RECENZIA: SPC Gear Endorphy Cordura Speed XL - EKIPA Edition - Dajte zbohom špinavým a skrčeným podložkám

RECENZIA: SPC Gear Endorphy Cordura Speed XL - EKIPA Edition - Dajte zbohom špinavým a skrčeným podložkám

 

Dobrý povrch, na ktorom si môže hráč, ale aj profesionál položiť ruky, klávesnicu a myš je nadmieru dôležitým faktorom. Menej nároční si vystačia aj s malou textilnou podložkou pod myš, no v posledných rokoch sú stále ľahšie dostupné aj podložky naozaj obrích rozmerov, ktoré poľahky prekryjú aj celý herný stôl. Produkt s menom SPC Gear Endorphy Cordura Speed XL - EKIPA Edition síce nepatrí k tým najväčším behemotom, svojimi rozmermi, spracovaním a možno aj trochou exkluzivity však zaujme nejedného hráča.

Som veľkým fanúšikom veľkého priestoru určenému na hranie (aspoň teda v rámci možností) a keďže za počítačom (ako súkromným, tak pracovným a v neposlednom rade aj testovacím) trávim prevažnú časť mojich dní, pohodlie a jednoduchosť používania sú naozaj dôležité. Doska môjho pracovno/zábavného stola si prešla viacerými úpravami od čisto dreveného povrchu, na ktorom sa skoro začali ukazovať stopy od potu a nečistôt, cez akrylový plát až po momentálne finálny stav, ktorý predstavuje samolepiaca fólia čiernej farby s textúrou kože.

Na bežné používanie a najmä ukrývanie nečistôt ide o asi najlepší materiál, avšak moja obľúbená a roky používaná myš si s ním nesadla. Na margo mojej obľúbenej myšky sa cítim trochu zle, keďže mám možnosť testovať tie najnovšie a najlepšie kúsky, no stále fungujem na lacnom kúsku značky Yenkee. Ten som si ako náhradu za no-name kancelársku myš bez bočných tlačidiel dopredu-späť vydrankal u IT-čkára vo firme, v ktorej som pracoval asi pred takmer 10 rokmi a ktorú mi pri ukončení pracovného zaradenia daný IT-čkár podaroval so slovami „tá myš vyzerá ako po zrážke dvoch raketoplánov, to sa k nám do kancelárie nehodí”. V každom prípade, hoci som trochu odbočil od témy, situácia ostala rovnaká. Bez dobrej podložky pod myš by som si pri hraní a bežnej práci ani neškrtol. A aj keď som doteraz mal to šťastie, že sa mi pod ruky dostávali promo kúsky od rozličných spoločností, nemali buď ten naozaj správny rozmer, alebo disponovali neduhmi ako neprešité okraje či povrch priťahujúci všetky nečistoty, ktorý ani po násobnom opraní nevyzeral dobre.

SPC Gear Endorphy prichádza na scénu

Obal tejto podložky ma už sám o sebe donútil nadvihnúť obočie. Pri tak jednoduchých produktoch, ako je kus gumy s textilným povrchom, som tak trochu nečakal toľko informácií o tom, aký je tento produkt pokročilý a famózny. Výnimočne odolný povrch zo špeciálnej CORDURA tkaniny? Samozrejme. Jednoducho prateľná? Jasne. Už žiadne odliepanie? Dúfam, že nie. Rozmery 900 x 400 x 3 mm? Že váhaš. Povrch rýchleho typu? Čokoľvek to znamená, táto podložka to má. Vtipy stranou, už na prvý pohľad to vyzerá tak, že v SPC Gear si pri dizajnovaní tohto produktu dali záležať, hoci ide o tak banálny segment. A ukazuje sa to takmer hneď po vybalení, pretože tam, kde niektoré podložky smrdia ako továreň na chemické zbrane, ma pri tomto kúsku privítal takmer príjemné odor textilu a jemný závan gumy.

Kvalita na každý pohľad

Naozaj musím kvitovať prešité okraje tejto podložky, pretože pre absenciu tejto „vychytávky“ som už prišiel o viacero naozaj dobrých podložiek, ktorým sa jednoducho začal na krajoch odlupovať textil od gumy, nehovoriac o tom, že by som sa ich nikdy neodvážil oprať v práčke. Na obale ospevovaný povrch rýchleho typu z CORDURA tkaniny je prekvapivo odolný a mal som z neho prémiovejší pocit ako z niektorých tvrdých podložiek pod myšky. A vkusné logá SPC Gear (v podaní písmena S v pravej dolnej časti) a EKIPA zase v hornej sú dostatočne viditeľné, aby ukázali, akej spoločnosti a koho ste fanúšikom bez toho, aby vizuálne prekážali pri používaní.

Sám som do testovania tejto podložky ani netušil, čo to slovo ekipa znamená a odhliadnuc od prekladu z poľštiny do ľubozvučnej slovenčiny, ktorý predstavuje slovíčko „tím“, ide o YouTuberov/kapelu, ktorá ma 2 milióny subscriberov na YouTube a po vypočutí pár songov nie sú vôbec zlí. Minimálne sú lepší ako aspoň 70% našej hudobnej scény.

Testovanie ohňom

Ako otestovať podložku pod myš? Odpovedať asi ani nemusím. Podložku som rozvinul na stole, overil som si fakt, že sa mi na ňu pohodlne zmestí nielen myš, ale aj klávesnica, že ma prešité okraje netlačia do lakťov a že sa po nej myš pohybuje ľahko a bez preskakovania snímania. Jeden menší problém sa ukázal s „protišmykovým“ povrchom spodnej strany, ktorý sa mi na stole sem-tam pohol o pár centimetrov, ale to dávam za vinu hlavne povrchu môjho stola a nie podložke. Pri dlhodobom používaní by bolo veľmi jednoduché pomocou obojstrannej pásky podložku ukotviť na stálom mieste.

Druhá časť testovania však spočívala v odhalení, či je podložka naozaj tak odolná a nenechá sa rozhodiť ani špliechancami tekutín a nečistotami. Môžem hrdo zahlásiť, že vďaka mojej nešikovnosti som sa ani nemusel snažiť a metodicky tieto tvrdenia overovať, keďže sa mi na podložku hneď druhý deň používania vyliala polka misky s horúcimi MAMA instantnými rezancami. Pre zvedavých, išlo o krevetové tom yum rezance. V každom prípade, podložka tento krst ohňom prežila bez ujmy a počas testovania si vytrpela aj pár šplechov od Pepsi, čaju a kávy a dokonca pár kvapiek vína. Fotografie produktu na mojom stole sú robené až po ukončení testovania a podložku som medzi tým nijak špeciálne nečistil ani nepral, takže sami môžete vidieť, ako sa jej darilo.

Naše hodnotenie

Či ste už o spoločnosti SPC Gear alebo o YouTube kanále EKIPA počuli, alebo nie, podložka SPC Gear Endorphy Cordura Speed XL je so svojimi rozmermi, kvalitou prevedenia a stále prítomným, zároveň však dostatočne nenápadným umiestnením log nadmieru zaujímavá. A poteší aj tým, že hoci ide o špeciálnu edíciu, je v slovenských obchodoch prekvapivo lacnejšia ako jej nešpeciálny brat. A nielen o jedno či dve eurá, ale o takmer desať eur, čo sa už definitívne „opla“.

Klady

 • kvalitný povrch
 • prešité okraje
 • odolná voči nečistotám
 • praktické rozmery
 • nenápadný dizajn
 • fér cena za veľkosť

Zápory

 • mierne sa hýbe napriek protišmykovému spodku

Informácie o produkte

SPC Gear Endorphy Cordura Speed XL - EKIPA Edition 2022

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 900 mm
 • Výška: 400 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 3 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 31 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SPC Gear

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk