SimCity - Preview

Už sa to pomaly, ale isto blíži. Po viac ako desiatich rokoch (ani sa to nezdá, čo?) sa na trh znovu chystá pokračovanie veľmi úspešnej série SimCity. Podarilo sa nám dostať sa do uzavretej bety, a na pár hodín tak usadnúť do primátorského kresla a vychutnať si vládu nad mestom.

 

Zlá správa pre tyranov a despotov – nie ste všemohúci a sila ľudu vás môže zničiť. Predpokladám ale, že ste človek dobrý, a tak sa budete snažiť urobiť svojich obyvateľov čo najšťastnejších. Nie je to ale jednoduché. Ale ani nie nemožné.

Hra je, aj nie je komplikovaná. Základné pravidlo je, že všetko zo všetkým súvisí, všetko je zo všetkým prepojené. Ak teda chcete mať prosperujúce a veľké mesto, budete sa musieť riadne obracať. Manažovať všetky potreby všetkých obyvateľov je predsa len trochu náročné. Ale poďme pekne poporiadku.

Mesto je najskôr len prázdna plocha. Jediné, čo je vybudované, je prípojka na diaľnicu, ktorá je (zatiaľ) jediným spojením s okolím. Na účte pekný balík peňazí, plány v hlave a odhodlanie v srdci, tak hor sa do budovania! Ako prvé postavíme cestu, a zároveň myslíme trocha aj do budúcnosti. Chceli by ste dobrovoľne bývať vedľa hlučnej, smradľavej a neestetickej továrne? To asi málokto. Preto na jednu stranu obytné zóny, na opačnú stranu priemysel, no a zostatok, teda komerčné zóny, uprostred. Vítanou zmenou oproti predchádzajúcim dielom je stavba, respektíve označovanie zón. Už netreba začínať s jednoduchými zónami, tie postupne zbúrať a postaviť hustejšiu zástavbu, a tak podobne. Teraz sa jednoducho samy vylepšia, pokiaľ na to majú vhodné podmienky. Zmenila sa aj samotná stavba zón. Základom je cesta, pretože nové zóny, a nielen ony, sa dajú označiť len vedľa cesty. Logické.

Takže, zóny máme označené, ľudia sa začínajú sťahovať. Ale čo to? Nejde voda? Rýchlo postavať vodnú nádrž. Výkon vodnej pumpy závisí od množstva vody v pôde. Nezostáva teda nič iné, len nalistovať správnu mapu (čo je pomerne jednoduché) a postaviť. Samozrejme, hneď vedľa cesty. Teraz je na rade elektrika. Ešte len začíname, účet začína blednúť, zostáva postaviť jedine veterná elektráreň. Výkon malý, ale zatiaľ postačujúci, vyprodukované znečistenie je nulové, čo je výborná správa. Opäť ju treba postaviť na ceste. Prečo práve na ceste a nie len tak lárom-fárom? Pretože spolu s cestou sa postavia aj inžinierske siete. Teda vodovod, kanalizácia, rozvod elektriny. Už žiadne ohyzdné stĺpy, ktoré dokázali narušiť inak dokonalé plánovanie, už dosť prehrabávania sa pod zemou s vodovodom. Jednoducho na to už nie je čas, vašu pozornosť pútajú rôzne úlohy od vašich obyvateľov. Ďalšia novinka, ktorá sa snaží ozvláštniť hranie. Za ich plnenie dostávate rôzne odmeny, najčastejšie v podobe peňazí. Čím viac ľudí, tým viac úloh. Niektoré sú jednoduché, iné zložité. Ich plnenie je čisto na vašom uvážení, a teda nie sú povinné.

Každý občan má svoj vlastný príbeh. Prisťahuje sa, nájde si prácu, nakupuje, je chorý, ožení sa. Skoro ako naozaj. Taktiež má svoj názor na bývanie v meste, ako sa mu tu páči, čo by zlepšil, jeho trápenia, problémy, ale aj sťažnosti. Ako v skutočnom svete ani tu nemôžete vyhovieť všetkým, a tak sa tu nájdu večne nespokojní obyvatelia. Ak ich je však priveľa, je zle, a pokiaľ sa situácia nerieši, očakávajte pred radnicou veľké množstvo demonštrantov, ktorí, samozrejme, do práce nechodia, čo narobí škodu nielen priemyslu, ale aj vašej peňaženke. Vždy treba nájsť určitý kompromis. Málo škôl? Nedostatok lekárov? Vysoká zločinnosť? Požiar na každom rohu? Na všetko je riešenie. Novinkou v SimCity je vylepšovanie či skôr rozširovanie budov. Do školy pridáme triedy navyše, zabezpečíme viac školských autobusov. V klinike rozšírime čakáreň a nakúpime pár sanitiek. Policajti zasa ocenia nové hliadkovacie autá a rozšírenie väzenia. Hasičom nové hasičské autá a zvon ohlasujúci požiar. S rastúcim mestom rastie aj spotreba elektriny, nakúpime teda ďalšie turbíny. Priebežne rozširujeme aj mestskú radnicu, pristavujeme rôzne ministerstvá. V podstate skoro každá technická budova sa dá určitým spôsobom rozšíriť, čo je aj omnoho lacnejšie než kupovať zakaždým novú budovu.

Ako som spomínal v úvode, všetko zo všetkým súvisí. Na to, aby ľudia prichádzali do mesta, musia mať vhodné podmienky a prácu. Na to, aby sa rozvíjal priemysel, potrebuje kvalifikovaných pracovníkov, čo kladie nároky na vzdelanosť. Čím viac ľudia zarobia, tým viac môžu utrácať v obchodoch, ktoré sa tak rozširujú, a ľudia sú tak spokojnejší, čím sa vytvárajú podmienky pre ďalších nových prisťahovalcov. To všetko zvyšuje energetickú náročnosť, ale sa aj zvyšujú nároky na infraštruktúru. A tu prichádza na rad ďalšia skvelá novinka, a to vylepšovanie ciest. Už nie je potreba zbytočne zaťažovať mestskú pokladnicu výstavbou drahých ciest hneď na začiatku, pretože o XY rokov to bude stačiť akurát. Jednoducho postavíte lacnú cestu, ktorá zatiaľ vyhovuje, a keď už nebude stačiť nárokom, ktoré kladie doprava, jednoducho ju vylepšíte a hotovo, doprava je plynulejšia, ľudia šťastnejší. A ak aj to je málo, nastupuje hromadná doprava. Rôzne druhy hromadnej dopravy. Autobusy, verejné autá, električky. Ako sa mesto aj naďalej rozrastá, môžete si ako starosta vybrať, na čo sa bude vaše mesto sústrediť. Hazard a kasína, turistika, priemysel a ťažba, elektronika alebo výskum. Je to vo vašich rukách.

Ak mám menovať nedostatky, tak tých naozaj veľa nie je. Možno pre mňa najväčším nedostatkom je maximálna rozloha samotného mesta. Už po chvíľke hrania som mal hracie pole skoro plné a musel som len dúfať, že sa jednotlivé zóny už konečne „vylepšia“ a poskytnú viac priestoru pre nových ľudí, priemysel, obchody. Ako určitú kompenzáciu máme možnosť privlastniť si susediacu plochu a vytvoriť tam nové mesto.

Hra obsahuje aj multiplayer, žiaľ, v bete nebol prístupný, a tak nie je možné sprostredkovať vám svoje dojmy. Bola však možnosť „ochutnať“, ako to asi bude vyzerať na počítačom riadenom meste a musím teda povedať, že možností je naozaj veľa. Okrem klasického vyvážania/dovážania odpadu, vody a elektriky sa aj jednotliví občania mesta môžu premiestňovať. Napríklad sa vaši robotníci chodia zabávať do susedného mesta plného kasín. Čo z toho plynie? Na jednej strane nižšie zisky v obchodoch, na druhej strane spokojných ľudí a nízku kriminalitu.

Po grafickej stránke sa hra pohla obrovským skokom dopredu oproti predchodcom a aj na najnižších detailoch vyzerá, no, aspoň prijateľne. Nečakajte ale žiadnu fotorealistickú grafiku ako z niektorých iných hier. Hra má svoj vlastný štýl, ktorý sa perfektne hodí do budovateľskej a zábavnej atmosféry. Naozaj, radosť sledovať, teda, ak je na to čas. Musím vyzdvihnúť veľmi kvalitné a prepracované rôzne animácie, ktoré sú naozaj výborné a dobre sa na ne pozerá. Keďže ide zatiaľ o beta verziu, nejaké tie chybičky sa objavili, ale nič strašné a v plnej verzii sa isto dočkáme nápravy.

Čo povedať na záver? SimCity je naozaj skvelá hra, ktorá vylepšuje všetko, čo zdedila po predchodcoch a navrch pridáva niekoľko noviniek, ktoré majú možnosť stať sa zvyšujúcim sa štandardom v tomto žánri hier. Hru je naozaj radosť hrať a dokáže poskytnúť veľa hodín zábavy ako pre jedného hráča, tak aj pre viacerých. Skrátka, hra ako má byť. Ja už netrpezlivo vyčkávam na vydanie, ktoré sa blíži, a nastane 5. marca. Takže si vyžehlite svoj oblek a pripravte sa čeliť úskaliam a nástrahám riadenia mesta.

korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk