FIFA 15 vs. PES 2015 – E3 Preview

 

Na E3 sme mali možnosť vyskúšať si nadchádzajúce sezóny oboch virtuálnych futbalov. Zatiaľ čo FIFU postihol prechod do next-gen kabátika už koncom minulého roka, Konami si premiéru odkrúti tento rok. Hoci jeden – dva zápasy nedajú presnú odpoveď na to, ktorý futbal bude lepší, ponúknu aspoň určitú predstavu, čo môžeme na jeseň očakávať.

 EA Sports prezentuje v upútavke na novú FIFU viacero technológií, ktoré majú zmeniť hrateľnosť a priniesť do hry ešte viac realizmu. Treba však poznamenať, že tieto zmeny sme si v praxi počas skúšobného zápasu nevšimli. FIFA 15 vyzerá na prvý pohľad totožne ako 14-ka. Samozrejme, toto tvrdenie môžeme aplikovať na každú novú FIFU. V priebehu pár rokov sa z neho stalo už zaužívané klišé a prekvapením by bolo, ak by sme ho nepoužili.

O novej FIFE sa po odohratí jedného zápasu píše naozaj ťažko. Animácie, ktoré sme pred pár mesiacmi oslavovali na next-gen verzii, sa výraznejšie nezmenili a to isté platí aj o fyzike. Je pravdepodobné, že vývojári počas nasledujúcich pár týždňov hru ešte oživia. Keď budeme testovať koncom augusta oficiálne demo, tak počas hrania zaznamenáme viacero zmien. Pri skúšaní E3 dema sme si však výraznejšie odlišnosti nevšimli.

V prípade nového Pro Evolution Soccer je situácia, samozrejme, iná. Najmarkantnejšou zmenou sú konečne plynulé animácie v prestrihoch. Ak ste hrali PES 2014 na Xbox 360 alebo PS3, určite ste si všimli značný pokles FPS pri nastupovaní hráčov alebo pri oslavách. Konami chcelo maximalizovať kvalitu grafiky na konzolách, avšak cenou bolo trhanie obrazu. V next-gen verzii sa tento neduh neobjavuje a, samozrejme, môžete očakávať lepšiu grafiku.

Čo sa samotnej hrateľnosti týka, PES 2015 je stále Pro Evolution Soccerom. Od prvých minút sa vás zmocní ten známy pocit a ak ste sa s futbalom od Konami stretli v minulosti, nebudete mať problém sa aklimatizovať. Animácie hráčov pôsobia stále rovnakým dojmom, ale predsa sú prepracovanejšie a detailnejšie. Pohyb hráča s loptou, fyzika, správanie sa lopty, to všetko je dokonalejšie. Dokonca máme pocit, že aj brankári počas posledných mesiacov usilovne trénovali a už nie sú také nemehlá. Jeden z najvýraznejších prínosov PES 2015 vidíme v prepracovanej streľbe, ktorá nám v minulosti prišla trochu ťažkopádna. V next-gen verzii je akčnejšia a dynamickejšia, čo je zmena, ktorú chválime. To isté môžeme povedať aj o hre ako celku – avšak nemáme pocit, že by sa PES snažil vyrovnať FIFE. Konami si ide svojou cestou a prechod na next-gen bude mať podľa nás pozitívny vplyv na kvalitu hry.

Či sa však dokáže PES 2015 vyrovnať FIFE 15 je otázne. Tento rok sa možno budú viac radovať milovníci futbalu od Konami, ale to iba z jedného prostého dôvodu – prechod na next-gen prináša výrazné zmeny, ktoré si FIFA užila už pred pár mesiacmi. Samozrejme, aj prechod na next-gen môže dopadnúť katastrofálne, ale to sa nestane. O tom sme sa na E3 presvedčili. Ak máte radi PES, tešte sa.

korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk