MechWarrior Online – Preview

 

Túžite si sadnúť do kokpitu obrovského mechanického monštra s niekoľkocentimetrovým pancierom, vyzbrojeného od hlavy po päty všelijakými lasermi, guľometmi a raketometmi? Tak to sa už čoskoro pripravte na to, že sa vám tento sen splní, pretože kanadské herné štúdio  Piranha Games po 10 rokoch znovu oživí legendárnu hernú sériu Mech Warrior a ako už názov prezrádza, pôjde o online záležitosť, ktorá pobeží vo Free-to-play móde. 

Blíži sa rok 3050 a svet znovu sužuje vojnové napätie. Ľudstvo už dávno neobýva len jednu planétu a slovo jednota stratilo akýkoľvek význam. Zatiaľ čo 5 mocných rodov bojuje o svoje postavenie, z hlbín vesmíru sa vracajú vojnové klany, ktoré sa snažia dobyť vnútornú sféru. Mech Warrior Online bude čisto online záležitosť, čo znamená, že z hry boli vypustené všetky singleplayer prvky.  No pokiaľ očakávate ďalšiu FPS, v ktorej strety nepriateľov trvajú pár sekúnd, alebo celú dobu postávate, aby ste niekomu udelili perfektný headshot, budem vás musieť sklamať. Pripravte sa na dlhé, taktické boje, v ktorých stratégia prevyšuje všetky ostatné aspekty boja.

Pilot a jeho Mech

Mech Warrior je spojenie vás (ako pilota) a Mecha (ako stroja), ktorý je jednou z najsilnejších existujúcich zbraní.  Svetom zúri vojna, všetko je zdevastované, a tak sa na každej ľuďmi obývanej planéte stretávajú Mechwarriorovia v bojoch na život a na smrť.  Nie je však Mech ako Mech. Hra obsahuje širokú ponuku úprav, vylepšení či dokonca kozmetických zmien, čiže každý Mech je na bojisku unikátny. Nájdeme tu 4 kategórie, do ktorých sú tieto stroje rozdelené.  Light, kde patria veľmi rýchle a obratné Mechy zamerané najmä na prieskum terénu a odhaľovanie nepriateľa. Medium mechy, ktoré si na jednej strane zachovávajú rýchlosť a obratnosť, no dokážu poniesť zbrane väčšieho kalibru s dlhším doletom. Heavy, čo sú ťažké Mechy, ktoré majú dobrú stabilitu, no sú trochu nemotorné a nakoniec  Assault, čo sú obrovské stotonové monštrá.

Čím ťažší stroj ovládate, tým je váš pancier silnejší, vaše poškodenie väčšie a ste stabilnejší, no na druhej strane ste pomalší, ťažšie ovládateľnejší a taktiež sa stávate ľahkým cieľom pre nepriateľov (Čo sa týka stability, stáva sa, že po zásahu rakiet alebo na zlom teréne sa váš Mech zvalí. Ťažšie stroje sa síce tak ľahko nezvalia, no postaviť ich trvá hodnú dobu na rozdiel od malých, ktoré ľahko spadnú, no rýchlo sa postavia.).

Na začiatku dostanete na výber štyroch robotov, z každej kategórie po jednom, aby ste si vyskúšali, ktorá úloha vám najviac sadne. Títo Mechovia sa však nedajú upravovať. Keďže hra beží vo F2P móde, je tu možnosť  zakúpiť si za reálne peniaze Mach Warrior Credity (MC) alebo hraním získavať takzvané C-Bill pointy (CB), za ktoré si časom kúpite vlastného Mecha, ktorému pridávate lepšie brnenie či meníte výzbroj podľa toho, ako vám to vyhovuje. Pri hraní taktiež získavate  skúsenostné body, za ktoré si vylepšujete vlastnosti pilota a taktiež vášho mechanického maznáčika ako napríklad väčší zoom alebo lepší heat/night vision.

Jednou zo zaujímavostí hry je to, že herná časová os odzrkadľuje reálnu no  s posunom o 1037 rokov. V praxi to znamená, že pokiaľ si k dnešnému dňu pripočítate 1037 rokov, taký deň je práve vo svete Mech Warriorov. Asi si hovoríte: „Čo to má byť za hlúposť, pre mňa za mňa tam môžu mať aj Vianoce, mne to je jedno“, no to nie je všetko. Už v menu si môžete všimnúť, že do hry pribúdajú novinky, čo sa každý jeden deň stane. Tieto novinky sú taktiež uverejňované na oficiálnom Twittry a Facebooku. Napríklad včera Rhonda Snord odmietol sponzorovať upgrade pre Highlandera na nový model, čo znamená, že sa ešte stále budeme voziť na 400-ročnom veteránovi, ktorý však stále dokáže „nakopať zadky“ nepriateľom.  Takto sa deň čo deň budete predierať históriou Mech Warriorov ako jej súčasť, postupne sa budú vynaliezať nové upgrady, sem-tam nejaká korporácia postaví nového Mecha či v niektorej časti vesmíru vypukne vojna, ktorej sa budete môcť zúčastniť aj vy.

Všetky systémy online alebo boj začína

Jeden súboj, kde proti sebe stojí osem hráčov, je časovo obmedzený na 15 minút, pričom vyhráva ten tím, ktorý buď zničí všetkých nepriateľských robotov, alebo obsadí nepriateľovu základňu. Hneď, ako sa posadíte do svojho Mecha, zistíte, že jeho ovládanie nie je až také jednoduché, keďže osobitne ovládate nohy a osobitne časť od torza na vrch. Pre ľudí, ktorí hrali napríklad World of Tanks, alebo sa radi vozia v Battlefielde tankami, to bude hračka, no novým hráčom bude chvíľu trvať, kým si na toto ovládanie zvyknú. Ešte pred tým, ako vôbec narazíte na hráča z opačného tímu, si musíte uvedomiť, že vaším nepriateľom nie sú len Mechvia, ale aj prostredie a úroveň vášho prehrievania sa (čím viac strieľate silnejšími zbraňami, tým viac sa prehrievate a ak prekročíte povolenú hranicu, systém skolabuje a chvíľu potrvá, kým sa opätovne nahodí). Pamätáte sa na to, ako som spomínal, že toto nebude klasická FPS-ka, kde sa buď „zakempíte“, alebo nabehnete spoza rohu, vystrieľate zásobník do nepriateľa, prebijete sa a rýchlo si bežíte nájsť iného, s ktorým urobíte to isté? Od prvej sekundy boja sa musíte vcítiť do svojej role a až do konca si plniť svoju povinnosť. Ak ste malý skaut, vašou úlohou bude čo najrýchlejšie lokalizovať nepriateľa, aby ste umožnili Mechom, nesúcim zbrane s dlhým doletom, zamerať ciel a zasýpať ho tepelne navádzanými raketami. Pokiaľ dôjde k stretu, príliš veľkých robotov síce nezničíte, ale urobíte im aspoň menšie poškodenie, čím získate výhodu pre svoj tím a skôr, než sa tá nemotorná potvora stihne otočiť a zamerať vás, ste fuč. Byť veľký, po uši ozbrojený a ťažko opancierovaný sa nevypláca vždy. Síce robíte ohromné škody a veľa vydržíte, no veľmi rýchlo sa prehrievate a doslova sa nestihnete ani otáčať, keď okolo vás behá niečo malé, rýchle a kropí vás to dávkami zo svojich guľometov. Taktiež je dôležité, aby ste používali zbrane podľa toho, koľko dostrelia a ako ďaleko je váš nepriateľ. Pokiaľ konáte unáhlene a bez rozmýšľania, stanete sa terčom ôsmich zúrivých nepriateľov, ktorí sú schopní vás premeniť na mláku roztaveného šrotu o pár sekúnd s tým, že ani jedného nestihnete zamerať a nebudete mať tušenia, odkiaľ po vás vôbec pália. Tu si určite nájde svoje uplatnenie príslovie - pomaly ďalej zájdeš.

Záver

Čo sa týka technickej stránky hry, beží na Cry Engine 3, takže priemerná počítačová zostava dnešnej doby bude na spustenie úplne stačiť. Myslím si, že po grafickej stránke vývojári verne spracovali prostredie, v ktorom sa súboje odohrávajú. Zamrznuté planéty, vojnou zdevastované mestá či púštne základne sú zatiaľ len malým zrnkom toho, čo nám hra v budúcnosti ponúkne. Hra je dokonale zvukovo okorenená. Počas hrania vás nerozptyľuje žiadna hudba, počujete len svišťanie guliek, laserov a škrípanie motorov Mechov, devastujúcich jeden druhého. Hre by sa dalo vytknúť to, že tu chýba deštrukčný mód, čiže keď váš stotonový Mech stúpi na nejakú plechovú prepravku, len sa na ňu postaví a neskriví ju, poprípade prebehne priam cez ňu bez toho, aby ňou vôbec pohol.Samotný gameplay to síce neovplyvní, ale rád by som za sebou videl polámané stromy, keď sa môj Mech prejde lesom, takto cez ne len prebehne. Táto séria od konca 80-tych rokov získala mnoho fanúšikov, či už z radu PC hráčov alebo hráčov konzol. Ak medzi nich patríte a neviete sa dočkať, určite nepremeškajte práve prebiehajúci BETA test.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk