Šéf CD Projekt trvá na tom, že spoločnosť nie je na predaj

Šéf CD Projekt trvá na tom, že spoločnosť nie je na predaj

 

Cena nezávislosti.

CD Projekt už nie je tým, čím býval. A tým nechceme povedať, že kvôli spackanému vydaniu Cyberpunk 2077 treba štúdio naveky zatratiť. Skôr máme na mysli ekonomickú stránku štúdia. CD Projekt je totiž verejne obchodovateľnou spoločnosťou a všetky ich kroky majú masívny dopad na cenu spoločnosti.

A zatiaľ čo tesne pred vydaním Cyberpunk 2077 sa akcie spoločnosti pohybovali na úrovni 443 Poľských Zlotých za akciu, tak v dnešnej dobe je to „iba“ 183 Zlotých. A zatiaľ čo v polovici minulého roka bol CD Projekt najhodnotnejšou hernou spoločnosťou v Európe, tak dnes to vôbec neplatí a namiesto celkovej hodnoty vyše 8 miliárd dolárov má CDP hodnotu niečo vyše 4 miliárd dolárov.

A to všetko kvôli Cyberpunku. Ak by sa tak našiel investor, tak teraz je asi najlepšia príležitosť investovať. Šéf CD Projekt Adam Kiciński však trvá na tom, že spoločnosť nie je na predaj a chce zostať nezávislou: „Roky hovoríme, že chceme zostať nezávislý a nechceme sa stať súčasťou väčšej spoločnosti. A taktiež nehľadáme strategického investora.“

Kiciński zároveň dodal, že šanca na násilné prevzatie spoločnosti cez skupovanie akcií tiež nie je veľmi vhodná možnosť, pretože stanovy spoločnosti obsahujú text, ktorý tomu vyslovene bráni. V praxi to teda znamená, že aj keby sa našiel niekto s hlbokými vreckami, kto by bol ochotný skúpiť akcie spoločnosti CD Projekt, tak bez vôle súčasného vedenia spoločnosti to veľmi nepôjde.

Namiesto toho aby sa CD Projekt stal súčasťou väčšej spoločnosti pojedá menšie spoločnosti samotný CD Projekt. Iba v posledných mesiacoch kúpili štúdiá The Molasses Flood a štúdio Digital Scapes, ktoré bolo premenované na CD Projekt RED Vancouver. A Kiciński ďalšie akvizície nevylučuje.

Zdroj: VGC

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk