Ľudský mozog si vždy sám pripravuje záložný "plán B"

Ľudský mozog si vždy sám pripravuje záložný "plán B"

 

Ľudský mozog je "stroj", ktorý nikdy neprestane prekvapovať a fascinovať nielen vedcov, ale aj obyčajných ľudí.

Webová stránka Engadget priniesla informáciu o novom výskume Queen's University, ktorý zistil, že ľudský mozog a jeho neuróny si vždy pripravujú niekoľko akcií predtým, ako spravia rozhodnutie. Šestnásti dobrovoľníci boli požiadaní o to, aby smerovali kurzor myši k jednému z dvoch cieľov. Háčik bol ale v tom, že museli začať hýbať kurzorom ešte predtým, než im oznámili, ktorý bod si musia finálne zvoliť.

"Keď ste nútení začať akciu bez toho, aby ste vedeli ktorý cieľ bude zvolený, ľudia si jednoducho začnú "vyberať" akúsi strednú cestu. Tým sa minimalizuje oprava potrebná na dosiahnutie požadovaného cieľa. Avšak my nevieme, či táto skutočnosť odráža úmyselnú stratégiu zacieliť niekde v strede, alebo vytvoriť dve možné paralelné pohyby."

Dr. Jason Gallivan

Vedci však ďalej vyskúšali jeden pokus. Z počiatku bola pozícia kurzora zosynchronizovaná s pohybom ruky. Avšak opakovaním tejto úlohy, začal kurzor synchronizáciu s rukou trochu opúšťať. Pretože bola zmena stúpajúca a pretože ľudia nevideli svoje ruky, neboli si pokusné subjekty vedomé, že dochádza k postupnej kompenzácií nesúladného pohybu. 

Keď výskumníci analyzovali údaje zistili, že pohyby rúk dobrovoľníkov boli priemer ciest pohybu potrebný pre dosiahnutie dvoch potencionálnych cieľov a nie priemer vizuálnych cieľových smerov. To naznačuje, že ľudia si podvedome pripravujú dva potencionálne pohyby pred výberom konečného cieľa.

Celý výskum si môžete prečítať vo vedeckom časopise Cell Reports (18,7,2017).

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk