notebook poháňa 13. generácia procesora Intel Core i9-13980HX s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 40 s funkciou MUX Switch, ktorá poskytuje vyšší výkon pri hraní, a podporou pre ovládače NVIDIA Studio Driver. Zlepšený chladiaci systém umožňuje prevádzku s TDP 150 W. Vivobook Pro 16X 3D OLED využíva chladenie ASUS IceCool Pro a ASUS DialPad pre presné a intuitívne ovládanie. Takisto ponúka dva Thunderbolt 4 porty pre ultrarýchly prenos dát s rýchlosťou až do 40 Gbps a štandardnú čítačku SD kariet.

ASUS Zenbook Pro 16X OLED (UX7602BZ): Doteraz najvýkonnejší Zenbook

ASUS a Intel spoločne vynovili dizajn impozantného notebooku Zenbook Pro 16X OLED (UX7602BZ) na rok 2023, aby vytvorili jeho doteraz najvýkonnejšiu verziu. Notebook využíva unikátny Intel procesor s najnovším dizajnom ASUS Supernova System-on-Module (SoM). Táto technológia má niekoľko výhod vrátane o 38 % menšej plochy jadra základnej dosky, čím sa zvyšuje celková účinnosť chladenia. Zároveň vzniká viac priestoru pre komponenty grafickej karty, čo umožňuje dosiahnuť vyššie TDP a tým lepšiu stabilitu a vyšší grafický výkon. Dizajn využíva materiály podobné substrátu s nízkymi stratami a skracuje vzdialenosť medzi procesorom a operačnou pamäťou umiestnením oboch komponentov na doske plošných spojov, čo umožňuje pamäti dosiahnuť frekvenciu neuveriteľných 7 500 MHz. Na chladenie notebooku sa využíva aj tekutý kov, ktorý znižuje teplotu o 7 °C v režime vysokého výkonu a umožňuje dosiahnuť celkové TDP až 155 W.

Prelomový ultrakompaktný dizajn ASUS Supernova SoM umožňuje využiť vysoký výkon procesora 13. generácie Intel Core i9-13905H, grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 40 a 32 GB rýchlej operačnej pamäte typu LPDDR5X DRAM. Nový Zenbook Pro 16X OLED (UX7602BZ) ponúka 1,4x výkon pri editovaní videa a až 8,9x rýchlejšie 3D renderovanie, takže tvorcovia obsahu môžu dokončiť projekty oveľa rýchlejšie.

Notebook má vo výbave špičkový 16 : 10 3,2K 120 Hz OLED HDR NanoEdge dotykový displej a mechanizmus Active Aerodynamic System Ultra (AAS Ultra), ktorý automaticky nadvihne klávesnicu pre optimálny sklon pri písaní a účinnejšie chladenie. K dispozícii je inteligentné podsvietenie klávesnice a inovatívny ASUS Dial pre precízne ovládanie parametrov v aplikáciách od Adobe a ďalších. ASUS NumberPad má väčšiu plochu s haptickou spätnou väzbou a zlepšenú citlivosť pri zadávaní čísel. Zenbook Pro 16X OLED nanovo definuje, aký by mal byť kompaktný notebook pre tvorcov obsahu, a vďaka dizajnu ASUS Supernova SoM, pamäti typu LPDDR5X DRAM a optimalizovanej grafickej karte pomáha posunúť kreativitu na novú úroveň.

ASUS Zenbook Pro 14 OLED (UX6404) a Zenbook 14X OLED (UX3404): Výkon a prenosnosť na prvom mieste

Zenbook Pro 14 OLED (UX6404) má hmotnosť iba 1,65 kg a hrúbku menej ako 1,8 cm. Aj napriek takto kompaktnému šasi ponúka špičkový výkon, najlepšie vizuály vo svojej kategórii a prekvapujúce inovácie. Nový OLED NanoEdge displej s rozlíšením 2,8K, 120 Hz frekvenciou a certifikáciou Dolby Vision ponúka úchvatné detaily, mimoriadne plynulý pohyb a živé farby. Disponuje certifikáciou Pantone Validated, ktorá zabezpečuje verné podanie farieb a 100 % pokrytie priestoru DCI-P3. Tvorba či vychutnávanie si vizuálneho obsahu neboli doteraz lepšie vďaka jasnému a detailnému HDR obsahu a dokonalému podaniu čiernej farby.

Vynikajúci výkon počas ľubovoľnej činnosti zabezpečuje 13. generácia procesora Intel Core i9-13900H a grafická karta NVIDIA GeForce RTX 40, 16 GB RAM DDR5, slot pre až 32 GB SO-DIMM a 2 TB SSD úložisko. Vo výbave je tiež WiFi 6E konektivita s technológiou ASUS WiFi Master Premium. Zenbook Pro 14 OLED ponúka mnohé funkcie s dôrazom na efektívnejšiu produktivitu a kreativitu, ako je ASUS DialPad pre intuitívne ovládanie aplikácií, podpora pre ASUS Pen 2.0, plnohodnotná I/O portová výbava a 76 Wh batéria, takže Zenbook Pro 14 OLED je perfektné zariadenie pre každého, kto to myslí s tvorbou obsahu na cestách naozaj vážne.

Zenbook 14X OLED (UX3404) je navrhnutý pre mobilný život. Tento výkonný model má tenké a ľahké šasi a je dostupný v dvoch farbách – Sandstone Beige a Inkwell Gray. Verzia Sandstone Beige má veko, ktoré je vyrobené novou ekologickou metódou plazmovej elektrolytickej oxidácie (PEO). Jeho povrchová úprava vyzerá ako keramika a pripomína kameň. Vnútri sa nachádza 13. generácia procesora Intel Core i9-13900H, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3050, 32 GB RAM LPDDR5 a 1 TB PCIe 4.0 SSD úložisko. K dispozícii je aj 14,5-palcový 16 : 10 2,8K 120 Hz OLED HDR NanoEdge displej a 70 Wh batéria.

ASUS ProArt Station PD5 (PD500TE): Rýchlejší a chladnejší

Vynovený počítač ASUS ProArt Station PD500TE je navrhnutý na profesionálnu tvorbu obsahu. Disponuje novým chladením, vďaka čomu dosahuje vyšší výkon a nižšie prevádzkové teploty. Počítač poháňa 13. generácia procesora Intel Core i9, grafická karta až do NVIDIA RTX A4000 so 16 GB VRAM a až 128 GB DDR4 3200 MHz RAM. ASUS pripravuje model tohto počítača s mobilnou verziou grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 40.

ASUS ProArt Display OLED PA32DCM: Dokonalé plátno pre profesionálov

ProArt Display OLED PA32DCM je 31,5-palcový 4K Pure RGB Stripe OLED panel s maximálnym jasom 700 nitov, 99 % pokrytím priestoru DCI-P3 a štandardom VESA DisplayHDR True Black 500.

ASUS ProArt Display PA279CRV: Všetko podstatné pre profesionálov

ProArt Display PA279CRV je 27-palcový 4K HDR monitor pre profesionálov, ktorí editujú videá. Disponuje certifikáciou Calman Verified a pokrýva 99 % priestoru DCI-P3 a 99 % priestoru Adobe RGB.

ASUS ExpertBook B9 OLED (B9403CVA): Ultratenký notebook s výkonom bez kompromisov pre vedúcich pracovníkov

ASUS ExpertBook B9 OLED (B9403CVA) je prvý celokovový notebook ASUS, ktorý využíva ekologickú výrobnú technológiu. Tento proces pomáha znížiť množstvo materiálov vo výrobe až o 29 % a skrátiť čas výroby až o 75 %, čím maximalizuje energetickú efektivitu. Výsledkom je odolnejší produkt, ktorý pozostáva z menšieho množstva zdrojov a minimalizuje emisie uhlíka.

Notebook poháňa 13. generácia procesora Intel s podporou technológie Intel vPro. Vo výbave je zdokonalený 2,8K displej s 90 % pomerom obrazovky k telu, inteligentný chladiaci systém s dvoma ventilátormi a inteligentným odstraňovaním prachu, zlepšená FHD IR kamera a o 26,8 % väčší touchpad v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. ExpertBook B9 OLED je aj napriek viacerým zlepšeniam jeden z najľahších 14-palcových firemných notebookov na svete, pričom je ľahší ako väčšina ostatných 13-palcových modelov. OLED displej s pomerom strán 16 : 10 poskytuje živé a verné farby a väčší pracovný priestor, ktorý je ideálny na analýzu dát či prieskumy trhu. Notebook je vyrobený z ultraľahkej zliatiny magnézia a lítia a disponuje vojenskou odolnosťou, takže je ľahší, odolnejší a prenosnejší.

ExpertBook B9 OLED ponúka špičkové zabezpečenie a ochranu súkromia, a to vrátane prihlasovania sa pomocou NFC. Vo výbave je Kensington lock slot, fyzická krytka webkamery a snímač odtlačkov prstov s podporou prihlasovania cez Windows Hello. Medzi ďalšie funkcie patrí LED indikátor na veku, ktorý sa automaticky rozsvieti, keď je používateľ zaneprázdnený. ASUS ExpertWidget umožňuje prispôsobiť rýchle klávesy pre lepšiu produktivitu a ASUS NumberPad umožňuje rýchle zadávanie dát. Portová výbava obsahuje Thunderbolt 4 USB-C, USB 3.2 Gen 2, HDMI, kombinovaný audio jack a LAN. Extrémne prenosný, výkonný a odolný ExpertBook B9403 je dokonalým zariadením na každodennú prácu a časté pracovné cesty.

V roku 2023 budú všetky produkty radu ExpertBook spĺňať normy EPEAT Gold a ENERGY STAR, čo je v súlade so záväzkom spoločnosti ASUS v oblasti obehového hospodárstva. Umožňuje to používanie ekologických materiálov a zabezpečenie energetickej efektivity naprieč celým produktovým radom.

ASUS Chromebook Vibe CX34 Flip (CX3401FBA): Lepšia všestrannosť pre výnimočné herné zážitky

ASUS Chromebook Vibe CX34 Flip (CX3401FBA) disponuje 16 : 10, 144 Hz WUXGA displejom s pomerom obrazovky k telu na úrovni 83 % a 360° ErgoLift pántom. Nechýba podsvietená klávesnica, WiFi 6E konektivita a odolnosť na úrovni vojenských štandardov MIL-STD 810H. Chromebook poháňa procesor 12. generácie Intel Core i7 so 16 GB RAM.

ASUS ExpertWiFi EBM68: Váš firemný WiFi expert na dosah

ASUS ExpertWiFi EBM68 je vysokorýchlostný trojpásmový WiFi 6 router s vysokým zabezpečením, ktorý predstavuje kompletné riešenie pre malé a stredné firmy. Router dosahuje prenosové rýchlosti až do 7 800 Mbps.

ASUS ExpertCenter PN64-E1: Miniatúrny počítač s maximálnym výkonom

ASUS ExpertCenter PN64-E1 poháňa najnovší mobilný procesor Intel Core v kombinácii s dvojkanálovou pamäťou typu DDR5. Vo výbave je WiFi 6E konektivita, PCIe 4.0 x4 SSD úložisko a sedem USB portov. Počítač umožňuje pripojenie až štyroch 4K displejov.

ASUS ExpertCenter PN42: Kompaktný a tichý na každodenné používanie

ASUS ExpertCenter PN42 je vybavený najnovším procesorom radu Intel N, takže si bez problémov poradí s bežnými aplikáciami počas každodenného používania. K dispozícii je až sedem USB portov.

ASUS Chromebox 5: Jednoduchý, rýchly a bezpečný

ASUS Chromebox 5 je ideálny počítač so systémom ChromeOS do domácnosti, kancelárie alebo do školy. Poháňa ho 12. generácia procesora Intel Core a ponúka Intel WiFi 6E AX211 konektivitu. Vo výbave je aj zabudovaná 15 W bezdrôtová nabíjačka.

ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition (FA617): Mechanizovaná odolnosť, spojenecká výhoda

ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition (FA617) je výkonný stroj s čipmi od AMD pre hráčov, ktorí chcú pohodlne streamovať a hrať najnovšie hry. Vybavený je najnovším procesorom Ryzen 9 Zen 4, grafickou kartou až do Radeon RDNA3 a technológiou AMD Smart Access Graphics. Notebook disponuje displejom s tenšími rámikmi a pomerom obrazovky k telu na úrovni 90 %, QHD rozlíšením a 240 Hz obnovovacou frekvenciou. Chladenie zabezpečujú ventilátory Arc Flow Fans s 84 lopatkami a až siedmimi tepelnými trubicami a štyrmi výduchmi.

A16 Advantage Edition ponúka podporu pre USB4, až 2 TB PCIe 4.0 x4 úložisko a DDR5 4800 MHz RAM, pričom všetky RAM a úložiskové sloty sú plne prístupné. Notebook má aj povrchovú úpravu Sandstorm, 90 Wh batériu, podporu pre USB-C Power Delivery, Dolby Atmos a obojstranné odhlučnenie pomocou umelej inteligencie pre zrozumiteľnú komunikáciu.

ASUS TUF Gaming F15/17 a A15/17 (FX507/707 and FA507/707): Výkonný a odolný

ASUS TUF Gaming F15/17 a A15/17 sú dostupné s procesorom Intel Core i9-13900H, resp. AMD Ryzen 9 Zen 4. Grafická karta GeForce RTX 40 ponúka funkcie MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus a vďaka technológiám ako DLSS umožňuje plynulejší beh kompatibilných hier. K dispozícii je aj voľný M.2 NVMe PCIe Gen 4x4 SSD slot.

Novinkou modelov na rok 2023 je podpora funkcií MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. MUX Switch umožňuje priame prepojenie dedikovanej grafickej karty s displejom pre vyšší výkon a nižšiu odozvu. NVIDIA Advanced Optimus dokáže tento proces zautomatizovať, takže hráči si môžu vychutnať vyšší výkon počas hrania bez nutnosti stláčať akýkoľvek prepínač.

Hardvér s vysokým výkonom vyžaduje špičkové chladenie. Zabezpečujú ho dva ventilátory Arc Flow Fans s 84 lopatkami, ktoré sa zužujú na hrúbku iba 0,1 mm pre nižšiu hlučnosť. Ventilátory zabezpečujú až o 13 % väčší prietok vzduchu v porovnaní s predchodcami a sú tichšie ako minuloročný dizajn. Taktiež umožňujú dosiahnuť vyšší grafický výkon.

Úplne nové procesory a grafické karty pre maximálny výkon

ROG zakomponoval najnovší hardvér od partnerov do všetkých notebookov na rok 2023. Nové procesory 13. generácie od Intelu kombinujú jadrá pre výkon a energetickú efektivitu, nové procesory AMD Ryzen Zen 4 disponujú vyšším počtom jadier a grafické karty GeForce RTX 40 pre notebooky od NVIDIA ponúkajú neuveriteľný výkon rastrovania a viacero funkcií ako DLSS 3 a AV1 kódovanie. V kombinácii s najlepšími displejmi na hranie a so špičkovým chladením posúva ROG výkon herných notebookov na novú úroveň.

Zlepšené Nebula displeje a inteligentné chladenie v každom produktovom rade

ROG vie, že herné vizuály ďalšej generácie najlepšie vyniknú na nádherných displejoch. Preto v roku 2022 vytvoril označenie Nebula, ktoré definuje obrazovky spĺňajúce prísne kritériá rýchlej odozvy, jasného podsvietenia a živých farieb. Tento rok sú Nebula displeje dostupné v ešte väčšom množstve modelov rôznych formátov – od kompaktných 13-palcových notebookov až po pohlcujúce 18-palcové uhlopriečky. A hráči nenájdu Nebula displeje nikde inde.

ROG takisto zlepšil svoju technológiu chladenia Intelligent Cooling Technology, ktorá kladie veľký dôraz na účinnosť chladenia aj na jeho hlučnosť. Účinné chladenie je jedna z najdôležitejších vlastností herných notebookov, pretože výkonný hardvér s nedostatočným chladením nedokáže zvýšiť svoj výkon tak výrazne, resp. na tak dlho, ako by mal. ROG v roku 2023 zakomponoval do väčšieho počtu herných notebookov dve kľúčové inovácie: väčší chladič na celú šírku a technológiu Tri-Fan – obe z nich debutovali v roku 2022 s modelom Flow X16.

Zlepšený dizajn chladiča pokrýva celú zadnú časť šasi vybraných zariadení. Výrazne sa tým zväčšila plocha chladiča v porovnaní s tradičnými dizajnmi, ktoré majú iba polovičné rebrá v blízkosti výduchov s polovičnou veľkosťou. Tento chladič je vo výbave tohtoročného modelu Zephyrus M16. 16- a 18-palcové notebooky Strix využívajú extra hrubú verziu tohto chladiča, aby získali z hardvéru ešte viac výkonu. Technológia Tri-Fan rozširuje chladenie o tretí ventilátor, ktorý zabezpečuje kriticky dôležité prúdenie vzduchu k vnútorným komponentom a pomáha grafickej karte efektívnejšie odvádzať teplo. Tretí ventilátor v kombinácii s novými chladičmi na celú šírku umožňuje dosiahnuť novú hranicu výkonu v ultraprenosných aj v esports notebookoch, ako je ROG Strix, a to bez zhoršenia hlučnosti.

ROG Strix opäť definuje, ako vyzerá líder medzi hernými notebookmi

Notebooky radu Strix SCAR patria dlhodobo medzi vlajkové lode, čo sa týka výkonu, a modely na rok 2023 nie sú výnimkou. Strix SCAR 16 a 18 majú nové názvy, ktoré odzrkadľujú nový dizajn šasi s väčšími 16- a 18-palcovými displejmi s pomerom strán 16 : 10. Tieto displeje umožňujú hráčom vidieť nepriateľa ešte lepšie ako doteraz a 16-palcový model je k dispozícii aj s novým QHD, 240 Hz Nebula HDR displejom s technológiou Mini LED. ROG takisto zlepšil účinnosť chladenia, čo umožňuje zvýšiť výkon procesora a grafickej karty pre dosiahnutie maximálnej snímkovej frekvencie. Strix SCAR 16 a 18 majú vo výbave extra hrubý chladič na celú šírku a technológiu Tri-Fan pre výrazne účinnejšie odvádzanie tepla. V kombinácii s tekutým kovom Thermal Grizzly Conductonaut Extreme, ktorý je aplikovaný na procesore aj na grafickej karte, dokázal ROG posunúť výkon notebookov SCAR 16 a SCAR 18 ešte vyššie.

Strix SCAR 16 a 18 využívajú špičkový procesor 13. generácie Intel Core i9 13980HX s 8 výkonnými jadrami a 16 energeticky efektívnymi jadrami na dosiahnutie nevídaného herného výkonu. Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090 s TGP až 175 W dokáže pracovať s vyššími frekvenciami a ešte dlhšie ako kedykoľvek doteraz.

Zlepšenia na rok 2023 sa netýkajú iba modelov SCAR. Nové notebooky Strix G16 a Strix G18 poháňa totožný procesor 13. generácie Intel Core i9 13980HX. K dispozícii sú v konfigurácii s grafickou kartou až do NVIDIA GeForce RTX 4090. Strix G17 a Strix SCAR 17 využívajú procesor AMD Ryzen Zen 4 s až 16 výkonnými jadrami, ktorý je ideálny na hranie aj na tvorbu obsahu. Dopĺňa ho grafická karta až do NVIDIA GeForce RTX 4090.

ROG Zephyrus spája výkon a prenosnosť

Produktový rad Zephyrus je zameraný na kombináciu výnimočného výkonu v tenkom a ľahkom šasi, ktoré si môžete so sebou zobrať kamkoľvek. V roku 2023 sa zlepšení dočkal celý produktový rad na čele s modelom Zephyrus M16. Ultratenký M16 je navrhnutý pre hráčov a tvorcov obsahu. Notebook má kompletne prepracovaný tenký a ľahký dizajn so zlepšeným chladením s technológiou Tri-Fan Technology a chladičom na celú šírku. Zephyrus M16 na rok 2023 vďaka tomu dokáže pracovať s TPD až o 25 W vyšším v porovnaní s minuloročným modelom – čo prináša ešte viac výkonu pre procesor Intel Core i9 13900H a grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 4090 s technológiami MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. Zephyrus M16 na rok 2023 je takisto prvé 16-palcové zariadenie s ikonickými AniMe Matrix LED svetelnými efektmi, ktoré umožňujú hráčom prezentovať svoju unikátnosť a kreativitu, kdekoľvek sú.

Extra snímky budú počas hrania vyzerať ešte lepšie ako doteraz, keďže M16 je vybavený 16-palcovým QHD Nebula HDR displejom s technológiou Mini LED. Obrazovka disponuje 1 024 zónami stmievania, čo je dvojnásobok v porovnaní s minuloročným panelom. Prejavuje sa to zobrazením dokonalej čiernej, maximálnym jasom 1 100 nitov pre HDR obsah a kontrastom a detailmi, ktoré boli doteraz v hernom notebooku nevídané. Obnovovacia frekvencia až 240 Hz a 100 % pokrytie priestoru DCI-P3 zabezpečujú, že všetok obsah bude vyzerať úžasne.

Zlepšení na rok 2023 sa dočkali aj ďalšie modely radu Zephyrus. Úplne nový Zephyrus G16 je vybavený procesorom Intel Core i9 13900H a grafickou kartou až do NVIDIA GeForce RTX 4070 s technológiami MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. G16 takisto ponúka Nebula displej so 16-palcovou uhlopriečkou, QHD rozlíšením a 240 Hz obnovovacou frekvenciou. Zephyrus G14 dostal do výbavy úplne nové komponenty, ako je AMD Ryzen Zen 4 a grafická karta až do NVIDIA GeForce RTX 4090 s MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. G14 je prvý 14-palcový ROG notebook s Nebula HDR displejom s 504 zónami stmievania, maximálnym jasom 600 nitov a 100 % pokrytím priestoru DCI-P3. Pokiaľ HDR nie je prioritou, hráči si môžu zvoliť konfigurácie s AniMe Matrix panelom.

Legendárny Zephyrus Duo 16 ponúka kombináciu 16-palcového Mini LED panela s druhým dotykovým displejom s rozlíšením 4K, ktorý sa automaticky nadvihne pri otvorení notebooku. Duo 16 je vysnívaný notebook pre hráčov a tvorcov obsahu, ktorí chcú byť mobilní. Duo 16 na rok 2023 dostal do výbavy ešte viac výkonu vďaka procesoru AMD Ryzen Zen 4 so 16 jadrami a grafickej karte NVIDIA GeForce RTX 4090 s technológiou MUX Switch.

Jazdite na vlne s ROG Flow

Flow X13 na rok 2023 je vybavený procesorom AMD Ryzen Zen 4 a grafickou kartou až do NVIDIA GeForce RTX 4070 – ide o veľké zlepšenie v porovnaní s predchodcom. Dedikovaný MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus umožňujú notebooku inteligentne smerovať signál do displeja pre najvyšší výkon pri hraní a najlepšiu výdrž batérie mimo hrania. Tekutý kov na procesore znižuje teplotu až o 13 °C v porovnaní s tradičnou teplovodivou pastou, čím poskytuje vyšší výkon pri hraní aj tvorbe obsahu. Flow X13 má vo výbave až 32 GB ultrarýchlej operačnej pamäte typu LPDDR5, ktorá má o 50 % rýchlejší dátový prenos a o 18 % nižšiu spotrebu v porovnaní s LPDDR4, vďaka čomu dokáže X13 fungovať celý deň.

Flow X13 na rok 2023 má šasi s úplne novým dizajnom, ktorý je o 10 mm menší pri zachovaní 15-palcovej klávesnice a zvýšení kapacity batérie zo 62 na 75 Wh. Zmenil sa aj dizajn 360° pántu, ktorý teraz umožňuje lepší prístup k čerstvému vzduchu. Hliníkové veko s novou textúrou, ktorá je inšpirovaná gravitačnými vlnami, zabezpečuje lepšiu priľnavosť pre pohodlnejšie prenášanie. Vo výbave je tiež FHD IR kamera s prihlasovaním cez Windows Hello, väčší touchpad a nový dotykový Nebula displej s rozlíšením QHD a 165 Hz obnovovacou frekvenciou.

Flow Z13 je rovnako výnimočný. Model na rok 2023 ponúka grafickú kartu až do NVIDIA GeForce RTX 4060 s TGP až 65 W – ide o 62 % nárast v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Z13 takisto disponuje dedikovaným MUX Switchom s podporou pre NVIDIA Advanced Optimus, chladením pomocou tekutého kovu a odparovacej komory a 13-palcovým QHD Nebula displejom so 165 Hz obnovovacou frekvenciou.

Nové komponenty dostal aj ROG Flow X16. Poháňa ho procesor až do Intel Core i9 13900H s grafickou kartou až NVIDIA GeForce RTX 4070 s technológiami MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus. Zlepšený Nebula HDR Mini LED dotykový displej ponúka maximálny jas 1 100 nitov a 240 Hz obnovovaciu frekvenciu, čím zabezpečuje najlepší možný HDR zážitok v ultraprenosnom notebooku. Všetky modely radu Flow na rok 2023 sú vybavené ochranným sklom Corning Gorilla Glass DXC, ktoré zvyšuje odolnosť o 40 % a zároveň výrazne znižuje odlesky. Vďaka tomu sa so zariadeniami radu Flow pracuje vo vonkajších a svetlých prostrediach ešte pohodlnejšie, pričom disponujú špičkovou odolnosťou voči poškriabaniu.

Modely radu Flow na rok 2023 dopĺňa úplne nová externá grafická karta XG Mobile s čipom až do NVIDIA GeForce RTX 4090 s maximálnym TGP 175 W. Na rozdiel od ostatných externých grafických kariet, ktoré sú veľké a masívne, predstavuje XG Mobile kompaktné riešenie, ktoré zvyšuje grafický výkon, je ľahko prenosné a ponúka výbavu extra portov. Kombináciou zariadenia radu Flow s externou grafickou kartou XG Mobile môžete získať zážitok na úrovni stolného počítača, a to kdekoľvek.

CENA & DOSTUPNOSŤ: Nové ROG Strix SCAR notebooky budú na našom trhu k dispozícii už v tomto kvartáli. O dostupnosti ďalších modelov budeme informovať priebežne.

Zdroj: ASUS

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk