Vývoj očakávanej RPG Cyberpunk 2077 nebol až tak drahý, ako si možno myslíte

Vývoj očakávanej RPG Cyberpunk 2077 nebol až tak drahý, ako si možno myslíte

 

Cyberpunk 2077 je drahý špás. Ale ani zďaleka nie najdrahší.

Vydanie Cyberpunku 2077 bolo už dva krát posunuté. Prečo? Asi CDPR nechce nechať nič na náhodu. V prípade takejto vysoko profilovej hry nie je divu. Veľa času a peňazí ide do next-gen technológie, ktorá nám poskytne AI v reálnom čase a živé mestá. No, ako to už býva, keď chcete robiť niečo prelomové nebýva to lacné. A napriek tomu suma za vývoj tejto očakávanej hry nie je až taká vysoká, ako by ste možno predpokladali. Samozrejme, nie je ani nízka. Podľa poslednej finančnej správy, minul CD Projekt na vývoj Cyberpunku 2077 448.513 miliónov PLN (100.757 miliónov eur). Táto suma zahŕňa aj Cyberpunk 2077 multiplayer, ktorý príde po vydaní, no nezahŕňa to marketingové náklady. Výdavky na vývoj stúpli v prvom polroku o 77%, pravdepodobne kvôli oneskoreniu projektu a presunu niektorých členov tímu na vývoj druhej AAA RPG hry. 

Iba pre kontext. Vývoj MMORPG hry Star Wars: The Old Republic v roku 2011 stál vyše 200 miliónov dolárov a vývoj Grand Theft Auto V v roku 2013 stál vyše 137 miliónov dolárov. Nepochybne to poukazuje aj na to, aký je rozdiel medzi cenou AAA vývoja v USA a v Poľsku. 

Štúdio si momentálne prešlo "najdrahšou časťou vývoja" Cyberpunku 2077 a okrem toho majú rozrobené aj iné projekty. Zároveň CD Projekt RED potvrdil, že sa rozdelilo na dva tímy. Jeden tím pracuje na druhej, ešte neohlásenej AAA RPG hre a druhý na Cyberpunku. Samozrejme priorita je dokončenie Cyberpunku a jeho multiplayeru.

Ostáva nám len dúfať, že všetko pôjde podľa plánu a investícia sa CDPR vráti. Čím viac peňazí niekam vlejeme tým rizikovejšie to je a pre nezávislé štúdio je to veľká suma peňazí. Netreba zabúdať, že po vydaní prvého Witchera bolo CDPR na pokraji krachu. 

Cyberpunk 2077 má plánovaný dátum vydania 19.novembra 2020 na platformách PS4, Xbox One a PC. Tiež príde na PS5 a Xbox Seriu X zadarmo, pre tých, čo si kúpia current-gen verziu.

Zdroj: Gamespot

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk