Shootmania Storm - preview

 

Zabudnite na všetky vaše doterajšie poznatky a znalosti z oblasti strieľania, ktoré ste nadobudli hraním FPSiek. Shootmania Storm sa vám predstaví vo svetle, v ktorom ich nebudete potrebovať. Jediné, čo vám stačí, je zdravý sedliacky rozum a pevná myš. Pocity, dojmy a reakcie z beta verzie hry Shootmania Storm sú len jeden klik ďaleko.

Najprv však predstavím výrobcu. Nadeo je u ľudí známe najmä svojou kultovou hrou s formulkami, kde sa nedbalo na bezpečnosť pilota. Viac-menej to bola hra na vybláznenie sa. Áno, hovorím o Trackmanii. V roku 2009 Nadeo prešlo pod veľké krídla Ubisoftu. Po troch rokoch prichádza na scénu ich výtvor Shootmania, ktorá bola prezentovaná aj na konferencii E3, kde sa proti sebe postavili ženy a muži. O výsledku nebudeme diskutovať, lebo si ho, popravde, už ani nepamätám. Poďme ale k samotnej hre.

Po zapnutí vás uvíta jednoduché menu, dokonca jednoduchšie ako v Trackmanii, pretože na výber nemáte toľko možností. Dohromady je tu len pár sekcií, z ktorých som pravidelne využíval len dve, a to Viac hráčov (nepoteším vás, ale single player si v tejto hre nezahráte) čiže Multiplayer a Obľúbené, kam som si zaradil servery s dobrými mapami a pravidelnými hráčmi. Samozrejmosťou je potom aj hra po LAN, napríklad s rodinkou. Musím však výrobcom trochu vytknúť spôsob hľadania serverov. Sú rozdelené podľa štátov a až po kliknutí na danú oblasť v konkrétnom štáte si môžete vybrať, na ktorý server sa chcete pripojiť. Potom si stačí už len vybrať a počas načítavania a pripájania sa vám na obrazovke zobrazia inštrukcie, ako hru hrať. Ak teda máte rýchly internet, je možné, že si ich ani nestihnete naštudovať. Ja som stihol. Aj obkresliť. Nemajte však strach, nájdete ich v Nastaveniach.

Tu sa už dostávame k samotnej hre a jej hraniu. Podľa toho, aký server ste si vybrali, budete hrať jeden z niekoľkých módov hry. Bohužiaľ vám môžem opísať len dva z nich, keďže na niektoré módy nebol vytvorený server, a tým pádom som ho nemohol hrať. Prvý má názov Battle. V ňom budete zaradení do jedného z dvoch tímov, a to buď k červeným, alebo modrým. Podľa toho potom získavate nepriateľské vlajkové územia (nie je to doslova vlajka ani územie, ale čosi ako svetelný stĺp). Ten tím, ktorý ako prvý získa všetky tri vlajkové územia, je víťazom kola (nie však zápasu). Ale pozor! Na obrazovke sa vám každých pár sekúnd zobrazujú dve slová, a to Attack (vtedy máte útočiť a môžete získavať územia) a Defend (vtedy len bránite svoje územia a nemôžete získavať tie súperove). Ďalším úplne jednoduchým módom je Royal. Pripojíte sa na server a strieľate do všetkého, čo sa pohne, bez ohľadu na farbu. Ste sám za seba. Avšak opäť je tu niečo, za čo môžete získať špeciálne body. Keď sa ako prví dostanete k aktivátoru Offzóny (vždy je v strede mapy) a stihnete ju aktivovať, získavate 7 bodov. Body sa vám však nepripočítavajú len za to, ak niekoho zasiahnete alebo ak aktivujete Offzónu, ale aj za to, koľký v poradí dostanete smrteľný zásah. Teda čím dlhšie ste na žive, tým viac bodov máte. A čo je to Offzóna? Je to zaujímavá vec v tvare kruhu, ktorá sa postupne od kraja mapy až po samotný stred zmenšuje a každý, kto sa dostane za ňu, automaticky končí.

Po grafickej stránke hra nijako extra nevyniká, ale nie je ani vyslovene škaredá. Je proste dobrá. Musíte si zvyknúť na hranatejšie tvary a jednoduché textúry, ale verte mi, že v tej rýchlosti si naozaj grafiku všímať nebudete. Mapy sa vám na prvý pohľad môžu zdať veľké, ale ani sa nenazdáte a budete na druhom konci. Je to naozaj rýchla hra. A na druhej strane si hru môžu zahrať aj ľudia s pomalším pripojením, keďže nie je graficky náročná. Stále však platí, že si kvalitu môžete nastaviť aj sami. A nielen kvalitu. Okrem samozrejmostí ako prezývka a krajina je veľkým plusom možné nastavenie vlastnej farby výstrelov (neplatí v móde Battle, kde budete mať takú farbu, v akom ste tíme). Ak už však budete mať hrania tých istých máp dookola plné zuby, máte tu možnosť vytvoriť si svoju vlastnú. Stačí vám dostatok času a môžete sa pohrať, pretože tak ako to bolo aj v Trackmanii, aj v tejto hre platí, že ju tvoria a testujú hráči.

Všetko dôležité o tejto hre už viete. Ak máte niekedy veľmi nabitý deň a potrebujete sa dostatočne dobre odreagovať a prísť na iné myšlienky, Shootmania je pre vás tým pravým orechovým, zatiaľ však iba v Beta verzii.

Rýchly názor - Lordhagen8:

Po predstavení Shootmanie som nemal pochýb, že opäť pôjde o titul určený hlavne progamerom a stane sa novým herným športom. Už názov hovorí, že tento raz sa nebude jazdiť, ale strieľať, no opäť v podobne rýchlom tempe. Módov je viacero, ale keďže ich popísal kolega vyššie, tak sa im nebudem venovať. Hrateľnosť je jednoduchá, vašim cieľom bude prevažne strieľanie. Každý ma rovnakú zbraň, z ktorej strieľate akési energetické gule. Tých máte na začiatku 5 a po ich minutí sa vám pomaly nabíjajú. Zastreliť oponenta nie je jednoduché, keďže pohyb hráčov je pomerne rýchly a energetické gule letia pomalšie a dá sa im aj uhnúť. Hra, podobne ako Trackmania, preverí vaše reflexy. Arén je v hre viacero, od menších až po pomerne rozsiahle.

Za jednotlivé zabitia získavate body a tie potom určujú vašu pozíciu v rebríčku. Ten sa nachádza v menu a ukazuje vám, na akom mieste sa nachádzate spomedzi všetkých hráčov a taktiež to, ako ste na tom v rámci vašej krajiny (Slovensko, samozrejme, nechýba). Grafická stránka hry neurazí ani neoslní, ale spĺňa svoj účel. Na komplexné hodnotenie je ešte skoro, keďže hra je zatiaľ len v beta verzii, no už teraz si dovolím povedať, že Shootmania nesadne každému, ale zároveň si nájde aj množstvo priaznivcov, ktorí sa pri nej budú zaručene baviť. S určitosťou však viem, že Shootmania sa zaradí medzi ďalšie progamingové hry a nebude chýbať v turnajoch. S tým cieľom ju Nadeo vyvíja a viac si o nej povieme po vydaní. 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk