Malajzia zablokovala Steam kvôli hre, kde sa môžu pobiť Ježiš s Budhom

Malajzia zablokovala Steam kvôli hre, kde sa môžu pobiť Ježiš s Budhom

 

Miestnym náboženským predstaviteľom nebol titul Fight of Gods príliš pochuti.

Kuriózna situácia nastala v Malajzií, kde prišlo k zablokovaniu služby Steam (resp. Steam obchodu) pre všetkých používateľov tejto krajiny. Na vine je novopridaná hra Fight of Gods, ktorá rozzúrila malajzijských náboženských predstaviteľov.

Ako už názov napovedá, titul umožňuje hráčom si vybrať jedného z bohov a "zmlátiť" protivníka z iného náboženstva. Okrem klasických mytologických bohov - Zeus, Anubis, Odin - v hre nájdete aj postavy svetových najväčších náboženstiev. Napr. Budhu (i keď technicky nie je bohom) alebo Ježiša Krista, ktorý protivníkov bije zvyškami kríža pribitého na jeho rukách. 

"Každý normálny náboženský predstaviteľ by odsúdil túto hru, pretože som si istý, že žiadne náboženstvo nepodnecuje násilie a súboje medzi sebou."

Mohd Asri Zainul Abidin, náboženský predstaviteľ Malajzie pre denník The Sun

Na základe niekoľkých takýchto podnetov Komunikačná a Multimediálna komisia Malajzie dala Steamu 24 hodín na to, aby zablokovala hru v ich krajine. Na základe slov ministra bolo treba, v záujme verejnosti, zakázať tento titul a pokiaľ by k tomu nedošlo, podnikli by ďalšie kroky. 

No a práve ďalšie kroky boli neskôr podniknuté, pretože Steam dostatočne rýchlo nezakázal danú hru a preto bola celá služby v krajine blokovaná. 

K celej záležitosti sa vyjadril neskôr aj Steam, ktorý pracuje na odblokovaní služby. 

"Práve teraz si hráči v Malajzií môžu zahrať hry, ktoré na Steame vlastnia, ale Steam obchod je momentálne zablokovaný kvôli jednej hre, ktorá porušuje miestne zákony. Skontaktovali sme sa s vývojárom, odstránili sme hru a snažíme sa nadviazať kontakt s oficiálnymi úradmi v Malajzií, aby sme odstránili blokovanie"

Steam

Samotný vývojár hry Digital Crafter a vydavateľ PQube komentovali kauzu vo vyjadrení, ktoré poslali portálu Kotaku UK. Podľa ich slov hra nepromuje žiadnu náboženskú agendu a nevidia dôvod, prečo by sa mal niekto cítiť urazený. Každý má možnosť sa rozhodnúť, či danú hru chce alebo nechce hrať. Zároveň sú sklamaní, že sloboda rozhodovania nebola udelená každému a že hra bola násilne odstránená z predaja v Malajzií, aj keď vývojári priamo nedostali žiadnu oficiálnu komunikáciu zo strany vlády. 

Zdroj: PC Gamer

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk