Pillars of Eternity - E3 Preview

 

Hovorí sa, že stará láska nehrdzavie. Ďalšia múdrosť tvrdí, že prvá láska je špeciálna a ostane až do konca života. Ak tieto dve tvrdenia aplikujeme na skupinu hráčov, ktorí vyrastali spoločne s videohernou scénou na prelome nového milénia (t.j. okolo roku 2000), potom je veľmi pravdepodobné, že medzi ich láskami nájdeme názvy ako Baldur´s Gate, Icewind Dale a Planescape Torment. Práve títo hráči by mali teraz zbystriť. Na tohtoročnej E3 sme našli stroj času!

Od titulu Pillars of Eternity, ktorý zafinancovali fanúšikovia na portáli Kickstarter, sme očakávali veľké veci už od jeho oznámenia. Vývojári po ukončení kampane pravidelne informovali fanúšikov o jednotlivých aspektoch hry, takže sme mali veľmi presnú predstavu, ako bude hra v skutočnosti vyzerať. Ale aj napriek tomu sme sa neubránili nadšenému pohľadu, keď sa izometrická grafika novej hry prvýkrát prebrala k životu.

Naša nadšená poznámka o tom, že Pillars of Eternity pôsobí na prvý pohľad dojmom, ako keby niekto poslal Baldur´s Gate strojom času, neunikla pozornosti Adama Brenneckeho. „Ja som taký istý milovník klasických RPG hier na Infinity Engine ako vy," s potešením hovorí Brennecke, ktorý v rámci vývojárskeho tímu zastáva pozíciu exekutívneho producenta a vedúceho programátora. Brennecke pôsobí nesmelým dojmom, ale zdieľané nadšenie z RPG hier starej školy viditeľne uvoľnilo atmosféru. Pokračujeme v prezentácii.

„Uvidíte niekoľko prvých minút z hrania. Ste medzi prvými na svete." Na obrazovke sa objavuje krásna izometrická grafika, ktorá by v porovnaní so starými hrami na Infinity Engine určite dostala prívlastok „Full HD". Adam medzitým vysvetľuje, že hráči dostanú k dispozícii veľký svet Eora, ktorý budú môcť preskúmať. Svet, tvorený ručne maľovanými prostrediami a množstvom tajomstiev a skrytých lokalít, ktoré čakajú na objavenie. Hnacím motorom bude veľkolepý príbeh – skoro ako keby sme čítali charakteristiku starých Baldur´s Gateov.

Na rozdiel od nich Pillars of Eternity však nvyužíva DnD pravidlá. „Vytvorili sme vlastný systém, ktorý je DnD pravidlami inšpirovaný," odpovedá na našu otázku Brennecke a pokračuje v popise aktuálnej scény. „Hru začínate v kolónii a cestujete do regiónu Gilded Vale."

Podobne ako v iných RPG hrách aj Pillars of Eternity ponúkne rôznorodú nádielku rás a 11 povolaní. Na rozdiel od niektorých titulov môže každé povolanie používať akékoľvek brnenie a zbraň. „Pri tvorbe postavy si zadefinujete aj históriu vašej postavy," pokračuje Brennecke a dodáva, že táto voľba môže mať určitý vplyv aj v rámci príbehu.

Medzitým sledujeme pohyb hrdinu a ostatných NPC na obrazovke. Animácie sú jedným slovom nádherné, realistické a „živé". V rámci izometrického pohľadu môžete scénu mierne priblížiť, ale aj oddialiť. Pohľad na ikonku opäť oživí spomienky na klasické RPG, ktorých sa počas prezentácie nedokážeme zbaviť. A to je dobré.

Po pár minútach sme svedkami prvej konverzácie. „Z problémov sa môžete aj vykecať," vysvetľuje Brennecke a približuje nám systém reputácie. V rámci rozhovorov máte možnosť pristupovať k ostatným postavám ľubovoľne – môžete voliť diplomatický, racionálny, úprimný prístup... Ale môžete sa správať aj ako blbec. „Keď sa budete vždy správať ako blbec, ľudia si to zapamätajú," upozorňuje nás Brennecke. Ľudia sa budú k vášmu hrdinovi správať rôznorodo a aj preto záleží na vašom prístupe, či sa z nejakého problému dokážete „vykecať" alebo nie. Experimentovanie s rozhovormi patrilo vždy k našim obľúbeným činnostiam a sme zvedaví, aké možnosti ponúkne vo finálnej verzii.

Chýbať by nemali ani možnosti voľby, ktoré ovplyvnia určitú situáciu a môžu mať dohru aj v budúcnosti. Jedna z takýchto menších volieb sa objavila aj v úvodnom dungeone – spoločne s prvým logickým puzzlom, ktoré takisto nebudú chýbať. Rozhodovať sa však budete aj o takých triviálnych veciach, ako je prekonanie steny. Ak máte v tíme siláka, ten ju rozbije. Alternatívne sa dá použiť kúzlo, alebo nájsť nejaký spínač.

Prezentácia sa pomaly blíži ku koncu a začína naša paľba otázok. Pýtame sa na to, či bude používanie kúzla obmedzené počtom tak, ako v prípade BG. Adam tvrdí, že hoci bude kúzlenie určitým spôsobom limitované, nebude potrebné neustále „oddychovať", aby sa kúzla obnovili.

„Je tu viac lokalít ako v prvom BG. A máme dve veľké mestá," odpovedá Adam na našu otázku o veľkosti herného sveta. Snažíme sa od neho získať aj informácie o spoločníkoch v partii. Hoci sa Obsidian Entertainment k tejto téme oficiálne ešte nevyjadroval, Adam nám potvrdil, že hoci v hre nebudú romance, určité vzťahy sa budú formovať. A spolubojovníci vás môžu dokonca aj opustiť, ak budete robiť niečo, čo sa prieči ich presvedčeniu.

Naša posledná otázka smeruje na financovanie prostredníctvom Kickstarteru. Aké to je, robiť takto financovanú hru? Museli ste niečo z hry odstrániť a naopak – zistili ste, že niečo, čo ste investorom – fanúšikom sľúbili, do hry nemôžete implementovať?

„Všetko, čo sme našim „backerom" sľúbili, sa v hre aj objaví," odpovedá Brennecke a vychvaľuje si voľnosť, akú im Kickstarter poskytol. Netreba sa prispôsobovať požiadavkám a podmienkam vydavateľa, ktorého niekedy chytí tranz aj v polke vývoja a chce meniť koncepciu hry. „Vyvíjam hry už dlhé roky, ale niečo takéto som ešte niky nezažil," končí rozprávanie Adam Brennecke.

Hra Pillars of Eternity by sa mala dostať na trh koncom roka. Betaverzia bude dostupná už budúci mesiac.

korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk