Notice: Undefined offset: 1 in /www/gamesite.sk/web/plugins/content/embedvideo/embedvideo.php on line 47

Notice: Undefined offset: 1 in /www/gamesite.sk/web/plugins/content/embedvideo/embedvideo.php on line 82
CHIP: Mikro počítač s Linuxom za 9 dolárov

CHIP: Mikro počítač s Linuxom za 9 dolárov

 

Túžite po malom, prenosnom, dostatočne výkonnom počítači s Linuxom, ale notebooky a netbooky sa vám zdajú veľké ako dinosaury? Máte v peňaženke iba 10 eur, ale chceli by ste počítačovať? Nemusíte ďalej zúfať, na poli miniatúrnych počítačov sa objavil nový hráč. Jeho meno je C.H.I.P. a je to kúsok hardvéru, ktorý sa zmestí aj do tej najmenšej dlane a napriek svojim rozmerom prekvapí pozoruhodným výkonom.

C.H.I.P., projekt miniatúrneho počítadla, za ktorým stojí skupina nadšencov z Kalifornie, sa momentálne snaží vyzbierať dostatočnú čiastku na spustenie veľkovýroby na portáli Kickstarter.com. Dobrou správou pre záujemcov je, že spoločnosť Next Thing Co., ktorá za týmto projektom stojí, žiada na rozbehnutie výroby iba smiešnych 50-tisíc dolárov.

Nezdá sa vám toto čislo veľmi vtipné? Musíme povedať, že v dnešnej dobe podobné projekty žiadajú aj mnohokrát viac. Tou druhou, oveľa lepšou správou je, že v priebehu menej ako týždňa na tento kickstarter prispeli tisícky+ ľudí viac ako milión dolárov. Čítate správne, viac ako 20-tisíc ľudí prispelo čiastkou prevyšujúcou 1.000.000 dolárov.

Loading the player...

Prečo ale taký veľký záujem? Treba povedať, že spomenutých 20-tisíc ľudí je určite technickejšie nadaných, pretože CHIP nie je pre každého počítačofila. Nasledovné riadky sú preto venované skôr pre všetkých počítačových geekov a nerdom. Spomenuli sme už, že C.H.I.P. je prekvapivo malý a nadmieru výkonný. Ako malý a výkonný ale naozaj je? CHIP je menší ako štyri AA batérie naskladané vedľa seba a pritom ponúka 1GHz Allwinner R8 procesor, 512MB DDR3 RAM a 4 GB úložného miesta. Nezdajú sa vám tieto parametre dostatočné? CHIP dokáže naďalej prekvapovať. Nielenže ponúka výkon porovnateľný s lacnými netbookmi za zlomok ceny, ale disponuje takmer všetkou ich funkcionalitou. Bluetooth? Žiaden problém (Bluetooth 4.0). Wifi? Prečo nie (802.11B/G/N). USB? Samozrejme. Na Kickstarteri je v ponuke ako variant s VGA adaptérom, tak s HDMI. A záujemci môžu dokonca získať C.H.I.P. s integrovanou batériou a obrazovkou.

CHIP je počítač

C.H.I.P. jednoducho berie recept, ktorý priniesli obľúbené produkty s menom Raspberry, a robí ho menším a lacnejším. Pre porovnanie, podobne výkonný, ale viacnásobne väčší mikro počítač Raspberry Pi 2 stojí priemerne okolo 35 dolárov. C.H.I.P. okrem svojich menších rozmerov plánuje ponúknuť v základnej verzií aj takmer štvornásobne nižšiu cenu. Či už sa tento počítač (musíme zdôrazniť, že ide naozaj o počítač a nie o hračku) rozhodnú jeho používatelia používať na profesionálne účely alebo pre zábavu, narazia určite na málo situácií, ktoré by (v rámci svojich možností) nezvládol. C.H.I.P. je prenosné zariadenie, ktoré môžu majitelia pripojiť k takmer akémukoľvek monitoru, pracovať na svojich prednáškach a tabuľkách, skontrolovať si maily, šťuchať ľudí na facebooku, použiť ho ako riadiacu jednotku vedeckých projektov alebo si jednoducho zahrať stovky retro hier.

CHIP GIF

Prvé, barebone (základné) zariadenia, by sa mali k záujemcom dostať už tento december a várka pre "bežných" ľudí by mala doraziť v máji budúceho roku. Ak máte o toto zariadenie záujem, jeho kickstarter môžete nájsť na tejto stránke a základná verzia s HDMI konektorom vás bude stáť iba 24 dolárov. Nanešťastie s poštovným na Slovensko treba počítať s čiastkou tesne pod 40 eur, dúfame ale, že časom, keď sa C.H.I.P. rozšíri, bude stáť naozaj menej ako 10 eur.

Zdroj:  pcgamer.com, kickstarter.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk