TOP 5 najlepších hier všetkých čias, podľa redaktorov Gamesite.sk

TOP 5 najlepších hier všetkých čias, podľa redaktorov Gamesite.sk

Pozrite sa, ako vyzerá rebríček najlepších hier všetkých čias podľa našej redakcie. Chýbať samozrejme nebudú také legendy herného sveta, ako Duken Nukem 3D, či Gothic, no aj novšie trháky ako Zaklínač 3: Divoký Hon.

Vaším bezsenným nociam, keď ste nemohli spávať, lebo ste premýšľali nad tým, aké hry má redakcia Gamesite.sk najradšej, je konečne koniec. Ale nie, samozrejme, robíme si žarty. Zoznamy najlepších/najobľúbenejších/najhorších hier, sú vždy veľmi obľúbené a to jednak z toho dôvodu, že sa oboznámite s vkusom druhých, no aj preto, že možno objavíte nové tituly, ktoré by stáli za vyskúšanie. Presne to isté, sme si povedali aj u nás v redakcii a svojich kolegov som sa opýtal, aká je ich pätica najlepších hier. Našťastie máme všetci rozdielny vkus a zhodnúť sa na jednom rebríčku by bolo úplne nemožné. Preto vám prinášame zoznamy od jednotlivých redaktorov, a samozrejme sme nevynechali ani vedenie a samotného otca Gamesitu – Hira. Čaká nás dlhá cesta, preto sa vrhnime rovno na náš redakčný výber.


Ľubomír Čelár - redaktor

5. Mutation of J.B. - Prvá slovenská komerčná point&click adventúra menom Mutation of J.B. si ma získala hneď ako som na ňu videl reklamu v časopise Riki (pozdravujem Ivana L.) a následne v TV. Hra bola na svoju dobu nádherne nakreslená, obsahovala dabing v slovenčine, dokázala konkurovať svetovým adventúram a niektorým dokonca šliapala na päty (aj keď iba trošku). Škoda len, že na žáner adventúr sa akosi v dnešnej dobe zabúda.

4. Eishockey Manager - Eishockey manager je praotec všetkých manažérov. Nikto by nepovedal, že jeden z prvých hokejových manažérov bol naprogramovaný práve v Nemecku. Hra bežala pod operačným systémom MS-DOS, mala len pár megabajtov, no zato ponúkala detailnú simuláciu všetkého čo sa dialo na ľade aj mimo neho. Mohli ste si vyskúšať nielen viesť ligový hokejový klub, ale ak ste boli šikovní, stali ste sa trénerom reprezentácie, a to je už čo povedať. 

3. Jazz Jack Rabbit - Pre mňa je Jazz Jack Rabbit neprekonaná plošinovka, v ktorej ste ovládali zajaca a zachraňovali svoju milú zajačicu pred zlou korytnačkou, ktorá s ňou mala zlé úmysly. Hru som mal rád najmä preto, lebo nebola priveľmi náročná (aj keď obťažnosť sa dala pekelne zvýšiť), ale najmä obsahovala množstvo úrovní a „rozšírení“ (Winter Edition). Jazz sa síce dočkal pokračovania (Jazz Jack Rabbit 2), ktoré, povedzme si na rovinu, bolo vďaka ohavnej a miniatúrnej SVGA grafike akurát tak dobrým zdrojom bolesti hlavy. Hold, kráľ môže byť iba jeden.

2. Mass Effect 3 - Pre mňa je ME3 najlepším zakončením epického vesmírneho príbehu, ktorý ma vyslovene pohltil a nepustil. Dokonca mi nevadilo, že to na konci skončilo tak ako to skončilo a s ukončením som na rozdiel od väčšiny „hejterov“ bol nanajvýš spokojný. Niekedy mám pocit, že si ľudia svoju hernú postavu tak zidealizujú a vžijú sa do nej, že by bolo najlepšie, keby si svoj vlastný koniec napísali sami.

1. Baldur’s Gate II: Shadow of Amn - Baldur’s Gate II je nielen podľa mňa jedno z najlepších RPG, ktoré kedy uzreli svetlo sveta. Obsahuje takmer všetko čo hráč potrebuje (príbeh, elfov, lásku, zradu, meče, luky, zvieratká (!) ... ) a naviac – je zo sveta Forgotten realms, teda zo sveta, ktorý je každému správnemu fanúšikovi fantasy známy. Myslím si, že keby toto RPG vyšlo dnes, zožalo by rovnaký (ak nie väčší) úspech ako pred rokmi.

Maroš Goč - redaktor

5. Dark Souls - Dark Souls mi pripomenula prečo milujem videohry. Ten dôvod, prečo som ich vlastne začal pred takými 20 rokmi hrávať. Návrat do tých čias, keď hry boli skutočnými hrami a ich prejdenie znamenalo, že ste si mohli povedať, že ste šikovným hráčom, a že čas strávený s hrou stál skutočne za to. Dark Souls je fantasticky nadizajnovaná, atmosférická, temná a neľútostne obťažná hra, pri ktorej hráč buď znova nadobudne plytkými modernými hrami zabudnuté schopnosti, alebo zistí, že už na to jednoducho nemá. Ťažká, no zároveň fascinujúca, ako sám život.

4. Zaklínač 3: Divoký hon - Rozhodne nepatrím do kategórie „Keď je to novšie, tak je to lepšie“. To ani náhodou. Lenže keď prišiel tretí diel Zaklínača, uvedomil som si, že aj súčasnosť môže vytvoriť dielo, ktoré bude citované a uznávané aj dlhé desaťročia po vydaní. Zaklínača 3 som nehral hneď, dal som si rok voľno, počas ktorého som prečítal všetky knihy, aby som si mohol príbeh hry a detaily, ktoré ponúka, vychutnať čo najviac. Zaklínač 3: Divoký hon je absolútny monument, herný klenot dizajnu, otvoreného sveta, hrateľnosti, vykreslenia postáv, fantastického pojatia vedľajších úloh a krásne sa odvíjajúceho príbehu. Táto hra nie je, ako nakoniec ani jedna z mojej TOP 5, bez chyby, no masívna rozľahlosť kladov prevyšuje nad vypichovaním hníd. Kto by bol kedy povedal, že súčasnosť dokáže zrodiť takto vyspelé a po všetkých stránkach výnimočné dielo.

3. Deux Ex - Prvýkrát som o Deus Ex čítal ešte pradávno v starom časopise Score. K hre som sa dostal u svojho uja a ako malý capart, predtým ešte PC nikdy nedotknutý, som mal veľké ťažkosti ovládať myš. Do hry som sa zamiloval na prvý pohľad. Deus Ex je jednou z tých absolútnych klasík, ktoré by mal v živote každý hráč dohrať minimálne raz. Vyspelý, premyslený a inteligentný kyberpunkový nárez ma dostal svojou temnou víziou budúcnosti, bezkonkurenčným soundtrackom, nedostihnuteľným level dizajnom, fantastickou RPG hrateľnosťou a v neposlednom rade parádnym príbehom plným zvratov a prekvapení. 

2. Resident Evil 2 - Chcete vedieť ako dopadol môj prvý kontakt so sériou Resident Evil? Hodil som ovládačom o zem so slovami, že takúto blbosť hrať nebudem. Bola to práve dvojka, ktorá mi ukázala svet tohto survival hororu a bola to práve ona, ktorá mi napriek úvodnému znechuteniu, dokázala nakoniec vniknúť do mojej prísnej recenzentskej duše, aby som v nej objavil dokonalý drahokam plný temnoty, fantastického level dizajnu, hádaniek a záhrobnej komornej atmosféry. Resident Evil 2 je pre mňa definitívna definícia žánru survival horor.

1. Final Fantasy VII - FF VII vo mne vyvoláva clivosť, melanchóliu, dokonca až slzy, a to okrem nej dokáže už iba Final Fantasy VIII. A nie je to nostalgiou. Je to dodnes neprekonaným spojením úchvatného príbehu, depresívneho prostredia, dojemného soundtracku a najlepšie napísaných postáv v histórií videohier. Hier Final Fantasy je veľa, no siedmy diel je len jeden. Ekologická agitka zasadená do špinavého kyberpunkového sveta s obrovskou megakorporáciou ovládajúcou spoločnosť a teroristami snažiacimi sa o jej zničenie je podporovaná nemenej vybrúsenejšou hrateľnosťou, skvelým systémom Materia, mnohými zábavnými minihrami a jednou z najneuveriteľnejších príbehových poínt všetkých čias. Spomienka na Final Fantasy VII vo mne vyvoláva rovnaké skľučujúce pocity ako spomienka na zosnulé osoby, ktoré mi boli blízke, a z toho dôvodu už o tomto nádhernom diele nemôžem hovoriť len ako o hre.

Martina Juhásová - redaktorka

5. Deus Ex: Human Revolution - Steampunková atmosféra, stealth, možnosť prechádzať hru bez zabíjania a futuristické prostredie. Kombinácia týchto faktorov spôsobila, že Deus Ex bude mať vždy špeciálne miesto v mojom hráčskom srdci. A kto by nemal rád Adama Jensena s jeho dokonalými vlasmi :D. Jediné, čo by som hre vytkla je ten koniec. Štyri rozličné tlačidlá a následný krátky film jednoducho neuspokoja hráčove túžby, hlavne po takých úžasných úvodných misiách.

4. Vampire: The Masquarade - Bloodlines - Hra, ktorá ma priniesla naspäť k videohrám. Spojenie RPG žánru a moje obľúbenej upírskej tematiky znamenalo, že sa hneď stala jednou z mojich najobľúbenejších hier. Zároveň má táto hra neuveriteľne podmanivú atmosféru a skvelú hudbu. Veľmi zaujímavé sú aj upírske klany, ktoré sa od seba líšia svojimi povahami. Mojim najobľúbenejším je určite dosť zvláštny Malkavian. Stále sa však bojím pri povestnej misií s prekliatym domom.

3. Dragon Age Origins - Toto RPG od Bioware som prešla toľkokrát, že to už ani neviem spočítať. Má skvelý príbeh, úžasné postavy a veľa rozličných scenárov, podľa ktorých hra môže skončiť. Jediné, čo mi na nej s odstupom času vadí, je bojový systém. Predsa len, v porovnaní s ďalšími dielmi série je trochu ťažkopádny.

2. Mass Effect 3 - Predtým ako ma všetci ukrižujú, áno viem, má kontroverzný koniec, ale zo všetkých dielov série práve tento považujem istým spôsobom za dokonalý. Jedine trojka nemá v sebe prvok, ktorý by ma iritoval. Pri prvom diele to bolo otravné Mako, v druhom nekonečné skenovanie planét, no jedine tretí diel spĺňa všetky moje požiadavky. Vynikajúci, emóciami nabitý príbeh, všetky obľúbené postavy a hlavne tá hrateľnosť! A bojový systém! Neexistuje väčšie potešenie, ako hrať za biotica, vletieť na bojisko a všetkých nepriateľov zničiť použitím schopnosti Nova.

1. Zaklínač 3: Divoký Hon - Myslím, že pri tejto hre nemusím toho veľa povedať. Umelecké dielo od CD Projekt Red v sebe spája výsady dvoch predchádzajúcich dielov - neopísateľnú atmosféru a soundtrack z jednotky a vylepšený bojový systém z dvojky. Najlepšia hra, akú som kedy hrala.

Daniel Paulini - redaktor

5. Mirror's Edge - Titul, ktorý sa nebál ísť svojou vlastnou cestou v mori bežných strielačiek. Áno, príbeh nebol nijako dlhý a okrem chuti zlepšovať svoje časy neponúka pôvodný Mirror's Edge prakticky nič nové pri ďalšom hraní. Ale vizuálna stránka, prevedenie a pocit pri behaní po budovách určite stojí za to.

4. Warcraft III: Frozen Throne - Blizzard jednoducho vie ako na to a hoci mu to trvá a trvá, výsledný produkt je málokedy hocičo menej, ako umelecké dielo. Čo spravilo Frozen Throne jednou z najlegendárnejších hier podľa mňa nie je iba dobrá kampaň a svet s hlbokým príbehom, ale otvorenosť komunite, vďaka čomu mohli vzniknúť fenomény ako Dota, alebo Tower Defense mapy. Hoci už Warcraft nehrávam s takým nadšením a ignoráciou ubiehajúcich hodín, neviem sa dočkať pokračovania.

3. Jagged Alliance II - Ďalšia ťahová stratégia, tentokrát ale z prostredia ozbrojeného konfliktu. Celá hra je perfektne balancovaná, s možnosťou vytvoriť si vlastného žoldniera a ísť bojovať iba s ním, naverbovať si slabší, ale početnejší tím a ten časom vylepšovať, alebo sa špecializovať na odvážne prieniky do nepriateľského teritória s pár bojovníkmi. A nemôžem zabudnúť na zlú kráľovnú, ako každú chvíľu po mojich úspechoch v oslobodzovaní krajiny kričí "ELLIOT!".

2. Need for Speed: Undergroud 2 - Moja stálica a slabosť, ku ktorej sa čas od času stále vraciam. Hra, ktorá ma úplne vtiahla do svetov pretekárskych áut, tuningu a underground kultúry. Samozrejme, v dnešnej dobe už viem, že neóny na auto jednoducho nepatria, a v živote by som do závodného auta neinštaloval tristo subwooferov a reproduktorov. Vtedy sa mi to ale, ako 15 ročnému faganovi, páčilo a arkádové ovládanie s možnosťami tuningu a otvoreným svetom ma stále dokážu zabaviť na množstvo hodín.

1. Heroes of Might and Magic III: Complete -  Čo napísať o tomto skvoste? Že jeho grafika, odhliadnuc od 3D renderovaných úvodných videí, stále odoláva zubu času? Že hrateľnosť tejto hry je takmer nekonečná, vďaka editoru máp a kampaní? Alebo skvelo nastaveným rasám a počítačovým hráčom? Pri HoMaM III som zažil svoje prvé veľké víťazstvá aj prehry. Proti počítačovým protivníkom, alebo striedajúc sa za myšou a klávesnicou s ďalšími hráčmi vďaka hot-seat módu. Heroes III si stále rád zapnem, či už keď je pokojnejšie v práci, alebo keď ma prepadne príšera menom nostalgia a každá jedna hra stále stojí za to. (P.S. Nekupujte si HD remake od Ubisoftu, radšej originál z GOG.com)

Peter Pavlik - redaktor

5. Ratchet: Gladiator - S mojím spolužiakom zo základnej školy sme túto hru prešli asi toľkokrát, že by sme to na prstoch nespočítali ani obidvaja dokopy. Ako singleplayerová hra je jednou z najhorších zo série, avšak v čase bez Borderlands alebo Left 4 Dead bol Ratchet: Gladiator jednou z najlepších lokálne multiplayerových strieľačiek.

4. Persona 4: Golden - Tento klenot som objavil iba nedávno, no Persona sa okamžite stala mojou obľúbenou hrou na prenosnú Vitu. Neviem ako zhrnúť Personu do pár slov, poviem iba, že priateľstvá, ktoré som si vytvoril s hernými protagonistami sú silnejšie ako vzťahy, ktoré mám s väčšinou mojich reálnych priateľov.

3. Diablo 3: Ultimate Evil Edition - Neviem, pri ktorom dieli Diabla som strávil najviac času, no dokopy sa už toto číslo určite pohybuje v radoch tisícok hodín. Aj keď to zo začiatku s tretím dielom nevyzeralo ružovo, po expanzii Reaper of Souls určite potvrdil svoje meno. Možnosť zahrať si ho na gauči s kamarátmi je peknou čerešničkou na torte.

2. Uncharted 3: Drake's Deception - Dlho mi trvalo, kým som si vybral, ktorý diel Uncharted je podľa mňa najlepší, no nakoniec som sa rozhodol pre tretí, pretože gameplay sa mi zdal najzábavnejší a najvyváženejší. Hry od štúdia Naughty Dog sú pre mňa momentálne to najlepšie, čo môžu konzoly Playstation ponúknuť.

1. Burnout 3: Takedown - Séria Burnout bola bohužiaľ zatienená hrami Need for Speed, no Burnout 3 je v mojom srdci stále najlepšou arkádovou pretekárskou hrou, akú som kedy hral. Tretí diel je jediný dôvod, prečo mám doma stále zapojenú moju Playstation 2 a už niekoľko rokov čakám na hru, ktorá by ma tak naplnila adrenalínom, ako keď som dal v Burnoute svoj prvý takedown.

Ján Schneider - redaktor

5. Uncharted 4 - Čo dodať? Absolvoval som všetky časti tejto hollywoodsky ladenej série, no práve onen finálny štvrtý diel považujem za absolútny vrchol Nathanových dobrodružstiev. Bezkonkurenčné audiovizuálne spracovanie a skvelá hrateľnosť. Jednoznačne najlepšia PlayStation 4 exkluzivita.

4. Zaklínač 3: Divoký Hon - Priznám sa, že som okúsil prvé dve dobrodružstvá, no nefascinovali ma tak, ako to tretie. Možno na mňa doľahol ten obrovský hype okolo vydania hry. No v konečnom dôsledku budú asi všetci súhlasiť, že tretí Zaklínač je skutočne next-gen RPG!

3. Mafia - Dodnes si pamätám, ako mi na mojom mobilnom telefóne značky Sagem pípla smska od spolužiaka, že má na počítač novú hru, ktorú musím vidieť. Písal sa rok 2002, bol sneh a asi 9 hodín ráno. Prídem k spolužiakovi a stretávam Mafiu. V tom momente som vedel, že toto bude veľká vec. A myslím si, že ďalej pokračovať netreba.

2. Operation Flashpoint - Pri tejto hre sa mi vybavuje to úspešné obdobie českých vývojárskych štúdií. Od Mafie, cez Vietcong až po Operáciu Flashpoint. Hra ma ohromila svojou otvorenosťou, možnosťami a jednoducho mi nedala spávať. Dodnes si pamätám, ako som poslednú misiu odohral o 4tej ráno, ešteže bol víkend.

1. Metal Gear Solid - Ak by som mal mojich TOP 5 hier zoradiť chronologicky, mal by som hlavu v smútku, ktorej hre priradiť aké číslo. No pri Metal Gear Solid by to bola bez váhania jednotka. Asi jediná hra, pri ktorej som mal na konci slzu na krajíčku (áno, zachránil som Meryl). Hideo Kojima vytvoril jednu z najslávnejších video herných sérii všetkých čias. Mimochodom, práve tu vnikla moja prezývka „HajDEO“.

Richard Sokol - redaktor

5. Grand Theft Auto - Vice City - Čo by to bol za zoznam najlepších hier, ak by sa v ňom neobjavilo GTA no nie? Pre mňa je tým najlepším Vice City (aj keď so mnou veľa ľudí nebude súhlasiť). Skvelý gameplay, príbeh a hudba, vytvorili nezabudnuteľnú kombináciu. A taktiež som kvoli Vice City presvedčil rodičov na nový počítač.

4. Call of Duty 2 - Ak by ma niekto na ulici zastavil preto, aby som mu z hlavy povedal jednu strieľačku, poviem CoD 2. Nezabudnuteľná atmosféra vojny. Toto by som dal povinne hrať všetkým, ktorí hrajú nové Battlefieldy a Call of Duty, no toto nehrali. 

3. Need for Speed: Underground 2 - Jednoznačné najlepšie Need For Speed celej série. Dodnes čakám na niečo, čo sa tomuto vyrovná, no začínam mať pocit, že sa už asi nedočkám. Ruku na srdce, kto z vás si nevytunoval Hummera? Alebo ju celú neprešiel iba na Peugeote 206. 

2. Crash Bandicoot 3: Warped - Trhá mi to srdce, že som nedal Crasha na prvé miesto, ale aj striebro je pekné. Stovky hodín strávených za PlayStationom 1 spolu s bratrancami, pričom sme často až strácali pojem o čase (a priestore). Možno trochu podrýpnem, ale aj pre Crasha má v mojom srdci PlayStation špeciálne miesto. A samozrejme, stále mám doma zapojené PlayStation 1 pre prípad, že ma chytí nostalgia (alebo že príde priateľka).

1. Bioshock Infinite - And the winner is ... Áno, Bioshock Infinite. Nepamätám si, kedy som naposledy zažil takýto herný zážitok, ako pri tejto hre. Neuveriteľný príbeh, hrateľnosť, no a samozrejme, nezabudnuteľné prvé stretnutie s Columbiou, ktorá mi učarovala. Milujte ho, alebo nenáviďte, no aj napriek tomu, že je to trochu "mind blowing" hra, je to povinnou jazdou každého hráča.

Peter Vnuk - redaktor/korektor

5. Duken Nukem 3D - Dukovi vďačím za dočasnú prezývku Duke Vnukem. V tej dobe to hral každý. Hra bola revolučná tým, že bola ako jedna z prvých v 3D prostredí a nebrala sa príliš vážne. Duke pri kosení nepriateľov trúsil sarkastické hrdinské hlášky typu "You're an inspiration for birth control." alebo "Your face, your ass - what's the difference?", a tým hráča neustále bavil. Rozmýšľal som, či nevenovať piate miesto môjmu obľúbenému Falloutu (komplet všetky diely) alebo Jagged Alliance 2, no Duke asi potrebuje po nepodarenom comebacku viac podpory. :)

4. Need For Speed Underground - Z celej série bola pre mňa toto najlepšia časť, aj keď väčšina hráčov to hovorí o U2 či Most Wanted. Musíte obstáť v neľútostných pouličných pretekoch tunerov a vypracovať sa z nuly na hviezdu. Základ bolo množstvo úprav, brútálne rýchlosti a reálne modely áut. Soundtrack bol skvelý a grafika na tú dobu tiež, takže výsledná atmosféra bola unikátna. Paradoxne, U1 bola jediná hra, kde som bol reálne naklonený tomu, že CD s ňou od jedu vyhodím z okna kvôli systému, ktorý vám úmyselne spawnoval autá do cesty. Len si na to spomeniem a ... grrrrr!!!

3. Mafia: City Of Lost Heaven - Po kontroverznej dvojke nás čaká asi ešte kontroverznejšia trojka. Prvá Mafia však takmer isto zostane navždy neporazená. Skvelý, no drsný príbeh obyčajného taxikára A.K.A. "Ako sa dostať zdola hore a zhora znovu dole.". Na tú dobu perfektne spracované rozľahlé živé mesto a nezabudnuteľný profesionálny český dabing. To sú dôvody, prečo bola Mafia taká skvelá. Čerešničkou na torte je až filozoficky hlboký odkaz, ktorý hra odovzdáva: "Ten, kto chce od života príliš mnoho, riskuje absolútne všetko. Samozrejme, ten, kto chce príliš málo, nemusí dostať celkom nič." - Tommy Angelo.

2. The Longest Journey - Toto je moja obrovská srdcovka od Ragnara Tornquista a jeho tímu. Získala si ma už od dema z r.1998. V r.2006 vyšlo pokračovanie s názvom Dreamfall a rozuzlenia príbehu sme sa dočkali až teraz nedávno v Dreamfall Chapters: The Longest Journey. Ide o adventúru, ktorej sci-fi/fantasy príbeh hráča výrazne vtiahne do deja. Svet vedy (Stark) a svet mágie (Arcadia), medzi nimi sa môžu pohybovať len dreameri a shifteri. 18 rokov k rozuzleniu, to je naozaj najdlhšia cesta plná nezvyčajných tvorov, kúziel, techniky, dejových zvratov a silných emócií...

1. Zaklínač 3: Divoký Hon - Je celkom možné, že tretí Zaklínač bude raz prehlásený za najlepšiu hru všetkých čias. Strhujúci príbeh inšpirovaný knihami, nádherná, aj keď downgradovaná grafika, obrovské množstvo prepracovaných vedľajších úloh, veľký sandboxový svet, Geraltov sarkastický suchý humor a k tomu kvalitný systém budovania postavy. Čo viac dodať? Ach, áno - sexy scény a romantické možnosti!

Ivan Zich - redaktor

5. Mass Effect - Ťažko povedať, či je lepší prvý či druhý diel. ME je však pre mňa najlepším príkladom dospelej, precízne vytvorenej hry s príbehom, od ktorého sa dá ťažko odtrhnúť. Znovu-hrateľné do omrzenia.

4. Mortal Kombat 2 - Vrchol klasických "bojoviek" a dôvod, pre ktorý sme meškávali s domácimi úlohami. Ak raz prídem do pekla, tak za všetky tie klávesnice zničené pri split-screene.

3. SW KOTOR - Táto hra stála na začiatku úžasnej ságy. Jedno z prvých RPG, kde vás kamera príliš nelimitovala, v atraktívnom prostredí a s príbehom, ktorý by obstál ako samostatný diel Hviezdnych vojen. Bioware vo svojich najlepších rokoch.

2. Panzer General - O miesto sa delí so Steel Panthers 2, ale PG si získal viac hráčov. Prvé skutočné strategické orgie a možnosť realizovať každý "ja by som to zmákol lepšie" pocit získaný pri čítaní vojenskej literatúry.

1. Civilization 2 - Hral som síce už prvý diel, ale práve dvojka dala hráčom do rúk na tú dobu neuveriteľné množstvo nástrojov, ktorými možno doviesť svoju civilizáciu k dominan.....víťazstvu. Nikdy nezostarla a stabilne okupuje všetky moje PC od roku 1997.

Dominik Farkaš - šéfredaktor

5. Halo: Reach - Pri sérii Halo, ktorá je mojou srdcovkou, bol výber veľmi ťažký. Nakoniec však na vrchole ostal Reach, ktorý je, paradoxne, bez Master Chiefa. Atmosféra beznádeje na planéte Reach je však dostatočnou náhradou. Paradoxom je, že hráč vie od začiatku ako sa príbeh skončí, no to mu nič neuberá na kvalitách. K tomu božský soundtrack, multiplayer, theater, firefight, forge.

4. Deus Ex - Do tretice hra, ktorá viac-menej spadá do rovnakého žánru. Mix FPS, RPG a stealth hry perfektne skombinovaný do celku, v ktorom vyniká voľnosť a sloboda pri výbere postupu. Keď sa človek v dnešnej dobe povznesie nad smiešny dabing a úsmevné grafické spracovanie, nájde ďalší klenot.

3. System Shock 2 - A zase je tu Ken Levine. Naozaj mám toho chlapíka/šialenca rád. Zo zoznamu hier, ktoré mám rád, je zrejmé kam sa uberajú. System Shock 2 sem taktiež patrí. Nie nadarmo sa prvému Bioshocku hovorilo spirituálny nástupca, pretože ten ho nasledoval nielen rovnako poskladanými prvkami, ale aj celkovou kvalitou. Ibaže obdobie je trochu iné a zameranie na stealth väčšie. No aj System Shock 2 je kráľom vo svojom žánri.

2. Mass Effect 2 - Najlepšia záverečná misia. V celom vesmíre. Bodka. Druhý Mass Effect priniesol skvelé vylepšenia na poli hrateľnosti oplakané slzami fanúšikov prvého, viac RPG orientovaného dielu. Nebyť nie príliš uspokojivého konca, vyskytla by sa tu pravedpodobne trojka, no vzhľadom na to, ako veci dopadli, je tu dvojka. Bioware sú majstri a rovnaké majstrovstvo čakám v Andromede.

1. Bioshock - Ken Levine vie, ako správne namiešať zaujímavý príbeh, veľmi prepracované pozadie uveriteľného sveta a do toho zakomponovať výbornú nelineárnu hrateľnosť. Pred nápadom klobúk dole, no ešte väčší pred jeho exekúciou. 7x prejdená, hra ktorá vás prinúti premýšľať, ktorá do vás hustí rôzne pohľady na jednu skutočnosť, a ktorá vás v prvom rade skvele zabaví.

Mário Lorenc - zástupca šéfredaktora

5. ENSLAVED: Odyssey to the West - Totálne absolútne najviac nedocenená hra na svete! To, že sa na tento post-apo skvost zabudlo a vývojári z Ninja Theory kvôli nízkym predajom zavrhli myšlienku na pokračovanie, bolo obrovskou chybou. Remaster s optimalizáciou na PC, možno nejaké misie navyše a skúsiť to znova s vyhliadkami na druhý diel... No, ale snívať môžem, nie?

4. Fallout: New Vegas - Séria Fallout patrí k srdcovkám, na ktoré nedám dopustiť. No, možno trochu predsa. Prvé dva diely boli tým pravým, originálnym Falloutom, ten tretí zasa vynikol 3D spracovaním a vdýchol sérii nový život. Žiaľ, akosi to nebolo ono. Až do príchodu New Vegas. Príbeh je síce "o ničom", ale tie datadisky a referencie na predchádzajúce diely... jedna báseň!

3. Zaklínač 3: Divoký Hon - Len pri jednej hre na svete môžete na otázku, čo práve robíte, odpovedať: Zabijam potwory!

2. Skyrim - Viem, že v RPG hrách zväčša platí, že môžete byť čím len chcete... no mať v žilách dračiu krv, byť súčasne aj vlkolak, vodca tajného bratsva zabijakov, líder gildy zlodejov a k tomu hrdina celej krajiny, to sa skrátka stáva iba raz za život!

1. Gothic - Na prvú človek nikdy nezabudne... myslím tým, samozrejme, RPG. Prvé dva diely Gothicu ma naučili zlaté pravidlo žánru – môžeš mať meč aký len chceš, ale bez dobrého brnenia do lesa nechoď.

Zdeno "Hiro" Moudrý - zakladateľ Gamesite.sk

5. Manic Miner - Pravdepodobne prvá plošinovka, s ktorou som mal to potešenie sa stretnúť. Samozrejme, preto nesmie chýbať v mojom výbere TOP 5.

4. Wolfenstein 3D - Keď už sme pri klasikách, ako by som mohol vynechať legendárneho Wolfensteina, prvú FPS hru, ktorá sa mi dostala pod ruky.

3. Doom - Keď bol Wolfenstein prvou FPS hrou, tak Doom je rozhodne tou najlepšou!

2. Lands of Lore - Ak však človeka omrzia všetky strelné zbrane a hektolitre krvi, je čas na nejaké to RPG. Pre mňa bude Lands of Lore vždy tým najlepším.

1. Dune 2 - No a prechádzame k víťazovi, ktorým nie je nik iný, ako Dune 2. Hra z roku 1992, ktorú dodnes považujem za najlepšiu stratégiu a mal by si ju každý povinne vyskúšať!


Tak a sme úspešne na konci, teda, ak ste samozrejme neodišli. Verím, že sa vám náš výber hier páčil a ak sme čo i len jedného z vás inšpirovali k nainštalovaniu niektorej zo spomínaných hier, sme len a len radi. Veríme, že s niektorými výbermi nebudete súhlasiť a preto tu máme výzvu aj pre vás. Napíšte nám či už na Facebook, alebo priamo pod tento článok vašu TOP 5 hier a inšpirujte vy nás! A taktiež sa sami presvedčíte o tom, že vybrať z toľkého množstva hier skutočne nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Hrajte kvalitné hry, čítajte Gamesite a majte pekný deň.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk