Steam a piati vydavatelia porušujú zákony o jednotnom digitálnom trhu, tvrdí Európska komisia

Steam a piati vydavatelia porušujú zákony o jednotnom digitálnom trhu, tvrdí Európska komisia

Ich praktiky budú pravdepodobne čoskoro minulosťou.

Možno si pamätáte, keď ste niekedy kúpili hru na Steame, ktorá však v našej krajine prišla so zvláštnym označením (napríklad Dishonored RCHP). Išlo o to, že vydavateľ hry sa rozhodol pre určité krajiny v Európe o vydanie samostatnej verzie hry, ktorá sa v určitých oblastiach líšila od celosvetovej verzie. Takéto verzie sa mohli napríklad líšiť aj z hľadiska ceny, no Valve dostalo upozornenie, že tieto praktiky by mali skončiť.

Oznámila to Európska komisia, ktorá v správe kritizovala praktiky tzv. Geoblockingu a do správy zahrnula Steam, Bandai Namco, Focus Home Interactive, Koch Media a ZeniMax Media: „V jednotnom digitálnom priestore by mali mať európski zákazníci možnosť kupovať a hrať hry podľa ich voľby bez ohľadu na to, kde v Európskej Únii žijú. Zákazníkom by nemalo byť bránené nakupovať medzi jednotlivými štátmi Európy v najlepšej možnej cene. Valve a piati vydavatelia hier majú teraz možnosť na našu výzvu reagovať.“

Ak Valve a vydavatelia svoje podmienky neupravia, môžu čeliť pokute vo výške až 10% celosvetového obratu. V praxi by to však malo znamenať, že cely minimálne v Európskej únii budú štandardizované naprieč všetkými krajinami.
Valve na túto žiadosť reagovalo takto:

Dnes nám Európska komisia zaslala pripomienky k praktikám Valve a piatich vydavateľov. Toto vyšetrovanie začalo ešte v roku 2013. Európska komisia tvrdí, že sme súčasťou dohody, ktorá dovoľuje geoblocking na PC hrách a tým zabránilo niektorým hráčom nakupovať PC hry z ich krajiny.

Regionálne uzamknutia sú ale aplikované len na malom množstve hier. Momentálne iba 3% hier, ktoré sú predávané na Steame majú aplikované geoblocking. Valve však od roku 2015 neaplikuje tento systém v krajinách Európskej únie, iba v prípadoch keď sú vynútené kvôli zákonom o obsahu v niektorých krajinách (napríklad v Nemecku) alebo kvôli geografickým limitom vydavateľa. Eliminácia regionálnych uzamknutí však bude znamenať navýšenie cien hier v niektorých regiónoch, aby sa vydavatelia vyhli cenovým rozdielom. Valve

Valve
Zdroj: Wccftech

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk