LAMAX X8.1 SIRIUS - Recenzia

LAMAX X8.1 SIRIUS - Recenzia

 

V dnešnej dobe nie je ľahké nájsť kvalitnú akčnú kameru, ktorá je zároveň dostupná za dobrú cenu. A ak takú náhodou nájdeme, často si práve so slovom „lacné“ automaticky spojíme pojem „nekvalitné“ a je razom po kúpe. Dokáže Lamax Sirius toto klišé vyvrátiť? Poďme sa na to spolu pozrieť!

Obsah balenia

Obsah balenia je rozdelený do dvoch škatúľ. V prvej, väčšej, sa nachádza samotná kamera s množstvom príslušenstva na uchytenie. V celom balení možno nájsť až 24 kusov úchytov. V druhej škatuli sa nachádza ručný držiak kamery, nabíjačka a tzv. čelovka na uchytenie kamery na hlavu. Príjemne potešia aj dve pribalené baterky a pútko na ruku.

Prvý dojem a spustenie

Ako prvé si určite všimnete 2-palcový LCD displej, ktorý je veľmi milým prekvapením v prípade akčnej kamery tejto cenovej relácie. Kvalita obrazu je štandardne dobrá, avšak pozorovacie uhly sú veľmi malé, čo si vyžaduje priamy pohľad na displej. Kamera svojím tvarom veľmi pripomína ostatné akčné kamery, najmä tie od GoPro.

Prvé spustenie je veľmi jednoduché. Stačí nabiť baterku, vsunúť SD kartu a kamera je pripravená na natáčanie. Netreba nič zložito nastavovať, hoci u konkurenčných modelov je nastavovanie prirodzenou súčasťou prvotného spúšťania.

Software a jeho vymoženosti

Vstavaný firmware sa príjemne ovláda troma tlačidlami. Menu kamery je prehľadné a kamera sa dá vďaka nemu nastaviť a prispôsobiť presne podľa predstáv používateľa. Menu je primárne nastavené v anglickom jazyku, ale je možné nastaviť v ňom aj český jazyk.

Chvályhodná je softwarová stabilizácia, ktorá dokáže stabilizovať aj tie najtrasľavejšie ruky. Túto funkciu som otestoval pri jazde na bicykli a môžem potvrdiť, že obraz bol kvalitný, bez akýchkoľvek znakov otrasov a chvenia, a to aj na veľmi zničenej lesnej ceste.

Najväčšou vymoženosťou a zároveň aj najväčším prekvapením je HDR zobrazenie, ktoré by sme určite nečakali pri kamerách v tejto cenovej kategórii. Pokiaľ máte doma monitor alebo televízor, ktorý HDR podporuje, budete mať úžasný zážitok z krásnych videí.

Timelapse videá, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené, nesmú chýbať ani pri tejto kamere. Stačí si vybrať interval, v akom má kamera zaznamenávať jednotlivé snímky a následne vám už len zobrazí ukážku finálneho videa.

Kameru si prostredníctvom wifi dokážete spárovať so svojím telefónom, vďaka čomu ju môžete ľahko ovládať prostredníctvom aplikácie. V nej si viete pozrieť svoje fotky a videá, meniť nastavenia obrazu a tiež uvidíte, čo práve vaša kamera natáča.

Obraz a jeho kvalita

Kamera ponúka naozaj široký výber rozlíšení a snímkovania: 4K/24fps, 2,7K/30fps, 1080p/60fps, 1080p/30fps, 720p/120fps, 720p/60fps.

Ďalším nečakaným prekvapením, aspoň pre mňa, je rozlíšenie 4K, i keď len v 24fps, no aj to je slušne použiteľné, napríklad pri tvorbe amatérskych filmov. Samozrejme, najvyužívanejšie je rozlíšenie 1080p/60fps, ktoré funguje v adekvátnej kvalite, farby sa zobrazujú dobre, kontrast a ostrosť obrazu sú rovnako kvalitné. Jediným problémom je farebný šum pri menšej svetelnosti Odporúčam vyhýbať sa natáčaniu v tme a kameru používať skôr vo svetlejších priestoroch.

Kamera odfotí aj 16mp fotografie, avšak chýba im hĺbka obrazu a ostrosť, preto nechajte fotenie radšej na svoj telefón.

Čo sa týka mikrofónu, zvuk má nízku kvalitu a je dosť tichý, a to aj pri vyňatí kamery z vodovzdorného puzdra.

Naše hodnotenie

Akčná Kamera Lamax X8.1 SIRIUS poslúži ako veľmi dobrý spoločník pri extrémnych športoch, ale aj na rodinných dovolenkách pri mori. Kamera sa jednoducho obsluhuje a za nízku cenu dostanete primerane slušný obraz a dostatok príslušenstva na prichytenie kamery takmer k čomukoľvek. Odporúčam ju každému, kto má záujem kúpiť si akčnú kameru s dobrým obrazom a nechce minúť stovky eur.

Klady

 • dobrý obraz
 • nízka cena
 • podpora HDR a 4K Timelapse
 • veľké množstvo úchytov pre kameru

Zápory

 • menej kvalitný záznam videa v tme
 • slabšia kvalita fotiek
 • mikrofón

Informácie o produkte

LAMAX X8.1 SIRIUS 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Hmotnosť: 63 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 145 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lamax

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk