Novinky od spoločnosti Canon ulahodia vlogerom, streamerom, ale aj nadchádzajúcim profesionálom

Novinky od spoločnosti Canon ulahodia vlogerom, streamerom, ale aj nadchádzajúcim profesionálom

Spoločnosť Canon predstavila dvojicu bezzrkadlových fotoaparátov a tiež dva nové objektívy do rodiny EOS R. Tieto novinky by mali ulahodiť širokému spektru používateľov, od vlogerov, streamerov a milovníkov kvalitnejšieho videa, na ktorých je zameraný nový Canon EOS R50, cez náročných amatérov, ktorým už nestačia APS-C snímače a žiada sa im full-frame, až po nadchádzajúcich profesionálnych fotografov hľadajúcich ľahké telo s bohatou funkcionalitou, ktorých zaujme nový Canon EOS R8.

Canon EOS R50 - Zameraný na video a mobilitu

Nový Canon EOS R50 zvládne natáčanie v 4K, poskytne kvalitný zvuk, no aj ostré snímky. Disponuje samozrejme prívetivým používateľským rozhraním, zjednodušenou ergonómiou a s novým pokročilým automatickým režimom dokáže v mnohých ohľadoch konkurovať aj profesionálnym prístrojom.

Vďaka ľahkej konštrukcii a pohodlnému úchopu je možné zobrať EOS R50 so sebou takmer kamkoľvek. Pomocou polohovateľnej dotykovej obrazovky je možné komponovať záber z ľubovoľného uhla a to aj s fotoaparátom otočeným k sebe na vlogovanie, či autoportréty. Kreatívny asistent automaticky ponúkne vhodné nastavenie pre rôzne scény, zatiaľ čo funkcia kreatívneho bracketingu umožňuje nasnímať viac variantov každej snímky s rôznymi parametrami.

Kvalitný základ a kompatibilita

Canon EOS R50 disponuje snímačom formátu APS-C s vysokým rozlíšením a ponúka skutočnú kontrolu nad hĺbkou ostrosti, vďaka čomu zhotovuje ostré, detailne prekreslené snímky s príjemne rozostreným pozadím. Taktiež, ako už bolo spomenuté, dokáže zaznamenávať video v rozlíšení 4K s rýchlosťou 30 snímok za sekundu, prevzorkované z rozlíšenia 6K. Automatické zlučovanie snímok vo fotoaparáte zaručuje ostrosť pri fotografovaní detailov zblízka a R50 sa tiež môže pochváliť zníženým digitálnym šumom, obmedzením svetlých prepalov pri nočnom fotografovaní a vyšším kontrastom pri širokom dynamickom rozsahu.

R50 vám dáva nové možnosti uplatniť kreativitu, okrem iného aj vďaka funkcii automatického ostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS Auto Focus II, ktorá deteguje a sleduje osoby, zvieratá a vozidlá a umožňuje rýchlo zaostriť aj na objekty v pohybe. K tomu ponúka sekvenčné snímanie rýchlosťou 12 sn./s s elektronickou prvou lamelou alebo 15 sn./s s tichou elektronickou uzávierkou.

Kompatibilita s objektívmi RF a možnosť použiť objektívy radu EF s adaptérom umožňuje fotografovať skutočne čokoľvek a presne podľa vašich predstáv. Vďaka multifunkčným sánkam môžu vloggeri, alebo streameri k fotoaparátu ľahko pripojiť externé príslušenstvo, napríklad mikrofón, ktorý tak bude odolnejší voči okolitému hluku, ako pri pripojení káblom. Sánky môžu tiež slúžiť na napájanie nového príslušenstva z batérie fotoaparátu, takže používatelia nemusia riešiť energiu pri práci v teréne.

Jednoduché pripojenie a zdieľanie

Fotoaparát dáva ambicióznym tvorcom obsahu možnosť prekračovať hranice bez toho, aby museli opustiť svoje zavedené postupy. Pripojenie cez Wi-Fi a Bluetooth umožňuje pomocou aplikácie Camera Connect prenášať snímky a videá z fotoaparátu a okamžite ich zdieľať alebo ovládať prístroj na diaľku. Pripojenie cez Bluetooth je tiež ideálnym riešením pre vlogovanie alebo skupinové fotografie, pretože umožňuje jednoduché ovládanie pomocou diaľkového ovládača BR-E1 alebo smartfónu, vrátane zhotovovania snímok, či spustenia a zastavenia nahrávania. Fotoaparát EOS R50 je tiež možné používať ako webovú kameru pri pripojení cez USB vďaka technológii UVC/UAC, pričom nie je nutný žiadny ďalší softvér.

Canon EOS R8 - Plnoformátová bezzrkadlovka so špičkovými technológiami

Fotoaparát Canon EOS R8 je vybavený 24,2 MPx plnoformátovým snímačom typu CMOS s vysokou citlivosťou ISO a širokým dynamickým rozsahom. Je vhodnou voľbou na fotografovanie portrétov, akcií a krajiny, kde ponúka umeleckú perspektívu. Spoločne s novo uvedeným malým a ľahkým objektívom s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM tvorí EOS R8 kompaktné, ale výkonné vybavenie.

Plnoformátová kvalita v kompaktnom tele

Fotoaparát EOS R8 používa špičkový snímač vo svojej triede, ktorý ponúka vysokú rýchlosť čítania a umožňuje tak množstvo pokročilých funkcií, vrátane obmedzenia skreslenia vplyvom pohybu uzávierky, priebežné snímanie rýchlosťou 40 sn./s a citlivosť ISO až 102 400 s nízkou úrovňou šumu. Vďaka tomu je fotoaparát EOS R8 ideálny na fotografovanie v prostrediach so slabou úrovňou osvetlenia, kde sa objekty pohybujú. Rozšírený dynamický rozsah taktiež umožňuje zachytiť pôsobivé snímky s výraznou farebnosťou. Plnoformátový snímač zároveň ponúka menšiu hĺbku ostrosti, ktorá kreslí mäkké pozadie a pomáha vyniknúť fotografovanému objektu.

EOS R8 s hmotnosťou približne 461 gramov (s kartou a batériou) je doposiaľ najľahším plnoformátovým fotoaparátom systému EOS R. Fotoaparát je svojimi rozmermi porovnateľný s modelom EOS RP, avšak ponúka v kompaktnom tele množstvo ďalších funkcií profesionálnej úrovne. EOS R8 je vybavený elektronickým hľadáčikom (EVF) a podporuje pamäťové karty typu SD UHS-II. Vďaka intuitívnemu rozhraniu sa fotoaparát v teréne ľahko ovláda. Prispieva k tomu aj praktický volič režimov s 12 možnosťami pre statické snímky aj video a samostatný prepínač medzi fotografovaním a filmovaním.

Pre život v pohybe

Pokročilý snímač fotoaparátu EOS R8 vytvára ostrý a detailne prekreslený videozáznam v rozlíšení 4K 60p v plnej šírke prevzorkovaný z 6K, a tiež v rozlíšení Full HD 180 sn./s pre spomalené videá. Fotoaparát podporuje interný záznam Canon Log 3 v 10-bitovom formáte YCbCr 4:2:2 H.265. Ten ponúka väčší dynamický rozsah a flexibilitu pri postprodukcii. Alternatívne je možné zvoliť režimy HDR PQ alebo HDR Movie, ktoré vyhovujú pracovným postupom HDR a poskytujú čistý výstup cez HDMI do kompatibilných zariadení.

Fotoaparát EOS R8 je vybavený funkciou kompenzácie zmeny zorného uhla pri úprave zaostrovacej vzdialenosti. Ponúka tiež predĺženú dobu filmovania, a to až dve hodiny v normálnom režime videa, čo je vhodné na zhotovovanie vlogov, či natáčanie na akciách.

EOS R8 je vybavený rovnakou technológiou automatického ostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II ako modely EOS R5 a EOS R6 Mark II a zaostrí už za 0,03 sekundy aj pri snímaní rýchlosťou 40 sn./s s elektronickou uzávierkou. Tento inteligentný systém dokáže detegovať a sledovať množstvo rôznych objektov, vrátane zvierat, vozidiel a ľudí, a umožňuje zvoliť detekciu hlavy, tváre, či očí pre presné zaostrenie.

Vylepšená konektivita

Vďaka vstavanému pripojeniu 2,4 GHz Wi-Fi a Bluetooth môžete ľahko zdieľať svoju prácu a využívať aplikáciu Camera Connect. Pre majiteľov iPhonov má EOS R8 certifikáciu iOS MFITM, čo umožňuje priame sťahovanie a ovládanie. EOS R8 je možné vďaka podpore štandardov USB triedy video zariadení (UVC) a USB triedy audio zariadení (UAC) používať ako webovú kameru. Používatelia s predplatným služby image.canon môžu využívať nástroj na spracovanie obrazu založený na neurálnej sieti na pokročilú redukciu šumu a moiré a získavať tak prirodzene vyzerajúce snímky vo formáte JPEG a HEIF.

Malý a ľahký zoomový objektív na každodenné použitie

RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM je malý a ľahký objektív s 2x zoomom a ohniskovou vzdialenosťou 24-50 mm, ktorý je skvelou voľbou pre zlepšenie fotografických a filmových zručností, najmä pri portrétnej, interiérovej alebo cestovnej fotografii. Ponúka pokročilú stabilizáciu obrazu až o 4,5 EV, ktorá sa v spojení s funkciou IBIS v tele fotoaparátu EOS R zvyšuje na 7 EV, čo znamená, že fotografi a filmári môžu pracovať aj počas náročných svetelných podmienok bez potreby statívu. Motor automatického ostrenia STM je rýchly a tichý, s dodatočnou možnosťou ovládania pomocou prispôsobiteľného prstenca na objektíve.

Ten používateľom umožňuje prepínať medzi rôznymi režimami, takže môžu fotografovať a natáčať ako profesionáli. Objektív RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM ťaží z výhod bajonetu RF. Spolupracuje s fotoaparátmi radu EOS R a podporuje širokú škálu funkcií pre vylepšenie obrazu vo fotoaparáte, vrátane panorámy v scénickom režime a korekcie zmeny zorného poľa pri zmene ohniskovej vzdialenosti pri videonahrávkach.

Zoomový objektív na cesty

RF-S 55-210 mm F5-7.1 IS STM je kompaktný objektív s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou (cca 3,8x) a bajonetom RF, ktorý je vhodný na zachytenie vzdialenejších objektov alebo na dosiahnutie efektného vzhľadu pri portrétoch, kde objekt vystupuje na mäkkom pozadí. Vďaka stabilizácii obrazu môžete zhotovovať ostré fotografie aj bez statívu. Systém automatického ostrenia STM má tichý a hladký chod, takže je vhodný na natáčanie videa. Objektív RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM je ideálny pre fotografovanie na cestách, ale aj športu, či domácich maznáčikov. Je vhodný pre používateľov, ktorí chcú experimentovať s rôznym nastavením a predĺžiť si dosah.

Canon EOS R50 bude stáť 829 eur s DPH a dostupný bude koncom marca 2023 a fotoaparát Canon EOS R8 bude v obchodoch koncom apríla 2023 s cenovkou od 1799 eur s DPH.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk