XCOM: Enemy Unknown – Enemy Within - Preview

Klasický XCOM: Enemy Unknown ste už, pravdepodobne, prešli XY-krát a sami sebe kladiete otázku, či má zmysel zahrať si ho znova. O tri týždne vychádza najnovší prídavok Enemy Within a my v tomto preview zhrnieme, čo nás v ňom čaká a či sa vôbec oplatí. Nečakajte však recenziu, tej sa dočkáte až pri vydaní.

Ako obvykle, po nainštalovaní DLC Enemy Within, budete musieť začať novú kampaň. Môžete sa tak rozlúčiť so svojím obľúbeným tímom, ale nezúfajte, lebo to, čo stratíte, sa vám vráti dvojnásobne.

Hneď v úvodnej misii kampane vám bude predstavená nová surovina, nazvaná MELD. Zásobovanie sa touto surovinou nebude také rovnaké, na aké ste v XCOME zvyknutí. Skladiská MELD-u sa nachádzajú priamo v misiách, väčšinou po dvoch. Budete sa k ním musieť prebojovať a manuálne ich získať. Znie to ľahko, no ťažšie sa to vykonáva. Na dobehnutie k úložisku a na jeho získanie máte totiž obmedzený počet ťahov. Ak sa dovtedy k MELD-u nedostanete, surovina je navždy stratená v samodeštrukčnom výbuchu. Vnáša to do hry a misií novú dávku akcie a adrenalínu, keďže MELD bude práve surovina, ktorú budete potrebovať na všetky najnovšie vychytávky.

A o akých vychytávkach tu hovoríme? MELD umožnil inžinierom a výskumníkom vyzbrojiť XCOM vojakov dvoma celkom novými cestami. Inžinieri vám ponúknu spojenie človeka a stroja, zatiaľ čo vedci vylepšia telesné schopnosti vojakov.

Vytvorenie vašich nových, vylepšených spolubojovníkov sprevádzajú cut scény, ktoré vám zaručia zimomriavky. A keď konečne z laboratória vyjde vylepšený MEC Trooper alebo augumentáciami fyzicky vylepšený vojak, máte o zábavu postarané.

MEC Trooper je spojením človeka a stroja. Už len jeho objavenie na bojovom poli vám dáva pocit nadradenosti. Na vytvorenie nového MEC-a musíte „obetovať“ jedného z vašich vojakov, pričom to nesmie byť „rookie“. Stratíte všetky jeho schopnosti, ale na druhej strane dostanete rad nových, ktoré vám pomôžu v boji proti novým nepriateľom, ktorých Enemy Within pridáva. Môžete sa tešiť na hračky ako plameňomet, granátomet alebo jet pack tryskové motory.

Ak sa ale rozhodnete radšej pre fyziologické vylepšovanie vašich veteránov, pripravte si veľa peňazí a MELD-u. Vylepšovať môžete oči, nohy, telo a mnoho iného, pričom v každom máte na výber dve augumentácie.

Na základe toho, akú postavu sa rozhodnete „obetovať“ na vylepšenie, dostanete pri transformácii bonusy. Heavy soldier napríklad zvýši odolnosť MEC troopera, zatiaľ čo augumntovanie Support postavy zaručí bonusy všetkým vašim okolitým vojakom.

Aby ste vy neboli jediní, ktorí dostanete nové hračky, do hry vstupujú aj dve nové jednotky Alienov. Prvá nesie názov Seeker a ide o „vznášajúcu sa chobotnicu“, ktorá sa hneď, ako ju nájdete, prepne do maskovacieho režimu a stáva sa neviditeľnou. Potom už ostáva čakať na to, kedy jeden z vašich udatných vojakov skončí v jej chápadlách. Ďalší skvelý prvok pridávajúci do misií nové možnosti a atmosféru, kde s utrpením sedíte a čakáte na útok od nikadiaľ.

Druhou jednotkou je ťažká verzia starého známeho Sectoida, ktorá je obdobou vášho MEC Troopera. Toto je protivník, ktorého bratie na ľahkú váhu vám zaručí „ponurnú“ cestu na základňu s kopou mŕtvol vašej jednotky.

Okrem nových jednotiek, výbavy a schopností, nás čakajú aj nové prostredia pre misie a dokonca aj samotné nové misie, ktoré do hry prinesú úplne nový rozmer boja, úloh a nového nepriateľa EXALT frakciu, ktorá sa snaží sabotovať XCOM projekt, a tak sa ocitáte rovno na dvoch frontoch naraz. Na jednej strane odrážate mimozemskú inváziu a na strane druhej sa snažíte udržať vlastný projekt na nohách proti podradnej ľudskej organizácii.

Nebudeme to ale rozťahovať, predsa je to len preview DLC-čka, a tak si určite prečítajte recenziu. DLC Enemy Within vychádza o tri týždne a v tomto období môžete čakať aj spomínanú recenziu. Posolstvo tohto preview je jasné. Enemy Within stojí za to a máte sa na čo tešiť.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk