Victory: The Age of Racing - Preview

 

Hry. Zabíjači času, učitelia agresivity a skaza celej generácie. Alebo nie? Hry dokážu ľudí učiť, zlepšovať a dokonca pomôcť prejsť cez ťažké obdobia. Áno, herný segment ponúka aj plno strieľačiek, hororov alebo nezmyselne násilných a vulgárnych titulov. Nie je to ale úplne celá ponuka. A to je na hrách to nádherné.

 

Keď môže hráč v jednej chvíli zabíjať krvilačných mimozemšťanov v Saints Row 4, v ďalšej sa pozrie na vnútro človeka v Surgeon Simulator a svoj večer zakončí relaxačne v hlavulámajúcej Trine. Hry nám ponúkajú možný aj nemožný scenár, ktorý si dokážeme predstaviť. Preto je iba logické, že popri FPS, stratégiách a iných druhoch hier prekvitá aj svet legálnych a nelegálnych pretekov. Kde inde si môže obyčajný človek zajazdiť na aute, ktoré stojí státisíce eur. Jeden by si pomyslel, že pretekárske hry ponúknu jednu, prinajlepšom dve alternatívy. To je ale veľký omyl, pretože celý herný priemysel si už dávno uvedomil známe heslo – sto ľudí, sto chutí. Preto tu máme pretekárske simulátory ako Gran Turismo, arkádovejšie hry ako Grid 2 alebo akčnejšie tituly ako Split Second. Ak by bol hráč stále nespokojný, mohli by sme vyrátavať stovky hier, to by ale tento článok stratil účel.

Aby sme sa teda vrátili, takpovediac, späť na koľaje, musíme povedať, o čom je tento článok. V skratke a jednoducho, je o pripravovanej pretekárskej hre Victory: The Age of Racing (ďalej už len Victory: TAoR). Keďže sme už vyššie spomenuli, že existuje viacero druhov pretekárskych hier, môžeme sa teraz pokúsiť Victory: TAoR zaradiť tam, kam patrí. Nie je to však také jednoduché, ako sa môže zdať. Odbehneme preto ešte trochu od témy a spomenieme ďalšiu hru, ktorá to s hráčmi ťahá už zopár rokov. Ide o takmer legendu medzi pretekárskymi hrami, ktorú poznajú ľudia hlavne pod názvom Trackmania. Nejde o samotnú hru, ale o celú sériu hier, ktoré sú zamerané skôr arkádovejšie. Z nich je asi najznámejší titul Trackmania Stadium, ktorý ponúka všetkým hráčom totožné vozidlá a hrá sa buď proti času, alebo ľudským súperom. Táto hra bola vytvorená (aspoň podľa informácií, ktoré sa dozvedel autor tohto článku) z veľkej časti na účely zistenia najlepších pretekárskych hráčov na svete. Preto sa Trackmania hráva na festivaloch ako E3 a svetových šampionátoch.

Teraz sa už presuňme k Victory: TAoR. Hra je už pár týždňov dostupná na Steame ako Early Access, a ak si ju zakúpite už teraz, môžete sa podieľať na vývoji hry samotnej. Fungujú na to fóra, alebo môžete developerom priamo napísať. Dôvod, prečo sme spomenuli Trackmaniu, je veľmi jednoduchý, Victory: TAoR nám ju vo viacerých smeroch veľmi pripomína. Nejde len o to, že sa jazdí na formulách, ale aj o celkový pocit z hry samotnej. Pri prvom zapnutí hry a začiatku svojej „kariéry“ sme mali možnosť vidieť krátke video vysvetľujúce pohnútky, ktoré nútia pretekárov jazdiť v podmienkach, na aké sme v hre narazili a celkom šikovne vysvetlili aj niektoré herné mechaniky.

V skratke, nadnárodná spoločnosť DriveNet (niečo ako temný brat Googlu) sa rozhodla, že ľudia naozaj neboli stvorení na to, aby šoférovali. Preto pretlačili zákony a zmeny, ktoré pre ľudí znamenajú, že už do ovládania vozidiel nemajú čo zasahovať a všetci jazdia na plne automatických „približovadlách“. Čo teda spraviť, ak máte rýchlosť zakódovanú v DNA, keď potrebujete počuť rev motorov v ušiach a neprežijete bez adrenalínu, ktorý sa dostaví po perfektnom zvládnutí ťažkej zákruty? Vznikla tak undergroundová skupina pretekárov, ktorá zháňa automobilové súčiastky po starých vrakoviskách, vytvárajú z nich akési frankesteinovské formuly a jazdia na okruhoch, ktoré sú mimo dohľadu korporácie DriveNet.

Vozidlá sú rozdelené do troch kategórií, Legendárne, Klasické a Formuly. Kto sa zaujíma o preteky Formuly 1, tomu budú formuly z každej kategórie pripomínať jednu z nezabudnuteľných etáp, od šesťdesiatych rokov, cez osemdesiate, až po terajšie super moderné tátoše. Hra samotná je, podobne ako Trackmania, zaťažená na pretekanie so živými súpermi po internete, s jedným malým (alebo veľmi veľkým) rozdielom, ktorým je možnosť vylepšovať si auto. Ako sme už spomenuli, formuly v tejto hre sú akousi zlátaninou náhradných a ojazdených dielov, čiže ak v hernom obchode nájdete spojler, ktorý má lepšie vlastnosti ako ten, ktorý už máte nainštalovaný, alebo sa hodí viac k vášmu štýlu jazdenia, je veľmi jednoduché ho vymeniť. Menu, ktorú môžete míňať v hernom obchode, zarábate hlavne jazdením, ale ak sa vám nechce čakať, dá sa, samozrejme, dokúpiť za reálne peniaze. Podobne ako Trackmania ponúkne Victory: TAoR aj editor, v ktorom sa budú dať vytvárať nové trate, takže hráči sa môžu už teraz tešiť na krkolomné zákruty a netradičné rovinky.

Tým sa dostávame k ďalšej zaujímavosti tejto hry. Tou je celkový pocit pri jazdení. Predstavte si situáciu, máte svoju obľúbenú formulu, idete si zajazdiť na trať, kde ste ešte nemali šancu vyskúšať si podmienky. Prejdete prvé kolo, druhé, tretie, ale niečo vám nesedí. Viete, že pár zákrut dokážete prejsť rýchlejšie, pretože vždy, keď ste nimi prechádzali, ušiel vám zadok formuly a stratili ste na tom minimálne pol sekundy. Musíte ísť späť do garáže a pozrieť sa, či nemáte efektívnejšie prítlačné krídlo. Alebo nie? Samozrejme, že nie! Jednoducho vbehnete do menu, keď ste ešte v preteku a nastavíte si vyšší prítlak, pretože na túto trať ho potrebujete viac, ako vysokú rýchlosť. Trochu ešte poupravujete nastavenie bŕzd a možno záber volantu. A zrazu máte rýchlejší čas na kolo o štyri sekundy.

Vo Victory: TAoR si príde na svoje každý fanúšik pretekárskych hier, ktorý potrebuje cítiť, že má svoje auto plne v rukách, a ak náhodou nie, tak si ho môže jednoducho upraviť podľa svojich predstáv. Áno, v ponuke hier je ďalších x hier s lepšou grafikou, iné lepšie zvládajú tuning a ďalšie, ktoré majú lepšie riešený online multiplayer. Táto hra nie je bez múch, má ale obrovský potenciál, a keďže ide o čisto online záležitosť, ktorá je stále vo fáze Early Access, rátame s tým, že v najbližších patchoch sa bude zlepšovať nielen grafika, ale aj hrateľnosť.

Ak vás teda v minulosti už oslovila Trackmania, alebo chcete dokázať, že ste rýchlejší ako tisícky iných hráčov po celom svete, môžete bez výčitiek siahnuť po Victory: The Age of Racing. Bez výčitiek, pretože hra ponúka veľa funkcionality, na ktoré niektoré 50 eurové AAA tituly zabúdajú a bez výčitiek, pretože Victory: The Age of Racing si môžete už teraz zakúpiť na Steame v základnej verzii ako Early Access už za 13,99 eur. Takisto môžeme odporučiť zahrať si tento titul s pretekárskym volantom, nielen na šípkach, pretože s volantom naozaj dosiahnete lepší pocit z jazdy a hra vás určite vtiahne na trať, kedy budete na každej zákrute strúhať stotiny z celkového času. Viac informácií vám určite prinesieme v plnej recenzii, keď bude hra Victory: TAoR oficiálne vydaná.

Vicotry: The Age of Racing pobeží na platformách s operačným systémom Windows XP SP3, Vista, 7 a 8, aj keď herné štúdio Vae Victis odporúča iba Windows 7 a 8. Hardvérové požiadavky sú nasledovné –

korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk