RECENZIA: Braun Series 9 Pro - Nezohnali ste PS5? Kúpte si holiaci strojček

RECENZIA: Braun Series 9 Pro - Nezohnali ste PS5? Kúpte si holiaci strojček

 

Je to už celých deväť mesiacov, čo sme sa na stránkach nášho časopisu rozprávali o mojom sne vlastniť tak hustú bradu, že by sa v nej dala ubytovať celá rodina veveričiek aj s príbuznými a ešte by im tam ostalo dosť miesta na bazén plný orechov. Ak si však dobre spomínate, ten sen bol rozdupaný, a to nielen zo strany mojej milovanej manželky, ale čo je možno paradoxné, rovnako tak aj mnou samotným. Musel som totiž nakoniec uznať, že genetika ide v tomto ohľade jednoducho proti mne a ak si nezaplatím transplantáciu fúzov od nejakého kanadského drevorubača, čo má hlboko do vrecka, budem sa musieť uspokojiť so svojím skromným hrdzavým porastom. Všetko zlé je však na niečo dobré a moje vlastné potreby ohľadom pravidelného holenia tak dnes môžeme využiť aj v súvislosti s testom ďalšieho holiaceho strojčeka, tentokrát od nemeckej spoločnosti Braun.

Vďaka nej som posledný mesiac mal možnosť pocítiť na tvári skutočný luxus, keďže ako inak by ste nazvali ich produkt Series 9 Pro, ktorý sa u nás v prípade maximálnej výbavy predáva v hodnote hernej konzoly PlayStation 5? Veci sú však v tomto smere trocha komplikovanejšie aj bez toho, ako ich zvládnem skomplikovať ja sám, preto vás pozývam na ďalšiu zo svojich životných skúseností, zašifrovanú do spleti písmeniek. Braun Series 9 Pro je totiž viac než len bežný nástroj na osekanie strniska, tu sa rozprávame o jedinečnom kuse sofistikovanej elektroniky, s ktorou si síce nezahráte žiadne videohry, ale vďaka ktorej sa starostlivosť o váš zovňajšok môže premeniť na príjemné dobrodružstvo.

Predstavujem si to asi takto. Ležérnym krokom, šúchajúc pohodlný župan po zemi, sa prisuniem k svojmu LP prehrávaču, z hŕby platní vyberiem dosku s nápisom Sir Simon Rattle Orff: Carmina Burana a krátko na to, ako sa po typickom praskaní ozvú úvodné tóny tejto nezabudnuteľnej epickej skladby, hrot noža pretrhne plombu na dizajnovo krásne spracovanom balení od firmy Braun. Teraz by bolo vhodné, aby ste si spomínanú skladbu pustili aspoň cez YouTube a zatiaľ čo tak spravíte, prejdem k opisu obsahu predmetnej krabice. V súčasnosti sa Series 9 Pro rozdeľuje do troch verzií balenia, kde sa okrem hlavnej hviezdy (čiže strojčeka) dá prepracovať aj k elegantnému dobíjaciemu puzdru, špeciálnej čistiacej a plne automatickej stanici s vymeniteľnými náplňami, a k praktickému textilnému obalu vhodnému na transport. Nech už si vyberiete ktorúkoľvek verziu, cenovo sa tu pohybujeme v sume od 400 až do 500 eur. Aktuálne je produkt v kompletnej edícii dostupný prostredníctvom webu bodylovers.sk, kde si máte možnosť vybrať z celého a, samozrejme, nesmierne bohatého portfólia holiacich mašiniek od Braun.

Mne, ako ste už asi z textu vyššie pochopili, dorazilo do redakcie obsahovo to najhodnotnejšie balenie a tak som mal možnosť pre vás otestovať nielen strojček samotný, ale aj prenosnú dobíjaciu stanicu Braun PowerCase a inteligentné čistiace centrum SmartCare 5v1. Začnime opisom dizajnu samotného strojčeka. Ten ma so svojou váhou na hranici 207 gramov doslova šokoval, keďže proporčne evokoval niečo oveľa ťažšie, avšak v momente, keď som ho zobral do ruky, som aj napriek jeho nižšej hmotnosti mal pocit, že v nej držím kus poctivej a hlavne celkovo odolnej elektroniky. Ak už spomínam váhu, v kombinácii s puzdrom lomka prenosnou batériou sa dostaneme na údaj 473 gramov, čím si toto cestovné duo môžete pokojne strčiť do kufra a vyraziť kdekoľvek vám hlavný hygienik dovolí.

Mokré a suché holenie

Celé šasi je tvorené kombináciou kovu, plastu a gumy, pričom tu sa môžeme rozprávať o plnej odolnosti voči vode. Series 9 Pro si tak dokážete pokojne zobrať do sprchy a nemusíte sa obávať, že by sa vám do neho počas zdĺhavej údržby vášho tela dostala nežiaduca tekutina. Je to vlastne logické, keďže sám výrobca ako jednu z popredných vlastností udáva možnosť využívať strojček nielen na suché, ale aj mokré holenie. To, pochopiteľne, nie je všetko. Skôr, než prejdem k opisu automatického prispôsobovania výkonu na základe hustoty vašich fúzov, ale určite musím spomenúť jednoduché ovládanie, ako aj posuvnú hlavicu schopnú kopírovať kontúry tváre. Hlavicu samotnú môžete zamknúť v jednej z piatich pozícií a pustiť sa tak do problematických záhybov viacdňového strniska – pomocou spínača Precision Switch ste schopný ju jednoducho zablokovať.

Ergonómia rúčky, kde zadná časť je pogumovaná pre bezpečnejšie držanie, padne pekne do ruky a oceňujem aj detail v podobe veľkého vrúbkovaného miesta určeného pre váš palec. Keďže stroj vibruje a vibruje na základe toho, že sa snaží rozhýbať všetky (aj tie najmenšie) fúziky, je dôležité mať pri držaní pocit istoty a ten je tu maximálne dodržaný. Na zadnej strane strojčeka sa nachádza dostatočne dlhý výsuvný zastrihávač určený na bujnejšie strnisko, ktorým som pred samotným holením zredukoval najhustejšie chumáče okolo sánky a následne prešiel na holenie samotné.

Ak by ste od prístroja vo vyššie udávanej a nemalej hodnote očakávali tichý chod, asi budete dosť sklamaný. Tento holiaci strojček spadá do kategórie tých hlučnejších, hoci zase nechcem, aby ste si teraz predstavovali niečo v štýle čerstvo naolejovanej zbíjačky, ktorá vám zrána vybije okenice a postaví vlasy hore dupkom. Series 9 Pro počas chodu reprodukuje mechanické krútenie ostrých čepelí, čo možno nie je úplne presný popis samotných procesov, aké sa pod vymeniteľnou žiletkou odohrávajú, avšak na simulovanie samotného zvuku je to podľa mňa dostačujúce. Sám som sa napríklad nemohol nabažiť toho efektu krájania fúzov, ktorý pripomínal efekt obrábania živého plotu pomocou záhradkárskeho náradia. Kutil Tim by bol na tento prístroj viac ako hrdý, a to po všetkých stránkach vrátane decibelov.

Výrobca ohľadom dĺžky fúzov tvrdí, že tento holiaci strojček zvládne pokosiť sedem dní staré strnisko. Skúšal som to, samozrejme, najprv overiť na oveľa dlhších fúzoch, išlo o tri mesiace starý porast, ktorý však bolo nutné najprv (ako uvádzam o pár riadkov vyššie) skrotiť pomocou zastrihávača na zadnej strane – je zaujímavé, že strojcovia mysleli na všetko a ak máte sklápaciu hlavu nastavenú tak, že zavadzia v ceste zastrihávača, všetko sa automaticky upraví tak, aby bol proces vytiahnutia hladký a bezproblémový. Následne sa už všetko realizovalo pomerne rýchlo a strojček nemal problém oholiť aj dlhšie fúzy (na to mu slúži jedna zo štyroch komôr, ktorá je špeciálne určená na dlhé chlpy) než len tie rastúce jeden týždeň. Sonický princíp vibrovania doslova selektuje jednotlivé chĺpky a následne si s nimi samotné čepieľky (hlava sa skladá zo štyroch rôznych čepelí) už poradia po svojom. Daná technológia zvládne 10 000 kmitočtov za minútu, čo je štandardný údaj v prípade zubných kefiek využívajúcich vibrácie.

Zámerne som si prezrel všetky dostupné reklamy a prečítal aj zástup PR letákov k tomuto zariadeniu a musím povedať, že v istom sa tvrdenie spoločnosti Braun stretlo s realitou a v istom zase nie. Najväčší problém je celkový čas strávený holením a kto očakával, že pri sedem dní starej brade len zoberie strojček, prejde hore dole a je vybavené, bude rozhodne sklamaným konzumentom. Aj keď vás Series 9 Pro zvládne rýchlo zbaviť aj tých najmenších chĺpkov v rozmere 0,05 milimetra, je nutné s ním behať po tvári o niečo dlhšie než len pár sekúnd – v tomto prípade je to, samozrejme, dosť individuálne, keďže každému porast „bujnie“ odlišne, avšak nič nejde ani tu úplne jednoducho. Našťastie, prístroj je natoľko ľahký a dobre sa s ním manipuluje, že pár ťahov navyše vám nepošle rameno na rehabilitáciu. Skúšal som holenie na sucho a otestoval som aj niekoľko druhov holiacich pien a gélov, keďže moja pokožka nie vždy dobre reaguje na tzv. úplné oholenie – často sa podráždi a začne červenieť ako Kevinov brat vo filme Sám doma. Preto som okamžite po procese mohol rovno otestovať aj ďalšiu súčasť balenia Series 9 Pro.

Zastrčíš a neriešiš

Konzola SmartCare 5v1 (napájaná s rovnakým elektrickým káblom ako strojček samotný) vám pomôže vyčistiť všetky zákutia hlavy a súčasne ich dezinfikuje a premazáva. Vašou jedinou starosťou je po mokrom holení strojček zbaviť peny (letmo umyť pod prúdom vody a otrepať), zastrčiť do konzoly a spustiť čistiaci program. Počas procesu, ktorý je tiež jedným z hlučnejších a rozhodne by som vám ho neodporúčal realizovať vo večerných hodinách, sa holiaci strojček zároveň dobíja. Stanica má tri režimy čistenia (rýchly, pomalý a intenzívny) a voľba je vyložene automatická podľa stavu znečistenia. V tomto smere by ste mohli nadobudnúť dojem, že samotný strojček používa umelú inteligenciu na posúdenie nečistôt v ňom, avšak opak je pravdou. Voľbu procesu čistenia určuje len časový interval od posledného čistenia, čo je tak trocha úsmevné, ale lepšie než drôtom do oka. Sám som vypozoroval, že čistiaca stanica volila v drvivej väčšine intenzívny program, a to aj vtedy, keď čas medzi holením a posledným čistením dosiahol len pár hodín. Proces čistenia trvá len niekoľko minút (čerpadlo preplachuje hlavu a zapína a vypína strojček zasadený do neho smerom dole), avšak po výplachu nastane sušenie trvajúce takmer celú hodinu, keď všetko obstará malý ventilátor. Musím podotknúť, že po celom programe je strojček skutočne suchý, hoci ak by ste dali dole odnímateľnú hlavicu, vnútri by sa ešte pár kvapiek našlo.

Pointu systému SmartCare 5v1 plne chápem a oceňujem, problém však vidím najmä vo vymeniteľných kazetách. Ich cena je síce zanedbateľná, no problém je inde. V podstate majú v sebe alkoholovú emulziu a mazaciu zložku vhodnú na predlžovanie životnosti strojčeka a jeho mechanických častí, ak však necháte kazetu v konzole SmartCare 5v1 zasunutú v otvorenom stave, emulzia stráca na kvalite a alkohol vyprcháva – preto vám odporúčam kazetu vždy po čistení zase uzatvoriť, čo nie je práve praktické a používateľsky pohodlné. A ako dlho vám vydrží jedna takáto náplň? Tento údaj závisí od intenzity používania a, samozrejme, aj úrovne znečistenia, keďže ak nebudete zo strojčeka pred čistením odstraňovať hrubé vrstvy vlasov, tie sa vám postupne dostanú do kazety a znehodnotia ju. Prvá pribalená kazeta mi vydržala počas celého mesačného testu a podľa toho, ako vyzerala samotná emulzia a aká bola úroveň jej hladiny, to odhadujem na štyri až päť mesiacov využiteľnosti, možno o niečo menej. Cena jednej kazety je niečo málo pod desať eur, opäť tu však rozhoduje balenie, po ktorom v tomto prípade siahnete, nejde preto zase o takú položku. O hodný kus drahšia sa javí výmena celej hlavy, čiže žiletiek, ktorých životnosť podľa Braunu končí po devätnástich mesiacoch a následne by bolo vhodné ju vymeniť (cena hlavice pre tento konkrétny typ strojček je na hranici sedemdesiatich eur).

Nastal čas spomenúť batériu. Strojček samotný nie je možné používať súčasne s napojením do elektrickej siete a preto vás určite bude zaujímať, že plným nabitím získate jednu hodinu bezproblémového chodu. Samotný proces nabíjania, ktorý je sprevádzaný prehľadnou indikáciou na malom LED paneli v dolnej časti šasi, potom trvá niečo málo cez päťdesiat minút, čo je vo finále slušné a neviem, kto by sa mohol holiť hodinu v kuse – to by musel skúšať zhodiť poriadne divoký porast. V prípade, ak si zakúpite PowerCase, dobíjacie cestovné puzdro, môžete získať ďalších päťdesiat percent stavu akumulátora, čo je tridsať minút holenia navyše. Puzdro má z vnútornej strany malú čistiacu kefku a trojstupňový indikátor stavu nabitia. Samotný obal je odolný voči vonkajšiemu poškodeniu a po všetkých stránkach pôsobí nesmierne luxusne. Čo sa týka spomínaného LED panelu umiestneného na holiacom strojčeku, vedel by som si predstaviť oveľa ostrejší efekt znázorňovania stupňa nabitia (šesť dielikov), ale neberte to ako nejaké zásadné negatívum, skôr ide o moje prehnané puntičkárstvo.

Určite mi dáte za pravdu, ak poviem, že muž si holiaci strojček kupuje predovšetkým preto, aby sa pomocou neho oholil. Holenie by malo byť čo najrýchlejšie, najefektívnejšie a ak sa to zaobíde bez striekajúcej krvi, je to už bonus (haha). Testovaná vzorka Braun Series 9 Pro v týchto vymenovaných kritériách z môjho pohľadu obstála na výbornú. Či už som sa holil na sucho, alebo s pomocou mazadla, ako to volám ja, v oboch prípadoch išlo o príjemný proces odstraňovania porastu brady bez vedľajších nežiaducich účinkov. Moja pokožka nereagovala žiadnym druhom podráždenia a stupeň pohodlia bol na vysokej úrovni. Účinnosť holenia je tiež na vysokej úrovni a aby som bol úprimný, tento typ strojčeka dokázal svojou rýchlosťou a efektivitou preskočiť všetky mnou doteraz vlastnené mašinky, ktoré by ste cenovo tiež nezaradili do nejakého lacného kraja. Ak by som mal porovnať účinnosť, tak v prípade dlhších chlpov strojček doslova exceloval a pri menších fúzikoch bolo nutné prejsť dané miesto dva až trikrát po sebe – o tom píšem už o pár odsekov vyššie. Drvivá väčšina odseknutých fúzov navyše ostáva uväznená vnútri hlavice a tak sa vaša manželka či partnerka nemusí po každom vašom holení prežehnať ako mexický chovateľ kôz po tom, čo éterom zaznie „Chupacabra!“. Čerešničkou na torte je potom kvalitný zastrihávač na vlasy, ale aj bradu, ktorým ste schopný zredukovať extrémne dlhé fúzy a súčasne si aj upraviť obočie – hodí sa to v prípade, ak sa chystáte robiť cosplay na skrachovaného MTV rapera z roku 2000.

Braun Series 9 Pro je síce holiaci strojček z prémiovej kategórie, avšak jeho schopnosti a celkové spracovanie dokážu ospravedlniť aj finálnu cenovku. Ak by som mal tomuto produktu niečo vyložene vyčítať, asi by to bol vyšší stupeň hlučnosti pri holení a aj čistení pomocou SmartCare 5v1, ale to sú veci, ktoré by vás sotva mali odradiť od jeho zakúpenia. Ide totiž o luxusného kamaráta, ktorý je schopný starať sa dlhodobo o vaše fúzy a nechce za to nič viac než len občasné vyčistenie a možno aj pohladkanie – veď kremíkové nebo čaká na každý kus hardvéru.

Naše hodnotenie

Luxusný, spoľahlivý a výkonný holiaci strojček s bohatým príslušenstvom.

Klady

  • dizajn
  • výkon
  • pohodlie
  • výbava
  • váha
  • vhodný aj na dlhšie fúzy

Zápory

  • hluk

Informácie o produkte

Braun Series 9 Pro 2021

  • Kategória: Ostatné
  • Orientačná cena: 500 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Braun

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk