Jagged Alliance Flashback - Early Acces Preview

 

Jagged Alliance, a hlavne druhý diel série, patrí medzi kultové hry, na ktoré hráči spomínajú doteraz a dúfajú v modernú verziu, s kvalitatívne obdobnou hrateľnosťou a atmosférou. Od roku 1999, keď JA2 vyšlo, sa na trhu objavilo množstvo pokusov o oživenie tohto klenotu medzi ťahovými stratégiami, no ani jeden neuspel. Skôr sa stalo pravidlom, že každá jedna bola na veľmi zlej úrovni a hodnotenia málokedy presiahli hranice priemeru. Pokus dánskeho štúdia Full Control však vyzerá veľmi sľubne a možno práve teraz, po pätnástich rokoch, dostaneme ten pravý moderný Jagged Alliance zážitok.

Všetko, čo na Jagged Alliance máme radi, je späť

Jagged Alliance Flashback je ďalším z mnohých titulov, ktoré si prešli cez Kickstarter kampaň. Dnes už to ani nie je nič prekvapivé, a to najmä kvôli úpadku žánru ťahových stratégií. Na Flashback pracuje aj množstvo ľudí s bohatými hernými skúsenosťami, no najmä s Jagged Alliance 2 a nikdy nevydaným tretím dielom, čo na Kickstarteri zožalo úspech a vytvorilo iskierku nádeje. Niet sa čo čudovať, že finančný cieľ bol splnený a o chvíľu hra dokonca oficiálne vychádza.

Príbehovo sa bude Flashback odohrávať ešte pred prvým dielom, takže ide o prequel a nie reboot celej série. So svojím tímom sa ocitnete na ostrove San Hermanos v Karibiku, kde, ako inak, vládne zlý diktátor a vy budete pomáhať rebelom získať kontrolu nad krajinou. A to, samozrejme, za pomoci zbraní a taktického postupu. Na rozdiel od predchádzajúcich pokusov o oživenie Jagged Alliance je Flashback skutočne plne ťahová hra a do súbojov neboli pridané žiadne real-time prvky. Takže sa pripravte na počítanie akčných bodov, využívanie úkrytov a množstvo nečakaných momentov, končiacich načítaním hry, pretože vám niekto z tímu umrel. Pre nováčikov je pripravený aj tutoriál, čiže ak s Jagged Alliance nemáte žiadne skúsenosti, nemusíte sa báť svojej premiéry do série. Veteránov na druhú stranu potešia známe postavy ako Ivan, Scully alebo Shadow. Dobrou správou je podpora modifikácií a aj Steam Workshopu, takže po dohraní si môžete hernú dobu predĺžiť používateľskou tvorbou.

Známe melódie, komiksová grafika a retro look

Vývojári si za engine vybrali dnes už veľmi využívaný Unity engine a nemôžeme povedať, že by išlo o zlú voľbu. Graficky má hra nádych veľmi podobný druhému dielu a skôr než realisticky pôsobí Flashback niekedy až komiksovo. Rovnako aj používateľské rozhranie má silný retro nádych. Prostrediu nechýba zmysel pre detail a poteší aj zvuková stránka, kde dokonca spoznáte aj staré melódie z druhého dielu. Menším problémom bol jedine framerate, ktorý si občas zalietal poriadne nízko, no dúfame, že nejde o nič dôležité, čo by sa nemohlo zmeniť do vydania hry.

Ak sa nič nepokazí, herné srdce vám pri vydaní zaplesá

Jagged Alliance Flashback má ten najlepší nábeh stať sa dôstojným nástupcom kultovej série a priniesť aj niečo nové a moderné. Jediné, čo môže pokaziť dojem, sú zle dizajnové rozhodnutia a zlá optimalizácia, no po hernej stránke nemáme čo vyčítať. Treba však brať do úvahy fakt, že ide o early Access verziu a mnoho sa môže ešte zmeniť. No aj tak si Flashback poznačte a pridajte do svojho wishlistu.

korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk