Steam má vážnu konkurenciu. Tvorcovia Fortnite spúšťajú Epic Game Store!

Steam má vážnu konkurenciu. Tvorcovia Fortnite spúšťajú Epic Game Store!

Ďalšia konkurencia s atraktívnou ponukou pre vývojárov.

Už nejaký ten čas funguje Discord herný obchod ako priama konkurencia Steamu. A zdá sa, že situácia sa nám začína na PC hernej scéne vyostrovať aj naďalej. Spoločnosť Epic Games, tvorcovia fenoménu Fortnite totiž včera oznámili spustenie služby Epic Game Store, ktorá bude ďalšou alternatívou voči Steamu.

A ak si hneď ťukáte na čelo, že budete mať ďalší launcher vo svojom PC, tak vedzte, že konkurencia je vždy dobrá a efektívny monopol Steamu už začínal Valve trošku liezť na mozog. Ako však Epic zabezpečí, aby v jeho obchode vývojári vydávali svoje hry?

Jednu podmienku má vlastne splnenú. A to je užívateľská základňa. Zatiaľ čo Valve „prinútilo“ ľudí k inštalácii Steamu tak, že cez Steam vydalo Half-Life 2, tak Epic má Fortnite, ktorý hrajú desiatky miliónov hráčov, takže vývojári majú koho svojimi hrami oslovovať. No taktiež je tu veľmi atraktívna ponuka v podobe rozdelenia príjmov.

Steam si donedávna bral 30% z každej transakcie a túto čiastku pred niekoľkými dňami (zdá sa, že o spustení Epic Game Store vedeli už skôr) znížili na 25% v prípade ziskov do 10 miliónov $ a 20% v prípade ziskov nad 10 miliónov $. Epic ich však tromfol, pretože si bude nechávať iba 12% zo všetkých transakcií, čo je pri takýchto službách nevídane malý podiel. Navyše, všetci vývojári, ktorí používajú Unreal Engine 4 nebudú musieť platiť žiadne licenčné poplatky za engine, čo sú ďalšie peniaze pre vývojárov.

Navyše, aby toho nebolo málo, Epic spúšťa aj Support-A-Creator program, ktorí prepojí vývojárov s Youtubermi a streamermi. Vývojári tak môžu zdieľať určitý podiel zo zisku s týmito influencermi, ktorí robia obsah o ich hrách a Epic za nich uhradí prvých 5% podielu.

Epic však neplánuje mať na svojom Store bordel ako Valve. Ich obchod bude ponúkať iba to najlepšie a hry sa budú vyberať ručne. To na jednej strane môže spôsobiť problém dostať sa do obchodu, no na druhej strane, v momente, keď sa tam nejaká hra dostane, bude mať oveľa vyššiu šancu na úspech.

Tim Sweeney z Epic Games spustenie obchodu okomentoval takto: „Ako vývojári sme vždy chceli platformu, ktorá má dobrú ekonomiku a prepája hráčov a vývojárov. Vďaka úspechu Fortnite sme pripravení zdieľať našu víziu s ďalšími vývojármi.“

V rozhovore prezradil niektoré základné informácie o Epic Game Store. Obchod nebude mať žiadnu všeobecnú DRM ochranu a vývojári si môžu používať takú, akú budú chcieť. Pri spustení zatiaľ nebude fungovať žiaden systém Achievementov, no na ňom sa pracuje a obchod nedovoľuje meniť a predávať hry. Všetky hry od Epic Games budú exkluzívne iba na tejto službe a niektorí vývojári sa taktiež môžu rozhodnúť vydať hru exkluzívne cez ich obchod.

Epic Game Store príde na PC a Mac ešte v roku 2018 a v roku 2019 sa plánuje Android verzia. Epic tvrdí, že by chcel vydať svoj obchod aj na iOS, no tam to zakazujú podmienky Apple.

Zdroj: epicgames.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk