Rozhovor s Karolom Cagáňom, hlavným organizátorom a spoluzakladateľom eventu Y-GAMES

Rozhovor s Karolom Cagáňom, hlavným organizátorom a spoluzakladateľom eventu Y-GAMES

 

Pár mesiacov po ukončení Y-GAMES Summer 2016 edície prinášame rozhovor s Karolom Cagáňom, hlavným organizátorom celého podujatia.

1. Ahoj Karol. Osobne sa poznáme už asi tri roky. Čo sa zmenilo od nášho prvého stretnutia?

Ahoj, áno je to už riadne dlhá doba, ale človeku to akosi nedochádza. Myslím, že celkovo sa toho zmenilo naozaj veľa. Ale čo si osobne veľmi vážim, je, že práve spolupráca medzi Y-Games a Gamesite zostala po celé tie roky nezmenená. Medzitým náš turnaj narástol viac ako dvadsaťnásobne a zmám sa nevyhol ani náš tím, ktorý pripravuje posledných pár turnajov už viac-menej v stálom zložení.

2. Myslíš, že na Slovensku by šlo túto akciu spraviť lepšie, alebo tu chýbajú lepšie vytvorené podmienky od potenciálnych partnerov?

Čo sa turnaja týka, tak je ešte veľmi veľa priestoru sa zlepšovať, a to či už po kvalitatívnej alebo kvantitatívnej stránke. Ťažšie je to ale so získavaním financií. S malými marketingovými rozpočtami bol, je a stále aj bude problém, ale to neznamená, že sa vzdáme a nebudeme pokračovať v zvyšovaní úrovne. Našťastie sa na Slovensku nájde aj veľa ľudí, ktorí nás veľmi radi podporia a partnerstvo na turnaji chápu nielen ako reklamu, ale aj ako podporu rozvoja elektronických športov na Slovensku. Takíto partneri, ako napríklad TPD alebo Čierny drak, sú pre nás veľmi cenní.

3. Čo takto presunúť zimnú edíciu eventu do Košíc alebo do iného mesta? Myslíš, že by to bolo nereálne?

Nuž, toto sa nás fanúšikovia pýtajú stále a, popravde, sám si tiež kladiem túto otázku. Veľmi radi by sme spravili aj turnaj v Košiciach a podporili tak dobrú vec aj u vás, ale nie je to jednoduché. Na východe je totiž problém s partnermi ešte výraznejší, a preto si prípadný event v Košiciach musíme veľmi dobre premyslieť. Máš moje slovo, že budeš medzi prvými, kto sa o Košiciach dozvie.

4. Vráťme sa k poslednej, letnej edícii tohto eventu. Poniektorí ľudia sú nahnevaní. Bol veľmi dlhý výpadok internetu a rôzne ďalšie problémy, s ktorými by ste sa určite o pol roka neradi stretli. Vieš nám k tomu povedať viac alebo nám vysvetliť, kde nastali problémy a prečo?

Áno, internet bol počas tohto turnaja najvýraznejší problém. Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí a to najmä s ohľadom na to, že z našej stránky bolo všetko patrične zabezpečené. Y-Games sieť fungovala bez dvoch menších výpadkov na 100%. Problém bol ale u poskytovateľa, kde bola chybná konfigurácia na hlavnom routeri. Po hodinách strávených pokusmi konfiguráciu opraviť sme sa rozhodli prehodiť hráčov na náhradný ruter. Ten ale nebol dimenzovaný na takú záťaž, čo spôsobovalo pomalší internet počas zvyšku dňa. Chápeme, že je to absolútne neprípustné a hráčov nezaujíma, kde nastala chyba. V súčasnosti jednáme s firmami, ktoré patria k celosvetovej, resp. slovenskej špičke v oblasti enterprise-level sieťových riešení. Ak internet nezabezpečia oni, tak už nikto.

6. Myslíte, že tieto problémy nastali aj vďaka mladému tímu a slabým skúsenostiam?

Čo sa internetových problémov týka, tak je to primárne spôsobené neposlušnosťou sieťového zariadenia a na to bez ohľadu na finančné prostriedky a skúseností naozaj nemáme dosah. Samozrejme, vyskytli sa aj ďalšie drobné problémy, za ktoré môže prevažne to, že sme s nimi nepočítali. Ako hlavnú výhru ale vidím fakt, že takmer všetky problémy identifikované pred pol rokom sme na poslednom turnaji odstránili. Za všetko to napísal jeden hráč, ktorý povedal, že internet bol síce katastrofálny, ale ak by išiel, tak by to bola najlepšia herná akcia, na ktorej sa v živote zúčastnil. Popravde, internet nebol jediný problém. V období tesne pred akciou sme mali obrovské problémy, s akými sme sa ešte nestretli. Našťastie sa nám ich podarilo vyriešiť bez akéhokoľvek dopadu na návštevníkov, a to práve vďaka kvalitnému tímu.

7. Koľko ľudí stálo za prípravami posledného eventu?

To sa nedá povedať tak jednoducho. Celoročný tím, ktorý pracuje na turnaji nepretržite, má 17 členov, môžete ich vidieť v modrých a červených tričkách. K tomu sa k nám na mieste pridali pomocní admini (modré tričká), ktorých bolo 20. No a potom, samozrejme, naši hrdinovia v zelenom, Y-Games dobrovoľníci, ktorých bolo približne 50. Takto vyzbrojená malá armáda je následne zodpovedná za organizáciu a priebeh podujatia.

8. Ako dlho ste pripravovali túto letnú edíciu? Od prvého e-mailu, až po upratanie všetkého neporiadku, ktorý ostal po návštevníkoch?

V podstate ako som spomínal, práca na turnaji prebieha nepretržite a s posledným turnajom sme ešte neskončili. Čaká nás ešte spracovanie výsledkov, zaslanie výstupov partnerom, ale súbežne s tým už teraz prebieha zháňanie partnerov na ďalší turnaj. A to ešte nespomínam účtovníctvo a byrokraciu, ktorá sa bude ťahať aspoň do leta. Viac-menej nám teda jeden turnaj zaberie tak trištvrte roka.

11. Videl som viacero verejných negatívnych reakcií. Ako to vidíte vy? Dostávate určite aj reakcie e-mailom reakcie. Sú celkovo prevažne pozitívne alebo sa vyskytujú aj negatívne reakcie? Ako to celé hodnotíte s odstupom času?

Nuž, budem úprimný, ten verejný hate nás veľmi mrzel. Na akcii sme sa naozaj nadreli a boli sme teda trocha sklamaní. Ale, popravde, LAN-ka bez internetu je ako auto bez benzínu. Keď je človek raz právom vytočený kvôli nefungujúcemu internetu, potom už všetko zrazu vníma akosi negatívnejšie. Potešili nás naopak diváci a návštevníci, ktorí si podujatie chválili ako výnimočné a vydarené. Čiže ak by som mal zhrnúť naše dojmy jednou vetou: Všetko super, len internet neposlúchal. Ale osobne sme spokojní s naším výkonom.

12. Ja osobne turnaj registrujem od druhého ročníka, keď sme sa prvýkrát stretli osobne, a určite nemožno povedať, že by progres nebolo vidno. Ja vidím, že každým rokom pribúdajú služby, stánky, staráte sa o súťažiacich, ale taktiež o návštevníkov. Nie je to dokonalé, ale...

Neustále zlepšovanie je pilier, na ktorom staviame. Sme mladá akcia a ak chceme rásť, nemôžeme sa zastaviť. Ľudí, ktorí robia turnaje, je veľa, avšak nám sa podarilo vyrásť v rekordnom čase. Myslím, že je to hlavne kvôli skvelému tímu a našej politike neustáleho opravovania chýb a zlepšovania. Dúfam len, že nám tento trend vydrží a že sa uvidíme opäť na ďalšom turnaji. Máme toho tento rok ešte veľa v pláne, ale nechcem zbytočne predbiehať.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk