Rozvod!: Bungie a Activision sa rozchádzajú a Bungie si necháva Destiny

Rozvod!: Bungie a Activision sa rozchádzajú a Bungie si necháva Destiny

 

Obrovská informácia s ďalekosiahlymi následkami do budúcnosti.

Včera večer sa na svetlo sveta dostala nová informácia. Bungie a Activision vydali spoločné vyhlásenie, že ukončujú svoju spoluprácu ktorá sa týkala série Destiny. Značku si berie so sebou Bungie a Activision ide kade ľahšie. Implikácie tohto oznámenia sú ďalekosiahle, no Bungie je konečne slobodné od opresívnej ruky Activisionu a tomu zas zostáva z pravidelných sérií iba Call of Duty a Blizzard hry.

Podľa zákulisných informácií tento vzťah vlastne od začiatku nefungoval. Activision zafinancoval projekt, no Bungie malo konštantné problémy s tým aby určili, čo vlastne Destiny je a tým pádom sa vydanie hier neustále odkladalo, prichádzali reštarty projektov a zmeny v štýle vydávania. Pôvodná dohoda bola, že Bungie vydá každý nepárny rok novú hru a každý párny rok tzv. Comet expanziu. To sa nakoniec zmenilo, pretože prvý diel vyšiel až v roku 2014 a to po obrovských zmenách, ktoré sa v hre udiali počas posledného roku vývoja. Po vydaní pôvodnej hry nasledovali expanzie The Dark Below a House of the Wolves, doplnené väčšími expanziami The Taken King a Rise of Iron.

Activision podľa množstva správ tlačil na efektívnejšiu monetizáciu hry, čo vyústilo do Destiny 2, ktoré bolo plné lootboxov a mikrotransakcií. Bungie sa nepáčilo, že Activision dáva časti projektu iným štúdiám a taktiež rástla aj ich nespokojnosť s predajmi a zárobkom (naposledy po vydaní Forsaken). Je teda celkom logické, že celý tento toxický vzťah sa nakoniec ukončil predčasne (pôvodná zmluva bola podpísaná na 10 rokov).

Každopádne bude zaujímavé zistiť, čo Bungie dá Activisionu ako protislužbu. Silne pochybujem, že Destiny bolo napriek problémom neziskovým projektom a ešte viac pochybujem o tom, že Activision sa tejto spolupráce vzdal len tak. Keď sa Bungie rozchádzalo s Microsoftom po vydaní Halo 3, dohodli sa, že pre nich spravila ešte dvojicu hier (Halo 3: ODST a Halo Reach) a následne spoločnosti nechajú celú IP, čo bola obrovská výkupná cena.

Obe spoločnosti oznámili, že sú v procese rozvodu a preto je ťažké povedať, kedy oficiálne bude táto spolupráca ukončená a či sa tak nestane až pri potencionálnom treťom diely tejto série.

A čo Activision? Ten prišiel o lukratívnu značku. Okrem remasterov (Crash a Spyro) a vydávania 3rd party hier (Sekiro) im toho veľa nezostalo. Tony Hawk séria je mŕtva, Guitar Hero a Rock Band tiež, Skylanders detto. Ostáva im už len Call of Duty a to čo pripravuje Blizzard. Tým pádom sa nedivíme tomu, že Blizzard dostal príkaz vydávať viac hier ako doteraz.

Zdroj: bungie.net

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk