Napoleon : Total War - PRVÉ DOJMY PC

Do série výborných stratégií s titulom Total War pribudol nový diel s názvom Napoleon: Total War. Ako sa už dá z názvu zistiť, hra sa tentokrát zameriava na postavu známeho francúzskeho vojenského veliteľa Napoleona Bonaparte od opustenia jeho rodnej Korziky, vzostupu jeho moci až po porážku pri Waterloo.

Hra ponúka dva herné režimy. Režim pre jedného a pre viacerých hráčov, bližšie sa ale pozrieme len na prvý z nich, keďže v recenzovanej Preview verzii hry nebol tento režim prístupný.
Režim pre jedného hráča zahrňuje „Výuku“, „Napoleonove kampane“, „Napoleonove bitky“ a „Kampane za koalíciu“.
Výuka je rozdelená na tri časti, v ktorých sa naučíte ovládanie hry a vojenských jednotiek, spoznáte vlastnosti ako aj výhody a nevýhody každej z nich a naučíte sa základnú taktiku pri bojoch. V prvej časti výuky sa zameriate na pozemné bitky, kde sa ujmete velenia delostrelectva. Druhá časť je zameraná na výuku námorných bitiek kde prevezmete velenie francúzskej flotily. Tretia časť výuky má názov Výuková kampaň v ktorej sa pozriete do Napoleonovej mladosti a prejdete skúškami s ktorými sa v mladosti stretol.

Hlavnou časťou hry je Napoleonov kampaň a je rozdelená na 3 časti. V Napoleonovej kampani, ktorá je mimochodom kratšia ako u predchádzajúcej hry Empire: Total War, budete mať za úlohu podmaniť si a ovládnuť čo najväčšie územie a dobyť daný cieľ.
Najprv s Napoleonom navštívite Taliansko v rokoch 1796-1797 kde bude vašim cieľom poraziť vášho najväčšieho nepriateľa: Rakúsko ku ktorému sa pridali aj ostatné štáty. Vyhrávate ak zaženiete všetky vojská a dostanete sa až do Viedne. Druhá časť kampane sa odohráva na Africkom kontinente, v Egypte v rokoch 1798-1801 a vašou (teda Napoleonovou) úlohou bude dobyť Alexandriu. Tretia kampaň je nazvaná „Európa“ a tá bude aj vašim hlavným cieľom, keďže ste Francúzsku pomohli dosiahnuť skvelé postavenie budete sa usilovať o dobytie celej Európy, no so zväčšujúcim sa počtom vami zabraných území sa zvyšuje aj nepriateľský odpor. Samostatne miesto v kampani má aj Waterloo, pri ktorom bol Napoleon porazený, no vy budete môcť tento historický moment zmeniť ak sa vám podarí bitku vyhrať a podmaníte si celú Európu.

Mapa územia ktoré máte dobyť je v kampani rozdelená na jednotlivé štáty, mierka nieje samozrejme reálna, v každom štáte sa nachádza hlavné mesto a obchodné centrum. Na začiatku kampane vlastníte spravidla len jedno územie. Vaše aj nepriateľské vojská reprezentujú na mape generáli a ich pohyb je obmedzený na ťahy. V prípade, že s každým vojskom uskutočníte určitý počet ťahov, kliknete na tlačidlo „Ukončiť ťah“ a na scénu prichádzajú nepriateľské vojská, ktoré sú taktiež rovnako obmedzené ťahmi. Nadvládu nad územím získate porazením vojska, ktoré stráži toto mesto. Nemusíte však za každú cenu bojovať, mesto môžete nechať nejaký čas obliehať a nepriateľ kvôli nedostatku surovín kapituluje, v prípade, že ste v početnej a silovej prevahe môžete požadovať kapituláciu, ak nepriateľ ani vtedy neustúpi nasleduje na rad jedna z najzaujímavejších a najefektnejších častí hry – bitky. V prípade, že zvolíte režim bitky sa hra po načítaní prenesie na bojisko kde budete stáť proti nepriateľskému vojsku. Vaše jednotky budú rozdelené do plukov podľa typu jednotky (jazdci, delostrelci, ľahká pechota,...). Vašou úlohou bude úspešne poraziť nepriateľa a zvoliť čo najlepšiu taktiku, nepriateľa môžete obkľúčiť alebo priamo napadnúť. Každá jednotka má taktiež niekoľko režimov, ktoré sa dajú použiť v boji. Je to napríklad rôzne rozostavenie, možnosť streľby podľa uváženia, boj zblízka, streľba za pochodu alebo rôzne obranné a krycie rozostavenia. Ak je niektorá jednotka pod silným tlakom môže sa dať na útek a nebude ju možné použiť v boji pokiaľ sa k nim nedostanete s generálom a ten ich nepovzbudí aby sa vrátili do boja, v prítomnosti generála taktiež stúpa morálka vojska. Na jednom bojisku sa podľa tvorcov môže nachádzať až 10.000 vojakov (záleží to aj podľa výkonu PC a množstva zverbovaných vojakov). Tieto bitky sú samy o sebe naozaj efektné a zobrazenie je veľmi detailné, v momente keď pechota vystrelí naraz, celá sa zahalí do čierneho dymu, to isté platí o delostrelectve a jazdcoch, ktorých kone rozvíria prach. V prípade vášho víťazstva sa mesto, a tým pádom celé územie stáva vaše. Pre istotu ale nechajte niekoľko jednotiek v meste, nepriatelia majú taktiež záujem o nové územia.
Vo vašich mestách si môžete verbovať nových vojakov, ale aj vylepšovať dôležité mestské budovy a vylepšovať infraštruktúru. To všetko si kupujete za peniaze, ktoré získate zaberaním území a z daní, ktoré platia obyvatelia vašich miest.

Ďalšou samostatnou časťou hry pre jedného hráča sú Napoleonove bitky. Tu si budete môcť odohrať a zažiť na vlastnej koži atmosféru najväčších Napoleonových bitiek, napríklad bitky pri pyramídach alebo pri Waterloo. Na začiatku je sprístupnená len jedna, každá ďalšia bitka sa odomyká víťazstvom v predchádzajúcej.

Napoleon: Total War používa rovnaký engine ako jeho predchodca Empire: Total War. Samozrejme bol zase o niečo vylepšený, najmä o časticové efekty. Očakávajte preto dokonalé zobrazenie prostredia a množstvo detailov, no v prípade ak vlastníte staršiu zostavu budete musieť detaily rapídne uberať aby bola hra aspoň ako tak hrateľná. Ale keďže sa jedná o stratégiu, nieje tu počet snímkov za sekundu až taký dôležitý, preto je možné nastaviť trochu vyššie detaily aj za cenu mierneho „sekania“ no bez veľkej ujmy na hrateľnosti.
Grafike sekunduje aj kvalitný hudobný sprievod, zvukové efekty a český dabing vo verzii pre náš trh, rovnako je možné zapnúť aj titulky.

Ak máte radi stratégie so skvelou grafikou, chcete si vyskúšať verne spracované bitky, rozšíriť poznatky z histórie a stať sa pánom Európy je táto hra pre vás tou správnou voľbou.

Ak vás bližšie zaujíma postava Napoleona, pozrite si Wikipédiu.

(admin. Obrázky a videá boli stiahnuté na požiadanie zo strany SEGY, nakoľko pri tejto preview verzii je na screenshoty a videá uvalené embargo)

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk