Valve to rozbalilo: Steam Link, SteamVR a ďalšie novinky

Valve to rozbalilo: Steam Link, SteamVR a ďalšie novinky

 

V stánku Valve na tohtoročnom festivale GDC (Game Developers Conference) sa diali veľké veci a oznamovali sa veľké novinky alebo sa aspoň poskytovali bližšie informácie k novinkám starším. Okrem oficiálneho potvrdenia príchodu Source 2 enginu si pre hráčov a developerov prichystalo Valve aj radu ďalších zaujímavých oznamov.

Menovite sú to Steam Link, SteamVR, oficiálny príchod "steamboxov" tútu jeseň a niečo, čo vyzerá ako finálna podoba herného Steam ovládača. O Steam ovládačoch a Steamboxoch sme už počuli a aj dávnejšie písali, ale Steam Link a SteamVR sú pre nás vítané novinky, za ktorých menom sa skrýva dlhodobá snaha spoločnosti Valve preraziť aj na poli hardvéru, ktorú plánujú uskutočniť už v novembri tohoto roku.

Prvé z týchto dvoch mien, Steam Link, predstavuje technológiou nabitú krabičku, ktorá má slúžiť ako základňa na streamovanie hier z počítačov v domácnosti. Či je to Steam Machine so SteamOS alebo počítač bežiaci pod Windowsom, Linuxom, alebo MacOS, všetky by mali dokázať využiť Steam Link na posielanie obrazu v rozlíšení 1080p, 60 Hz a s malým oneskorením odozvy, vďaka technológii Steam In-Home Streaming. Samozrejme, samotný počítač musí byť dostatočne silný na danú hru. Steam Link teda vyzerá byť ďalším krokom v snahe Valve presunúť silu počítačov na pohodlné sedačky obývačiek. A pri plánovanej cene necelých 50 dolárov za samotnú krabičku s možnosťou dokúpiť si za ďalších 50 dolárov aj Steam gamepad, je to jedna z najlacnejších streamovacích možností.

Druhým názvom, ktorý sme spomenuli, bolo SteamVR, ktorý je oficiálnym príchodom Valve na pole virtuálnej reality. V spolupráci so spoločnosťou HTC sa totiž Valve odhodlalo nasledovať príklad firiem Oculus (teraz vlastnené Facebook-om) a Sony. Je ale pravdou, že podľa všetkého na svojom VR headsete s názvom Vive pracovalo Valve s HTC už od roku 2012. Tiež skvelé je, že VR headsety neostali doménou jedinej spoločnosti, ale do ich vývoja sa rozhodlo zapojiť viacero veľkých firiem. Preto dúfame, že konkurenčný boj nielen posunie túto technológiu napred, ale hlavne zníži koncovú cenu týchto zariadení tak, aby si ich mohli dovoliť aj bežní hráči a nie iba zapálení fanúšikovia.

Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na to, ako bude (snáď) vyzerať finálna verzia Steam gamepadu, takže si konečne môžete užiť pohľad na obrázky zachytené priamo v stánku Valve.

Zdroj:  pcgamer.com, arstechnica.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk