Alien vs Predator – preview

 

Už je tomu približne 10 rokov, čo štúdio Rebellion uviedlo na trh skvelú hororovú FPS s názvom Alien vs Predator. Vyznačovala sa hlavne skvelou atmosférou a možnosťou hrať za tri úplne odlišné rasy. Píše sa rok 2010 a Rebellion je tu znova so starou hrou v modernom kabáte. Bude mať aspoň taký úspech, ako jej predchodca?

Príbeh nového Alien vs Predator (ďalej len AvP) je jednoduchý. Ide o to, že ľudia znesvätili posvätné miesto predátorov a aby toho nebolo málo, ešte sa im aj podarilo prebudiť kráľovnú votrelcov. Veľmi vás príbehom zaťažovať nebudem, to si odložíme na recenziu plnej hry, teraz ide o to, ako sa remake Rebellionu podaril. Vzhľadom na to, že v hre sa chopíte troch rás, ktoré majú úplne odlišný štýl hrania, rozdelím recenziu na tri časti.
Mariňák – Hra za mariňáka by sa dala označiť ako FPS so skvelou hororovou atmosférou. A aj ňou je. Vaším najväčším spoločníkom sa stane tak ako v pôvodnom diele baterka a svetlice, vzhľadom na to, že svetelné lokácie tvoria v každom levely aj menej ako 10 %. Baterka neosvetľuje mnoho priestoru, a tak sa rozhodne vyplatí čo najčastejšie používať svetlice. V hre sa chopíte chlapíka s menom Rookie (v preklade zelenáč, začiatočník), ktorý sa ocitá sám uprostred komplexu. Našťastie vás ale ešte zachytí vysielačkou istá žena, mariňácka, ktorá vám pomôže sa zo šlamastiky dostať. Tá vás naučí rozsvietiť baterku, ako sa vyliečiť a podobné veci. Po pár krokoch sa prvý krát stretnete s votrelcom (pri ich indikácii vám pomáha radar a pípanie, ktoré sa zosilňuje blízkosťou predátora). Vybehne na vás zo šachty, nečakane a rýchlo. Treba byť naozaj ostražitý, aby ste neumreli, lebo zo začiatku máte iba slabú pištoľku, ktorá má síce neobmedzený počet nábojov, no treba ich vystrieľať dosť, aby ste sa jedného votrelca zbavili. Našťastie sa ale po splnení pár jednoduchých úloh (reštartovanie generátoru apod.) konečne stretnete so ženou, ktorej hlas poznáte z vysielačky. Chopíte sa poriadneho samopalu a dostanete úlohu pomôcť jednému tímu spod útoku votrelcov. Niečo sa zvrtne, tým nenájdete a naopak vy ste pod veľkým náporom votrelcov. Takto by som mohol pokračovať aj ďalej, no nechcem vás pripraviť o zážitok z hry. Ako som písal, kampaň za mariňáka určite bude veľmi hororová so skvelou atmosférou.

Votrelec – V kampani za votrelca sa ocitáte v koži subjektu 6, ktorý bol uchovaný na vedecké pokusy. Pochopiteľne sa ale veci vymkli spod kontroly a vy ste na slobode. Základom hrania za votrelca je možnosť liezť po stenách, čím získavate skvelú výhodu nad protivníkmi. Taktiež je votrelec veľmi rýchly. Táto kombinácia vytvára skvelú taktiku boja, ktorá je jemne podobná tej u predátora, no zároveň sa veľmi odlišujú – nepozorovaný útok a rýchly útek. Okrem toho, že sa votrelec dokáže dostať na každú stenu, jeho rajónom sú aj šachty. Vzhľadom na to, že votrelec je malý a ohybný, nie je to preňho problém. Okrem šachiet, ktorými prechádzate medzi lokáciami sa  v hre nachádzajú aj také, do ktorých iba zaleziete a počkáte si na svoju obeť.

Predátor – Kampaň za predátora sa nesie najmä v znamení stealth žánru. Prvá misia je akousi skúškou dospelosti predátora v aréne, kde sa zároveň aj naučíte aj základné ovládacie prvky. Štýl hrania sa od toho mariňákovho odlišuje ako Mesiac od Slnka. V koži predátora nedisponujete zbraňami na diaľku, no na oplátku máte „výkonné“ ruky. Ako som spomínal, za predátora budete útočiť hlavne nepozorovane. Jednou z výhod predátora je to, že sa môže dostať takmer kamkoľvek. Disponuje totižto dlhočíznymi skokmi a takisto útokmi. Nie je teda problém vyskočiť na strom, počkať kým prejde nepriateľ a nepozorovane naňho skočiť. Predátor disponuje termo-videním, ktoré vám na obrazovke zvýrazní objekty, ktoré vydávajú teplo, teda nepriateľov. Teplo ale vyžarujú len ľudia, takže ak budete bojovať proti votrelcom, musíte ich nájsť vlastným zrakom. Predátor disponuje taktiež kamuflážou, pri ktorej splyniete s okolím a pre nepriateľov ste neviditeľný do tej chvíle, kým sa im neukážete priamo pred očami. Taktiež si môžete nepriateľov (žiaľ, len ľudí) odlákať na pre vás výhodnejšie miesto na zneškodnenie. Predátor má taktiež granáty, ktoré nevybuchujú hneď po hodení a môžete tak pripraviť na nepriateľov pascu. Osobne zbožňujem stealth žáner a kampaň za Votrelca je naozaj skvelá. V hre za predátora sa cítite, akoby ste sa ocitli na jednom veľkom ihrisku a vy ho celé riadite. A ten pocit fakt stojí za to.Pri Votrelcovi a Predátorovi máte k dispozícii aj možnosť uchopenia padnutého nepriateľa, kedy ho efektným spôsobom zabijete. Mám tým namysli vytrhnutie chrbtice, či odtrhnutie hlavy. Ak na vás ale útočí viac nepriateľov, táto featurka vás len zbytočne zbrzďuje a mnohokrát sa mi stalo, že ma kvôli nej aj zabili.

Osobne sa musím priznať, že do AvP som veľmi veľké nádeje nevkladal. Po tom, čo Rebellion vydali Shellshock 2, či Rogue Warrior som stratil nádej v kvalitnú hru. Preview verzia ale môj názor vyvrátila a máme sa rozhodne na čo tešiť, lebo takto solídne zmiešaný koktejl sme tu už dlho nemali.

(admin. Obrázky a videá boli stiahnuté na požiadanie zo strany SEGY, nakoľko pri tejto preview verzii je na screenshoty a videá uvalené embargo)

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk