Battlefield: Bad Company 2 – preview

 

Battlefield – séria, ktorú určite každý z nás pozná. Spolu so sériou Call of Duty patrí medzi špičku multiplayer FPS. O prvenstvo už bojujú nejaký ten rok. Koncom minulého roka sme sa dočkali šiesteho dielu série Call of Duty, ktorý ponúkal skvelý atmosférický (aj keď krátky) singleplayer – ten ale aj tak ostal zatienený multiplayerom.

 

Teraz sa nám do rúk dostala PC multiplayer beta Bad Company 2, o ktorej samotní vývojári tvrdia, že Modern Warfare 2 rozhodne prekoná.

{gallery}/recenzie/badcompany2.preview.pc.ejkej/1/{/gallery}

PC Beta ponúka jeden multiplayer mód a jednu mapu. Mód sa nazýva Rush – jeho podstatou je to, že hráči sú rozdelení do dvoch tímov útočníci a obrancovia. Ako ste už určite pochopili, útočníci majú za úlohu zničiť niečo, čo obrancovia musia naopak obrániť. V tomto prípade i o takzvané M-com stanice. Útočníci sa snažia na nich položiť bombu, ktorá po určitom čase exploduje a M-com stanicu zničí. Po položení bomby majú obrancovia ešte čas ju zneškodniť. Útočníci navyše majú obmedzený počet „zásob“, ktoré sa každým zabitím člena týmu znížia o jedno – pri dosiahnutí 0 vyhráva tým obrancov. Pri móde Rush je mapa rozdelená do častí. V každej časti sa nachádzajú dve M-com stanice. Ak sa útočníkom podarí obe zničiť, hra sa presúva do ďalšej časti. Mapa v bete nesie názov Port Valdez. Je to zasnežený prístav, ktorý sa Rusi snažia vybiť spod nadvlády Američanov. Musím povedať, že mapa je veľmi pekná, najmä vďaka zasneženému prostrediu. Beta ponúka len 32 hráčov na servery, teda 16 vs. 16, no aj to stačí na skvelý zážitok.

{gallery}/recenzie/badcompany2.preview.pc.ejkej/2/{/gallery}

Multiplayer stavia hlavne na systéme tímov, a tým nemyslím útočníkov a obrancov. Oba tými sú rozdelené do menších skupiniek po 4 ľudí. Týmto hra vyhovela najmä ľuďom, ktorí si len tak chcú zahrať s kamošmi. Nemusíte teda nadávať na iných, že niečo pokazili, v podstate si každá skupinka hrá akoby vlastnú hru. Týmto sa dostávam ku rozdeleniu tried. V základe máme štyri triedy: útočník, inžinier, medik (lekár) a sniper. Každá trieda sa pochopiteľne špecializuje na niečo iné. Útočník má pochopiteľne najväčšiu silu v bojoch nablízko, no kamarátom môže aj dávať tak potrebné náboje. Inžinier zase disponuje vrtákom, ktorým dokáže opraviť poškodené vozidlá, no aj rozvŕtať stenu, čím si vytvorí nový úkryt. Taktiež disponuje raketometom, ktorý je skvelý na zničenie tanku, či helikoptéry. Medik sa stará hlavne o to, aby ľudia boli na žive. Môže rozdávať krabičky, ktoré vám obnovia život, ale aj oživiť už mŕtveho hráča defibrilátorom. Osobne sa mi strašné páči efekt, ak vás niekto defibrilátorom oživí – obrazovka dostane na pár sekúnd biely, svetelný nádych a navyše to má nádherný zvuk. Sniper sa potom stará o tiché zneškodňovanie nepriateľov, no môžete mu dať aj C4 výbušninu, či napríklad tkzv. Mortar Strike, ktorý vystrelí presne mierenú raketu na váš cieľ. Správne poskladaná skupina je tak základom úspechu hry. Základom multiplayeru sú taktiež levely. ZA každé zabitie, zničenie budovy, asistencie pri zabití atď. získate nejaké skúsenosti, vďaka ktorým levelujete. Za každý nový dosiahnutý level dostanete novú zbraň, či nejakú drobnosť v podobe vylepšenia mieritka atp. Osobne sa mi zdá tento systém premakaný do najmenšieho bodu, takisto ako systém skupiniek, ktorý funguje jednoducho skvelo. V tomto má Bad Company 2 podľa môjho názoru navrch oproti Modern Warfare 2. 

{gallery}/recenzie/badcompany2.preview.pc.ejkej/3/{/gallery}

Ďalšia vec, v ktorej ju poráža je aj deštrukcia prostredia. Dá sa zničiť takmer všetko (podľa môjho názoru pôjde v plnej verzii zničiť naozaj všetko). Štve vás sniper, ktorý sedí na streche? Nie je nič lepšie, ako mu raketou, tankom, či výbušninou strechu zničiť. Deštrukciou sa tak mení celé prostredie a často tak kvôli tomu musíte vymýšľať novú taktiku postupu, resp. obrany. S deštrukciou sme sa stretli už aj v pôvodnom Bad Company, či Battlefield 1943, no Frostbite Engine (ten deštrukciu zabezpečuje) je v Bad Company 2 dotiahnutý takmer k dokonalosti. Spolu s deštrukciou súvisia aj zvuky. Tie sú taktiež úplne skvelé. Nabíjanie zbrane, streľba, behanie po snehu, či výbuchy sú spracované neskutočne uveriteľne. Zvuky dotvárajú neuveriteľné atmosféru, ktorá je si dovolím tvrdiť jednou z najlepších vo svojom žánri. Je to najmä kvôli už spomínaným zvukom, ale aj veľkým mapám. Mapy v Modern Warfare 2 mi pripadali malé, no naopak pri nich akcia prebiehala rýchlo. 

{gallery}/recenzie/badcompany2.preview.pc.ejkej/4/{/gallery}

U Bad Company 2 je to práve naopak, čo mne osobne vyhovuje viac. V Bad Company 2 sa cítim ako na reálnom bojisku, zatiaľ čo pri Modern Warfare 2 som sa cítil len ako postavička, ktorá chce mať čo najvyšší level, aby sa mohla vyťahovať pred kamarátmi. Grafika hry je detailná a celkovo sa mi páči viac ako u Modern Warfare 2. Súčasťou každej Battlefield hry sú vozidlá, ktoré nechýbajú ani v tomto dieli. Štvorkolky, tank či helikoptéra nechýbajú. Osobne si nedokážem zvyknúť na ovládanie helikoptéry, ale budiž, aspoň sa v nej môžem previesť a pokropiť nepriateľov výdatnou dávkou z guľometu.
Po zhruba 20 hodinách hrania bety vo mne zanechala veľmi dobrý dojem. Skvelé ozvučenie, grafika a deštrukcia. Osobne mám ale trocha obavy zo singleplayeru, no pri multiplayeri to mám jasné. Podľa môjho názoru Bad Company 2 prekonáva Modern Warfare 2 v multiplayeri určite. Už sa teším na plnú hru, jej dátum vydania je 4. marec.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk