Y-Games: Rozhovor s komentátorom a streamerom: Dev1

Y-Games: Rozhovor s komentátorom a streamerom: Dev1

 

Opäť vám prinášame zaujímavý rozhovor. Tentoraz sme vyspovedali Counter Strike 1.6 profíka a súčasného komentátora zápasov, streamera a tak trocha aj podnikateľa, Ivana Lazarova. Ivana väčšina ľudí z hernej komunity pozná pod pseudonymom Dev1.

GS: Zdravím ťa, Ivan. Začnime tvojimi začiatkami. Kedy si sa najviac zviditeľnil počas éry CS 1.6 a svojím tímom FU.SK.

Zdravím. Áno hovoríš správne, moje začiatky takého vzrastu nastali pri 1.6-tke, no všetko to začalo ešte niekedy v roku 1999, keď som založil prvý tím 5SH, ktorý sa potom premenoval práve na náš známy FU.SK. To sa však, bohužiaľ, po 1.6 ére rozpadlo.

Bohužiaľ, v priebehu nasledujúcich mesiacov Valve poťahalo za nitky a aj keď som dúfal, že by sa na profi scéne pokračovalo v Promode, prišiel na scénu Global Offensive.

GS: Pamätám si, že ten si spočiatku pomerne dosť bojkotoval. Prečo?

Išiel som hlavne proti Bete GO-čka, ktorá bola niekoľko prvých mesiacov naozaj zlá a otrasná. Tak som ju prestať hrať, no keďže každý naokolo pri nej ostal, som sa k nej o pol roka znova vrátil a dal jej šancu. Bolo vidno výrazný pokrok, a tak som pri nej a ostal a nejakým spôsobom oživil FU.SK, aj keď absolútne mimo 1.6 zostavy.
Paradoxne sme sa bez žiadnych ambícií dostali až na MČR, no keďže som už nemal toľko času hrávať, stiahol som sa do úzadia. Aj keď ho stále hrávam, teraz už skôr len pre zábavu na streame a venujem sa iným veciam.


GS: Čomu sa teda venuješ aktuálne?

Snažil som sa vydať trošku časovo menej náročnou cestou CS-ka a keďže znalosti o hre som mal na vysokej úrovni, rozhodol som sa, a môj stream kanál je dnes známy hlavne vďaka môjmu komentovaniu Counter Striku. Komentujem aj všetky zápasy tu na Y-Games, ako pre tu prítomných divákov, tak aj pre divákov, ktorí zápasy sledujú z domu cez stream.

GS: Ako takéto komentovanie zápasov na Slovensku prebieha?

Slovenská komentátorská scéna je naozaj veľmi malá, ľudí, ktorí ako-tak vedia komentovať, by som vedel spočítať snáď na jednej ruke, a tak medzi sebou väčšinou spolupracujeme a podobné akcie ako Y-Games si berieme väčšinou spolu dvaja. Každú väčšiu CS akciu už asi nejaký rok dva v podstate komentujem skoro vždy ja.
Najviac sa mi páči, ako to býva napríklad na MČR, kde si organizátori dávajú záležať, aby sme tam boli vždy dvaja. Poväčšine som tam teda ja za Slovensko a Striker za Čechov.

GS: Viem o tebe, že okrem hrania, komentovania a streamovania si sa dal tak trocha aj na podnikanie, a to konkrétne na poli herných okuliarov, a vytvoril si si vlastnú značku – Dev1s . Čo ťa k tomuto viedlo? Povieš mi niečo o tom?

Mňa niekedy prednedávnom začala sponzorovať spoločnosť Gunnars, ktorá má s hernými okuliarmi v podstate monopol a nerobí ich nikto iný. Okuliare sa mi naozaj veľmi zapáčili a sú obrovskou výhodou pre tých, ktorí sú za počítačom od rána do večera, a tiež hlavne pre ľudí ako my, ktorí sú často za PC celý deň v práci, potom prídu domov a ešte ďalej idú za PC hrať.
Musím povedať, že na začiatku som bol skeptický a okuliare ako herná periféria sa mi nezdali atraktívne, nehovoriac o cenovej politike Gunnars, ktorí si ako monopol môžu nahodiť hocijakú cenovku a okuliare sú teda dosť drahé. 90 eur za okuliare, ktoré nosíte iba za PC, je skrátka veľa, no veľmi rýchlo som zistil, že spôsob, ako pomáhali mojim očiam, za to stál.
Sú to naozaj skvelé okuliare a patrične som ich aj pri svojich streamoch promoval a odporúčal, no sú predsa len drahé pre bežných ľudí. No časom som si všimol, že Gunnars majú vlastne iba jeden typ okuliarov, ktoré sa snažia byť pre všetkých – bežných hráčov, no aj progamerov. Podľa mňa toto nie je, ako ja hovorím, "ani ryba ani rak". Vtedy som ešte ani netušil, že s tým niečo budem robiť a okrem proma som sa im snažil pomôcť aj cestou zlepšenia.

Počas svojich streamov mám bežne okolo 2 – 5 tisíc divákov, čo je na CZ/SK scénu naozaj veľa a Gunnars mali u mňa teda zaistenú parádnu reklamu, no nechcelo sa im do ničoho väčšieho. Ignorácia z ich strany ma úplne odrovnala a vtedy mi zišla na um myšlienka, že sa to dá spraviť lepšie a určite aj lacnejšie. Všetko som si začal zisťovať a pomaly do seba všetko zapadlo. Dnes som teda tu, okuliare sú hotové, sú výborné a o polovicu lacnejšie. Rozdelil som ich do troch verzií, a to pre bežných hráčov – Gamers, Progamers – pre profi hráčov a Designer – pre grafikov a iných ľudí pracujúcich dlhé hodiny za PC.
Toto som chcel dosiahnuť práve z dôvodu, že Gunners okuliare uvoľňujú síce výborne, no pre profi hráčov uvoľňujú až príliš. Tí potrebujú byť sústredení, a to bola práve zásadná vec, ktorej som sa chcel vyhnúť.

GS: Čo by si teda odporúčal pre nás, bežných hráčov?

Ide o to, čo od svojho hrania očakávate. Ak hráte akčné hry tipu CS a chcete byť naozaj dobrí, hráte s nejakým tímom a chcete sa neustále zlepšovať, Progamers okuliare sú práve tie, ktoré by váš skill, sústredenie a všímavosť zlepšia.

Gamers sú zas určené pre bežných hráčov, ktorí dlhé hodiny hrajú svoje obľúbené hry a okuliare pomôžu im očiam viac oddychovať a šetriť ich, pričom je tam aj istá forma lepšej všímavosti.

GS: Videl som tu na Y-Games aj tvoj stánok. Zdalo sa mi, že tam okuliare aj zapožičiavaš.

Videl si dobre, okuliare ponúkam na vyskúšanie pre hráčov, ktorí hrajú turnaje, aby sami videli ten rozdiel, aké je to s Progaming okuliarmi hrať. Mám z tohto proma a tak trošku aj z risku super odozvu a takých 90 percent hráčov, ktorí si ich požičali, sa vrátilo s tým, že si ich rovno aj kúpili.

GS: Mňa ako zástupcu nositeľov dioptrických okuliarov by zaujímalo, či máš nejaké riešenie pre okuliare pre ľudí už s dioptrickými.

To je práve jedna z veci, na ktoré sa aktuálne zameriavam. Gunnars ponúkajú síce okuliare, ktoré pre vás na mieru ušijú a spoja ich okuliare spolu s dioptrickými sklami, no ako už som vyššie spomínal, samotné Gunnars sú drahé, a nechcite vedieť, koľko stoja takéto na zákazku vyrobené.
Moja verzia riešenia spočíva v skôr kompromise. Nie je to práve dizajnová a estetická výhra, no splní to účel. Zobral som klasické klipy slnečných okuliarov, ktoré dnes bežne ľudia používajú ako "násadky" slnečných na dioptrické, no sklá som nahradil svojimi. Hráči si teda z vlastných okuliarov budú môcť spraviť herné. Ich vývoj som skončil len nedávno a behom novembra či do Vianoc budú určite dostať v obchodoch.

GS: Ja ti, Dev1, ďakujem za tvoj čas, prajem ti veľa úspechov a snáď sa vidíme aj na ďalších podobných akciách.

Viac o Dev1ho okuliaroch, sa dozviete na jeho stránke, kde si ich viete rovno aj objednať >>>> TU.

Dev1 do redakcie daroval jedny z jeho dev1siek na recenziu, ktorú vám prinesieme už čoskoro. Ďakujeme!

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk