Amanita Design zmenila farbu Chuchela kvôli obvineniam z rasizmu

Amanita Design zmenila farbu Chuchela kvôli obvineniam z rasizmu

 

Takže je už rasistické aj to, že hráme za čiernu postavu?

Človek by si aj myslel, že ľudia trpiaci chronickým videním rasizmu za každým rohom budú spokojní, keď sa občas objaví aj hra, kde hlavnú postavu stvárni postava s čiernou pleťou, respektíve textúrou. No podľa najnovších skutočností týmto ľuďom pripadá rasistické už aj to, keď za takúto postavu hráte. Podľa všetkého by najradšej chceli, aby sa čierne postavy vyskytovali všade, no zároveň nikde, a aby nepredstavovali hlavné postavy, no zároveň ani aby v príbehoch nehrali druhé husle.

Najnovšia kauza sa týka českého štúdia Amanita Design, ktoré bolo nútené po mnohých správach zmeniť čierneho Chuchela na Chuchela oranžového, pretože čierny Chuchel pôsobil urážlivo voči určitej časti obyvateľov USA. V 19. storočí sa takto výsmešne vraj vyjadroval rasistický stereotyp v divadelných predstaveniach - tzv. "blackface" (google). Amanita pred pár hodinami vyjadrila stanovisko, že nechcú, aby bola ich hra spájaná s rasizmom a rasovými predsudkami ani len zďaleka a preto bude Chuchel zmenený updatom v najbližších dňoch.

Ak môžem za seba povedať, podľa mňa je najväčší rasizmus vidieť za všetkým rasizmus. Je to skutočne smiešne, aby ešte aj dnes žil niekto duchom v 19. storočí, a aplikoval zákonitosti tej doby do modernej spoločnosti. Amanita sa podľa mňa nezachovala vôbec správne. Amanita mala žiť v prítomnosi a stáť si za svojim pôvodným rozhodnutím, nakoľko na čiernej tvári s veľkými perami dnes nie je nič a osobne žasnem, že si niekto dokázal spojiť súčasne vyobrazenú postavu s nejakým hanlivým vyobrazením spred 200 rokov. Týmto krokom paradoxne Amanita pridala do tohoto sveta viac rasizmu, pretože dovolila, aby do jej diela (nech už je akýchkoľvek kvalít) zasiahla vonkajšia moc, ktorá stále žije niekde v minulosti medzi rasovými predsudkami. Chuchel navyše nie je ani človek, je to len kĺbko prachu.

Amanita už stihla zverejniť aj nový trailer s updatovaným Chuchelom a komentáre pod ním vyjadrujú väčšinou sklamanie z rozhodnutia štúdia.

Zdroj: Facebook

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk