• Hlavná stránka
  • PC
  • Novinky
  • Cyberpunk 2077 pod paľbou kritiky za „strieľanie čiernych zvierat.“ Autor predlohy to však nevydržal
Cyberpunk 2077 pod paľbou kritiky za „strieľanie čiernych zvierat.“ Autor predlohy to však nevydržal

Cyberpunk 2077 pod paľbou kritiky za „strieľanie čiernych zvierat.“ Autor predlohy to však nevydržal

Keď sa hry opäť raz miešajú s politikou.

Úprimne, vývojárom zo štúdia CD Projekt RED nezávidím. Po jednom útoku zo strany časti herných médií a verejnosti ohľadom údajných transfóbnych reklám v chystanej hre Cyberpunk 2077 sa dostali pod opätovnú paľbu kritiky po tom, čo niektorí novinári dostali možnosť predstavenia herného dema na E3 2019.

Prakticky celé to spustil redaktor webu Rock Paper Shotgun Matt Cox, ktorý napísal preview s nadpisom: „Cyberpunk 2077 E3 demo má slabý gunplay a stereotypy bez fantázie.“ Odhliadnuc od kritiky hrateľnosti však bol prakticky celý článok kritikou štúdia CD Projekt RED za to, akým spôsobom pristupujú k rasovým menšinám v hre. 

Problémom podľa Coxa je napríklad to, že počas hry narazíte na frakcie, ktoré si hovoria „Animals“ a „Voodoo Boys“ a ktoré pozostávajú hlavne z postáv s čiernou pleťou. Vadilo mu teda, že pri prestrelke s frakciou „Animals“ strieľala hlavná postava iba po postavách s čiernou pleťou, ktoré boli navyše označované ako zvieratá.

Samozrejme, to spustilo ďalšiu lavínu komentárov smerovaných k štúdiu. Niektorí začali spochybňovať to, že na vývoji hry sa podieľa aj tvorca table-top RPG predlohy Cyberpunk 2020, Mike Pondsmith (ktorý je mimochodom tiež černoch). Zdá sa však, že to bola posledná kvapka aj pre Pondsmitha, ktorý na Reddite reagoval na tieto nenávistné komentáre nasledovne:

Podľa neho sa stále podieľa na vývoji hry aktívne podieľa a "ledva stíha žiť" svoj súkromný život. Taktiež skonštatoval, že frakcia Animals sa tak volá preto, lebo sú „Mocné, nebezpečné a divoké zvieráta“ a preto sa tak nazývajú a taktiež pochválil CD Projekt RED za to, ako dobre spracovali predlohu. Na konci poslal „hejterom“ jasný odkaz: „Kto dopekla si myslíte že ste, že mi hovoríte, či bol môj výtvor spracovaný dobre, alebo nie?“

  1. therealmaxmike

    1) If I wasn't heavily involved, I would be able to get more done. As it is, I barely have a life. 2) As for the Animals--the WHOLE FREAKING POINT is that they think of themselves as POWERFUL, DANGEROUS, WILD ANIMALS. You'd have thought the Lady named "Sasquatch" would have given them a clue. 3) The original Voodoo Boys were a scathing commentary on cultural appropriation. I LOVE the idea that real practicioners of Voudon moved in and took back their turf. And they even got the Creole right! 4) Who the (bleep) do YOU think you are to tell ME whether or not MY creation was done right or not?

    Read more

Ak však vás nezaujímajú problémy niektorích indivíduí, ale hra samotná, tak vedzte, že Cyberpunk 2077 vychádza 16. apríla 2020 na PC, Xbox One a Playstation 4.

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk