Civilization V: Brave New World - Preview

 

Fanúšikovia Civilization V si už nejakú dobu mädlia ruky po tom, čo Firaxis ohlásil ďalšie rozšírenie tejto kultovej série, ktorá je typická rôznorodými spôsobmi víťazstva. Nie vždy je totiž sila len v hrote oštepov, ale naopak, svoje prvenstvo si môžete získať aj kultúrou, diplomaciou alebo vedeckými výskumami. 

 

Keďže predošlé rozšírenie, Gods & Kings, sa viac zameralo na rozšírenie vojenských aspektov a náboženstvo, pokiaľ ste zrovna neviedli vojny, tak ste ku koncu hry väčšinou skončili opretí o lakeť a klikali ste na tlačidlo „Next Turn“. Okrem množstva nového obsahu, Brave New World prináša aj nové mechanizmy, ktoré práve rozširujú kultúrne možnosti výhry a najmä spestruje hru v jej posledných fázach. Práve pri konci hry sa totiž vystavia momenty, kedy sa dokáže vaša hra jedným rozhodnutím zmeniť z pozlátenej cesty na cestu peklom.

V našej preview verzii sme mali možnosť hrať za Moroko – nový národ, ktorý sa špecializuje na udržovanie diplomatických vzťahov a dostáva rôzne bonusy pri medzinárodnom obchode.

Ten je tentokrát doplnený o karavany a obchodné lode, ktorým môžete vybrať lokalitu ich obchodu. Každá obchodná trasa vám poskytne nejaké zlato, a zároveň rozšíri vaše náboženstvo, poprípade prinesie nejaké cudzie „know-how“ a prispeje k vášmu výskumu. Pri vyberaní destinácie však musíte plánovať dopredu, pretože aj druhá strana získa od vás zlato, prinesie nejaký náboženský vplyv k vám a potenciálne vám uberie z vášho výskumu. Obchodné trasy sú výborným mechanizmom, ktorý istým spôsobom kombinuje diplomaciu a obchod a správnym výberom svojich obchodných partnerov sa môj národ stal najbohatším na celom kontinente.

Ďalšou zmenou, ktorá podstatne mení podmienky kultúrneho víťazstva, je turizmus. Rôznymi budovami alebo zvolenou spoločenskou politikou môžete podporovať a privolávať legendárnych umelcov, spisovateľov a hudobníkov, ktorí následne môžu vytvoriť legendárne diela a tie budú privolávať občanov ostatných národov, čím sa vytvára turizmus. Ten je vždy relatívny k hodnote kultúry ostatných, a pokiaľ bude hodnota vášho turizmu vyššia než kultúra ostatných civilizácii, získate takzvaný rozhodujúci vplyv a hru vyhráte. Tým môžete vytvárať nátlak na civilizácie, ktoré sa snažia kumulovať kultúru a znervózňovať ich.

Kým v Gods and Kings sa globálna politika vykonávala až ku koncu hry cez pravidelné zasadnutia OSN, v Brave New World sa tak deje už cez svetový kongres, ktorý sa založí vtedy, keď sa navzájom stretnú všetky civilizácie a vynájde sa tlač. Vo svetovom kongrese môžete navrhovať a hlasovať za jednotlivé rezolúcie, ktorými môžete ovplyvňovať globálne dianie. Práve tu dostanú hráči, preferujúci diplomatické hranie, priestor na rôzne politické „špinavosti“ a ovládať svetové dianie skrz svoje medzinárodné vzťahy, poprípade dostanú možnosť odvetiť sa ostatným národom, ktoré vás inými spôsobmi ohrozujú.

Brave New World veľmi taktne nielen poskytuje nové spôsoby hry a taktizovania, ale najmä rozširuje nové dimenzie ku koncu hry cez ideológie (na výber máte slobodu, poriadok alebo autokraciu), ktoré sú istým typom spoločenskej politiky. Okrem mnohých bonusov, ktoré každá ideológia poskytuje, vám aj na základe vašej voľby podstatne narušia alebo vylepšia vzťahy s ostatnými národmi, čo vám ešte poriadne dokáže zamiešať karty ku koncu hry. Dobrý pozor si musíte dávať aj na ideológie ostatných národov. V Brave New World existuje totiž verejná mienka a pokiaľ vaši občania nebudú spokojní s vašou ideológiou, ostatné národy môžu cez svoj turizmus znížiť spokojnosť vašich občanov. 

Civilization je hra, ktorá sa drží medzi najlepšími taktickými hrami už nejaké to desaťročie, a teda otázka, ktorú majú hráči vždy na jazyku pred ďalším rozšírením, znie: „Čo ešte chcú zaviesť ?” Ako Firaxis ukazuje opäť a znova, je toho stále veľa, čím dokážu túto, už aj tak vynikajúcu hru obohatiť a najlepšie na tom je, že to nie je pritiahnuté za vlasy. Práve naopak, pasuje to do danej hry úplne prirodzene a po prvej hre si poviete „Ako to, že toto nebolo implementované skôr?“ Okrem hore uvedených nových mechanizmov, prirátajte aj nové mestské štáty (medzi ktorými je aj Bratislava), nové národy, nové jednotky, technológie... Suma sumárum, fanúšikovia stratégií sa môžu tešiť na 9. júl, kedy toto rozšírenie vychádza. A na záver ešte priateľské varovanie. Keď Brave New World vyjde, vyčleňte si na to viac času ako „30 minút“. Štyri hodiny prejdú ani sa nenazdáte!

korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk