This War of Mine - E3 Preview

Na E3 nenarazíte len na obrovské blockbustery a veľké distribučné spoločnosti. Ak má menšia developerská firma šťastie alebo um, dokáže sa tam dostať aj ona. Jednou z takých je aj spoločnosť 11 bit Studios, ktorá zaujala veľmi zaujímavým nápadom.

 

Myslím, že sa všetci zhodneme, že vojnových hier máme na výber dosť. Možno až príliš. A aj keď This War of Mine je tiež vojnovou hrou, berie celú vojnu z úplne iného uhla. Nepôjde o epické bitky, v ktorých vykynožíte kvantum „hnedých", ruských či čínskych „zlákov" . Tento raz si vyskúšate, aké je to byť civilistom. Je zaujímavé, že po toľkých vojnách, ktoré sa odohrali za posledných 20 rokov, nikoho v hernej branži nenapadol podobný nápad.

This War of Mine je sidescrolling stratégiou s minoritnými RPG prvkami, kde dostanete na starosť skupinku ľudí, ktorým ide len o to, aby prežili. Hľadajú potravu, lieky a rôzne haraburdy, vďaka ktorým si aspoň trošku uľahčia svoj zničený život. Pri zhováraní s Marekom Ziemakom, mladým Senior producentom hry, bolo vidno, že o vojne má naštudovaného mnoho, čo odrážala aj atmosféra hry a herné mechaniky. „Ako civilista neviete, čo sa stane, keď vo vašom meste začne vojna. Neviete kedy skončí a na všetky udalosti, ktoré sa Vám prihodia, nemáte žiadny vplyv. Preto je každá novo začatá hra úplne iná", hovorí Marek.

Tým pádom je celý titul založený na náhodných eventoch a oblastiach, ktoré môžete navštíviť. Veľmi dôležitým prvkom je aj tvorba rozhodnutí, ktoré musíte podstúpiť. Počas prvej noci, ktorú sme mohli stráviť v hre, sme sa vydali s jednou postavou na prieskum oblasti. Navštívili sme dom, v ktorom žili postarší ľudia za účelom nájsť lieky pre ďalšiu, bohužiaľ, chorú postavu . Tým, že sme boli zúfalí, sme sa rozhodli babičku s deduškom dobiť (neodporúčame pri klasickom hraní). Lieky sme našli, ale našu postavu po príchode domov zasiahli ťažké depresie, ktoré sa rozprávaním preniesli na zvyšok skupiny. Bolo to vtipné (nedalo sa s nimi 10 minúť nič robiť) aj smutné zároveň (hlášky skupinky boli naozaj depresívne).

Tento element dotvára pochmúrnu atmosféru už i tak depresívnemu prostrediu, pri čom vyvoláva množstvo emócií, na ktoré môžete naraziť naozaj len počas vojny. Boj o prežitie v každom z nás odomyká skrytú identitu zvieraťa, a to je jedna z hlavných ideí, ktoré sa snažia vývojári dosiahnuť. Preto tvorcovia navštívili aj oblasti, v ktorých sa odohrala vojna. Pri spovediach ľudí zasiahnutých touto tragédiou zistili mnoho detailov, ktoré implementovali do hry, napríklad výpadky elektriny, nefunkčnosť vodových kohútikov, prepady ozbrojených ľudí či hľadanie samotnej potravy.

Každopádne, hra využíva veľmi jednoduché mechaniky, ktorými sa snaží vyrozprávať váš , ako aj príbeh iných ľudí, na ktorých môžete natrafiť. Celá hra je ovládaná myšou podobne ako oldschoolové adventúry, pričom sa môžete prepínať medzi postavami, ktoré majú na začiatku dané rôzne atribúty. Ak bol niekto pred konfliktom kuchárom, bude vedieť navariť chutnejšie a výživnejšie jedlo a tak ďalej... Postupným prehľadávaním objektov v budovách dostávate rôzne predmety, ktoré môžete kombinovať a tak si vytvoriť jednoduchý plynový varič. Okrem toho nachádzate aj listy, v ktorých sa dozvedáte o osudoch ostatných preživších.

This War of Mine je naozaj zaujímavým počinom, ktorý, aj napriek svojej jednoduchosti, dokáže chytiť hráča atmosférou a emóciami. Je to presne ten typ hry, ktorý hneď pochopíte, no musíte využiť svoj zdravý sedliacky rozum z reálneho života, aby ste boli úspešní . A nielen to. Vďaka prepracovanému, no intuitívnemu psychologickému elementu, budete riešiť množstvo situácií, ktoré by ste v reáli naozaj riešiť nechceli. Napríklad či vyhnať dieťa na ulicu pre nedostatok potravy (to by ste boli fakt hajzel, ale... popravde, dieťa potravu nezoženie, akurát zožerie). A práve v tom spočíva sila tohto projektu.

korekcia: Lenka Macsaliová a Nikoleta Janková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk